12V 2A bir adaptörü 5V'a düşürmek?

Şimdi elimdeki bir güç kaynağından yola çıkarak hesaplayalım.. Bu güç kaynağı 12V 10A 120W

Ben bununla küçük bir motor beslemek istiyorum 5V 1.5A
Buna 3A'lık bir voltaj regülatörü bağlarsam;

5V 10A'mı alırım ? ( sistem bu durumda 50W'a düşüyor)
5V 24A'mı alırım ? ( 120 W )

ya da >>

güç kaynağı 5V 24A'ya çıkamayacağından elimdeki regülatörün max değerini mi alırım ? ( 5V 3A 15W)

12 Volt bir kaynakla doğrudan 5 voltluk bir yük beslenmez! Araya voltaj regülatörü konur ve 12V 5V'ye düşürülürse (1.5A'ı karşılayacak güçte ise) yükün (5V 1.5A) değeri kadar akım çeker.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
12 Volt bir kaynakla doğrudan 5 voltluk bir yük beslenmez! Araya voltaj regülatörü konur ve 12V 5V'ye düşürülürse (1.5A'ı karşılayacak güçte ise) yükün (5V 1.5A) değeri kadar akım çeker.

Evet bunu biliyorum.. Sadece araya koyduğum voltaj regülatörü LM2596 (3A) olsun diyelim. 12V'tan 5V'a düştüğünde max kaç amper alabilirim ? 5V'a düşürdüğüm için 24 A'mı ? Yoksa LM2596 'nın 3A'sını mı alırım?

Regülatörün verebildiği gücü alırsın. Yukarıda da açıklandığı gibi bu olayı şöyle düşünmek lazım; güç kaynağınız 12V 10A verebiliyorsa gücü 12x10=120Watt'tır. Aynı kaynaktan 5V akım çektiğinizde kayıplar hesaba katılmazsa (katılmak zorunda!) teorik olarak yine en fazla 120Watt güç çekebilirsiniz. Buradan her iki değer belli ise bilinmeyen akım (I)'ı hesaplamak zor olmasa gerek. P=VxI => I=120/5=24Amper en fazla alınabilir. Kayıplarla bu değer 20Amperlere düşecektir.
Tabi 5V'de bu akımı verebilecek bir regülatör bulmak ayrı bir konu!

Regülatörün verebildiği gücü alırsın. Yukarıda da açıklandığı gibi bu olayı şöyle düşünmek lazım; güç kaynağınız 12V 10A verebiliyorsa gücü 12x10=120Watt'tır. Aynı kaynaktan 5V akım çektiğinizde kayıplar hesaba katılmazsa (katılmak zorunda!) teoriks olarak yine en fazla 120Watt güç çekebilirsiniz. Buradan her iki değer belli ise bilinmeyen akım (I)'ı hesaplamak zor olmasa gerek. P=VxI => I=120/5=24Amper en fazla alınabilir. Kayıplarla bu değer 20Amperlere düşecektir.
Tabi 5V'de bu akımı verebilecek bir regülatör bulmak ayrı bir konu!

Çook teşekkür ederim.. Tam anlamıyla anladım şuanda. Sadece şunu da sormak isterim kayıplarla birlikte 20A lara düşer fakat max 3a alabilirim regülatörden dolayı.. Bunun bir zararı olur mu peki?

Çook teşekkür ederim.. Tam anlamıyla anladım şuanda. Sadece şunu da sormak isterim kayıplarla birlikte 20A lara düşer fakat max 3a alabilirim regülatörden dolayı.. Bunun bir zararı olur mu peki?
Hiç bir zararı olmaz. Sadece max 3A yazan regülatörü 2A'dan fazla akım çekecek şekilde planlamamanızı öneririm. Çünkü özelliklerde belirtilen bu değerler anlık kısa süreli değerler olup çevirici modul üzerindeki ilgili devre elemanlarının aşırı ısınmalarına sebep olur. O yüzden 3A akım gerektiğinde 5A destekli bir regülatör alınmalıdır.

Hiç bir zararı olmaz. Sadece max 3A yazan regülatörü 2A'dan fazla akım çekecek şekilde planlamamanızı öneririm. Çünkü özelliklerde belirtilen bu değerler anlık kısa süreli değerler olup çevirici modul üzerindeki ilgili devre elemanlarının aşırı ısınmalarına sebep olur. O yüzden 3A akım gerektiğinde 5A destekli bir regülatör alınmalıdır.

Çok açıklayıcıydı herşey çok teşekkür ederim..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri