Güç kaynağı kısa devre koruması

cancagir

Üye
benim bir güç kaynağım var kendi yaptığım devresi yok (lm338K kullanarak 1 köprü diyot ve yüksek kapasiteli kondansatör kullanarak kendim yaptım devresi yok dediğim gibi ) normalde lm338k nın kısa devre ve aşırı akım koruması var diye biliyorum ama ben bu güç kaynağına kısa devre ve aşırı akım korumalarını eklemek istiyorum ki transistöre ve diğer parçalarıma bişey olmasın kısa devrede falan ama nasıl yapacağımı bilmiyorum ben lm338k nın girişle çıkış arasına bir diyot ve çıkış ile ayar kısmına bir diyot kullandım ama bu ne kadar korur bilmiyorum kısa devre anında yani bana bir akıl verin bu güç kaynağının bozulmaması için ne yapmalığım birde eğer devre verecekseniz zor bir devre ( karışık bir devre olmasın ) bu işlerde biraz yeniyim aslında hobi olarak başladım ama sonra biraz ilerledtim kendimi ...

kaynağının gücüne göre bi cam sigorta kullanabilirsin ,hem aşırı akım hem kısa devre koruması yapar?

kaynağın gücü? sigorta akım değeri?

Son düzenleme:
sigorta zaten var üzerinde ama pek sağlıklı çalışmıyor güç kaynağımdan memunum yeniden başka güç kaynağı yapmak istemiyorum ama cam sigorta pek işe yaramıyor kaç kez kısa devreden dolayı lm338k değiştirdim sigorta da atmamış oluyordu ...

kaynağın gücü zaten belli lm338k 5 amper veriyor kaynak 5 amper sigortanında 7 amper kullandım

Dc güç kaynaklarının, kısa devre akımını kontrol eden basit bir roleli koruma devresi...

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,613
Son üye
Liderpano

Yeni konular

Geri