Ayarlı güç kaynağı ile ilgili 3 küçük soru

Merhaba arkadaşlar,

Bir konuda fikrinizi almak isterim.

Evimize hobi kullanımı ve tamiratlarda işime yarayabilecek ayarlanabilir bir doğru akım güç kaynağı almak istiyorum. Otomobil aküsü de şarj etme ihtimalimi düşünerek 30V 10A gücünde bir kaynak almayı düşündüm.

Araştırdığımda DPS5015 devresini gördüm. 220V giriş ile çalışan bir güç kaynağı yerine bu devreyi alıp bunu da 12V çıkış veren transformatörüme bağlayıp kullanabilirim diye düşündüm. Önerilerinizi beklediğim üç sorum şunlar:

1. Bir kasaya yerleştireceğim DPS5015’i kullanmam ile, 220V girişi olan anahtarlamalı güç kaynağına (switched mode power supply) kıyasla avantajım ve dezavantajlarım neler olabilir?
  2. DPS5015’e 12V ile transformatörün çıkışından giriş yapsam, DPS5015’ten 50V çıkış alabilirmiyim? Peki 10A çıkış alabilir miyim? DPS5015’e 12V ile giriş yapabileceğimden, giriş voltajı, beklediğim 50V’luk çıkışa oranla düşük olduğu için, devre voltajı 50V’a kadar yükseltebilir mi? Başka bir ifade ile “DPS5015’e 12V girersen maksimum 25V alırsın” benzeri bir tavan voltaj ya da amperaj var mıdır?
  3. DPS5015’e 12V güç verecek kaynak bir doğrusal güç kaynağı (linear power supply). DPS5015 ise bildiğim kadarıyla anahtarlamalı tipte bir cihaz. DPS5015’e girişimi doğrusal özellikte bir cihazdan yapacağım için DPS5015’ten alacağım çıkış, 220V’luk girişi olan anahtarlamalı tipte bir güç kaynağına kıyasla, voltaj titremesi (ripple) ve gürültü açısından daha düşük olur mu? Bir başka deyişle, DPS5015’in girişini doğrusal tipte bir kaynaktan yapacağım için buradan alacağım voltaj’da yine doğrusal tipte herhangi bir kaynaktaki gibi, anahtarlamalı tipte herhangi bir kaynaktan alınan çıkışa göre daha düzgün ve sessiz olmuş olur mu? Umarım anlatabilmişimdir.
Bilgi sahibi arkadaşlar fikir verebilirse memnun olurum.

Hepinize selamlar

250tl dan aşağı değil bu ürün. Artı vergi. Denemelerde 10 amperi geçince az ısınıyor. Uzun şarjlarda ne olur ayrı konu.

Ama 20 ampere kadar ayarlı akım verebilen SZBK07 modülü ( YouTube robojax kanalında testini ) gördüm ısınmıyor voltaj ve akım ayarlıdır.
Akü dolum işinizi ve diğer elektronik laboratuvar işinizi rahat görür.
Türkiye'de 80-90tl civarında satışı var. Bireysel satanlar da var.

Elimde söylediğiniz üründen yapılma ayarlı bir güç kaynağı var. Eski bir UPS kasasına bir adet 48 volt 10A SMPS ile paketledim iş yeri için kullanıyorum.Şimdi ise ev için 48 Volt 60 amper bir güç kaynağı buldum ona da DPS5020 almayı düşünüyorum.Sorulara gelince;

1: En büyük avantajı maliyet olur herahalde.

2: Devre girişine ne bağlarsanız onu alabiliyorsunuz benim anladığım kadarı ile. Voltaj yada amper yükselmesi yok.

3: Elimde Osiloskop olmadığı için buna bir şey diyemeyeceğim.

Yukarıda yazdığım SZBK07 modülünün teknik incelemesini buldum. 20 amper akım veriyor.

Şimdiye kadar rastladığım akım ayarlı en güçlü modül bu.

Bu modülün bu akım ile, I/10 akımında 200 amperlik aküyü akım ayarlı olarak 10 saatte doldurmanız mümkünse de, bunun sadece teknik veri olduğunu belirteyim.

Bu modül hakkında videonun altında tanıtım olarak;
(SZBK07 300W 20A Buck dönüştürücü 1.2V - 36V sabit Akım)
Yazıyor.
Ben videoyu Türkçe altyazılı olarak izleyebiliyorum. Çeviri ayarlı olduğu için.

Yukarıdaki açıklamalardan da belirttiğim gibi, Türkiye içi perakende fiyatı 70 80 lira civarında.
Başarılar dilerim.

Yukarıdaki modülün bir alt versiyonu olan ama yinede aşırı derecede memnun kaldığım bir ürün olan xl 4016 modülünden yapmış olduğum 35 volt 10 amper gerilim ve akım ayarlı güç kaynağımı kendim yaptım.
Bu tip modüller le yapılan güç kaynaklarında önemli olan şu hususu göz ardı etmeyin.
10 amper 20 amper anlık akım çıkışı vermesi önemli değil,
Önemli olan bu akımı sürekli olarak uzun süre verebilmesi ama bu mümkün değil.
10 amper yazıyorsa devamlı olarak 6-7 amper,
20 yazıyorsa 15-16 amper en verimli olan değerler.
Belirtmek istediğim bir husus ta bu modülleri soğutmak için fan kullanılması işi daha sağlama alma açısından önemli.

250tl dan aşağı değil bu ürün. Artı vergi. Denemelerde 10 amperi geçince az ısınıyor. Uzun şarjlarda ne olur ayrı konu.

Ama 20 ampere kadar ayarlı akım verebilen SZBK07 modülü ( YouTube robojax kanalında testini ) gördüm ısınmıyor voltaj ve akım ayarlıdır.
Akü dolum işinizi ve diğer elektronik laboratuvar işinizi rahat görür.
Türkiye'de 80-90tl civarında satışı var. Bireysel satanlar da var.
Link atma şansınız var mı. Ben dediğiniz ürünü bulamadım.

Hepinize verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim; hepsini dikkate alacağım.

Biraz geç yanıt vermiş gibi gözükebilirim. Geçen sürede hem değişik fikirler gelebilir diye bekledim, hem de ben araştırmama devam edeyim diye düşündüm. Takıldığım ve sormak istediğim konu yine şu: DPS5015 ya da SZBK07 modüllerine 12V giriş yapsam, bu modüllerin çıkışında bunu yükseltebiliyor muyum? Yapabiliyorsam 12V girişi maksimum kaç V olabiliyor?

Bu yükseltmeyi yapamıyorsam, herhalde doğru akım güç kaynağı alacağım.

Tekrar selamlar

Hayır bu modül düşürücü yükseltmek için ayrı modül lazım.

Haklısınız. Soruya SZBK07'yi yanlışlıkla dahil etmişim. Peki ya DPS5015?

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri