12v 5v 3 amper dönüştürmek için gerekli devre nedir

3 amper giriş akımı sağlayan bir kaynaktan 5 amper akım çekebiliyorsak ne güzel benim hiç başıma gelmedi ama yanılıyor olabilirim elbette

3 amper giriş akımı sağlayan bir kaynaktan 5 amper akım çekebiliyorsak ne güzel benim hiç başıma gelmedi ama yanılıyor olabilirim elbette
Giriş ve çıkış gerilimleriniz farklı dikkat edin. 12V 3A verip 12V 5 A elbette alamazsınız. Fırsat bulursam deneysel olarak göstereyim.

Lineer düşürücü ile yapılamaz ama tavsiye edilen buck converter ile 5A alınabilir.

Giriş ve çıkış gerilimleriniz farklı dikkat edin. 12V 3A verip 12V 5 A elbette alamazsınız. Fırsat bulursam deneysel olarak göstereyim.
Bir çevrimde kayıp olmasa bile ki muhakkak çevrim kayıpları olur. Elde edilen, edilecek güç (watt ya da voltxamper), giren güçten küçüktür. Dolaysıyla akım artacaksa gerilim düşer, gerilim artacaksa akım düşer.

Kabaca şöyle bir formüle uyar; V1xC1=V2xC2 + çevrim kaybı (V gerilim/volt, C akım/amper)

Değerli bilgilerimizden istifade etmek isteriz elbette
Eldeki imkanlarla hızlıca bu kadar olabildi.
MU8Jg3.jpg

Giriş gerilimi : 12V
Giriş akımı : 0,5449 A

Çıkış gerilimi : 5V
Çıkış akımı : 1,0446 A

Bakın girişten çekilen akım 0,5449 A iken çıkıştan 1,0446 A alabiliyorum.

Fotoğraftan görülebiliyordur inşallah. Çözünürlüğü biraz düşük olmuş. Bu arada 7805 leri paralel bağlamakta önerilen bir uygulama değil onu da belirtmiş olayım.

1 amperde kayıp 1.45w 7805 olsa kayıp 7w

3 amperde kayıp 1.6w. 7805 olsa kayıp 21w.

akım arttıkça olay dramatiklesiyor.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,177
Kullanıcılar
449,939
Son üye
sorunsuzşofben

Yeni konular

Geri