12V 2A bir adaptörü 5V'a düşürmek?

Zakk Wylde

Üye
Aranıza yeni katıldım öncelikle herkese selamlar,

Elektrik elektroniğe heves ediyorum bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Bir kaç elektrik elektronik grubunda konu açtım fakat o kadar kötü(!) o kadar kötü (!) Türkçeleri var ki insanların konuyu anlamakta zorluk çekerken bir de Türkçelerini anlamaya çalışıyorum.. Sorum olduğu zaman internetten yaptığım araştırmalarda genel olarak bu sitede aradığım cevapların düzgün bir şekilde açıklayan bilgili yetkili kişiler olduğunu gördüğüm için bu foruma üye oldum. Merhabalar;

Soruma geleyim ben :) Elimde 12V 2A 24W bir adaptör ve LM2596 voltaj regülatörü var. Bu regülatörü adaptöre bağlayıp 5V gerilim elde etmek istiyorum. Bu durumda adaptörden elde edebileceğim max akım değeri ne olur?

5V'a düşürdüğüm için 24W'a eşit olması açısından akım 4.8A ya mı artar? Yoksa 5V 2A 10W olarak mı kullanırım?

5V 4.8A'ya arttığını varsayarsak regülatör max 3A desteklediğinden en fazla 3A mı alırım?

Cevaplarınızı bekliyorum. İyi çalışmalar herkese..

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Aranıza yeni katıldım öncelikle herkese selamlar,

Elektrik elektroniğe heves ediyorum bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Bir kaç elektrik elektronik grubunda konu açtım fakat o kadar kötü(!) o kadar kötü (!) Türkçeleri var ki insanların konuyu anlamakta zorluk çekerken bir de Türkçelerini anlamaya çalışıyorum.. Sorum olduğu zaman internetten yaptığım araştırmalarda genel olarak bu sitede aradığım cevapların düzgün bir şekilde açıklayan bilgili yetkili kişiler olduğunu gördüğüm için bu foruma üye oldum. Merhabalar;

Soruma geleyim ben :) Elimde 12V 2A 24W bir adaptör ve LM2596 voltaj regülatörü var. Bu regülatörü adaptöre bağlayıp 5V gerilim elde etmek istiyorum. Bu durumda adaptörden elde edebileceğim max akım değeri ne olur?

5V'a düşürdüğüm için 24W'a eşit olması açısından akım 4.8A ya mı artar? Yoksa 5V 2A 10W olarak mı kullanırım?

5V 4.8A'ya arttığını varsayarsak regülatör max 3A desteklediğinden en fazla 3A mı alırım?

Cevaplarınızı bekliyorum. İyi çalışmalar herkese..
Kardeş senin adaptör smps devresidir muhtemelen. 12V 2A ise fazlasını çekemezsin yani LM2596'dan sonra 5V 2A maksimum alırsın bilgin olsun.

Kardeş senin adaptör smps devresidir muhtemelen. 12V 2A ise fazlasını çekemezsin yani LM2596'dan sonra 5V 2A maksimum alırsın bilgin olsun.

Hocam ben mantığını öğrenmek istiyorum. Tamam şöyle yapalım 12V 10A bir güç kaynağı var elimde. 5V'a düşürürsem akım ne olur?

Hocam ben mantığını öğrenmek istiyorum. Tamam şöyle yapalım 12V 10A bir güç kaynağı var elimde. 5V'a düşürürsem akım ne olur?
Kardeş 12V 10A güç kaynağı akım kontrolludur yani sen 10 A aşarsan devreyi keser onun için Maksimum 10A alırsın

12 volt 2 amper 24 watt yapar.

Modül verimi nedir bilmiyorum ama hesap icin %100 farzedelim 5 voltta 3 amper veren bir modülden 3 amperi alirsiniz cunku 5x3 = 15 watt yapar. Giris gücünüz bu değerin uzerinde.

10 A maximium olur.
20181006223400_ilber-2.jpg

Pulitzer ödüllü yeni üyemizin yanında çok ayıp bu yaptığın,
sonra başka forumlara gidip arkamızdan konuşur.

Konuya dönersek:
temel mantık giren enerji çıkan enerjiye eşittir.
Giren elektrik enerjisinin bir kısmı kayıp olacağından çıkan elektrik enerjisi verim oranında düşer.
Sistem giriş çıkışında zaman aynı olduğundan hesap için güç baz alınabilir.
Sistem dc olduğu için
giriş V*I = çıkış V*I * Verim
Fakat bahsedildiği gibi giriş güç kaynağından anlık çekilebilecek maksimum akım ve
gücü dönüştürecek cihazın çıkış akım sınırına bağlı olarak
çıkış akımının değeri ortaya çıkar.

Pulitzer ödüllü yeni üyemizin yanında çok ayıp bu yaptığın,
sonra başka forumlara gidip arkamızdan konuşur.

Konuya dönersek:
temel mantık giren enerji çıkan enerjiye eşittir.
Giren elektrik enerjisinin bir kısmı kayıp olacağından çıkan elektrik enerjisi verim oranında düşer.
Sistem giriş çıkışında zaman aynı olduğundan hesap için güç baz alınabilir.
Sistem dc olduğu için
giriş V*I = çıkış V*I * Verim
Fakat bahsedildiği gibi giriş güç kaynağından anlık çekilebilecek maksimum akım ve
gücü dönüştürecek cihazın çıkış akım sınırına bağlı olarak
çıkış akımının değeri ortaya çıkar.

Şimdi elimdeki bir güç kaynağından yola çıkarak hesaplayalım.. Bu güç kaynağı 12V 10A 120W

Ben bununla küçük bir motor beslemek istiyorum 5V 1.5A
Buna 3A'lık bir voltaj regülatörü bağlarsam;

5V 10A'mı alırım ? ( sistem bu durumda 50W'a düşüyor)
5V 24A'mı alırım ? ( 120 W )

ya da >>

güç kaynağı 5V 24A'ya çıkamayacağından elimdeki regülatörün max değerini mi alırım ? ( 5V 3A 15W)

Ben bununla küçük bir motor beslemek istiyorum 5V 1.5A
1.5A çeker.
Güç kaynağı ve regülatör bu akımı verebildiğinden sıkıntı olmaz.
Motor kalkış anında yüksek akım çekeceğinden güç kaynağı kısa devre korumasına düşebilir.
...

Yanlış sorular soruyorsun durum senin düşündüğün gibi değil.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri