120v jeneratör voltaj regülatörü hk. yardım?

Merhaba arkadaşlar

Mesleğm icabı kullandığım trifaz 120v 400hz jeneratörümüzün regülatörü 120v çıkarması gerekirken 180v çıkarıyor. Voltaj ayar potansı işe yaramıyor.

Şemasını aşağıda paylaşacağım. Ricam şudur şemayı deşifre edemedik bu regülatör tam olarak ne yapıyor. Görevi nedir acaba?

Saygılarımla.

Ekli dosyalar

• IMG-20181231-WA0003.jpg
    IMG-20181231-WA0003.jpg
    177.1 KB · Görüntüleme: 27
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Bu jeneratör voltaj regulatörü.
Trafo çıkışlarındaki gerilimi kontrol ederek transistörle uyartım akımını değiştiriyor.
R7 direnci ile çıkış voltajını ayarlamanız gerekir.
Ayarlanmıyorsa q3 veya diğer transistörler kısa devre olmuş olabilir.
Veya tube shield dediği (gdt olabilir) kısa devre olmuş olabilir.

Hocam tube sheld vakum tüpün dış koruması. Halen ayar yapılamıyor bu trafo nasıl bir tür o bozuldu sanırım

Burada adim adim ilerlemek lazim. Bu devre cikistan geri besleme alarak uyartimi suruyor. Burada cr1 kopru diyotu cikistan gelen ac sinyali dogrultup C1 kapasitorunde biriktiriyor. Sonra bu voltaj gordugum kadariyla lamba ve direnclerden gecip potansiyometre yada trimpota gidiyor. Buda transistoru iletime yada yalitima sokarak uyartim sargisini tetikliyor.

Burada ariza cozumu icin adim adim ilerlemek gerekiyor.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,221
Kullanıcılar
450,007
Son üye
harunppp

Yeni konular

Geri