12 VDC yi 5VDC ye çevirme

Arkadaşlar bana basit bir devre lazım ben elektrikçi olduğumdan bunu istemek zorundayım... Bir minübüse 5V 2A lik bir kamera takılacak ama minübüsün voltajı 12 VDC ve Amperajı da büyük bundan dolayı basit bir devre çizimini verebilirseniz minnettar kalırım...

7805 kullanarak 5 volta düşürebilirsiniz 7805 1 amper verebileceği için 2 tanesini paralel bağlayabilirsiniz. fakat malzemeleri iyi bir soğutucuya bağlamayı unutmayın

teşekkür ederim sizler elektronikçisiniz ama ben elektrik mühendisyim mümkünse bir şema verebilirmisiniz hangi ayağın ne olduğunu dahi bilmemekteyim teşekkürler

teşekkür ederim sizler elektronikçisiniz ama ben elektrik mühendisyim mümkünse bir şema verebilirmisiniz hangi ayağın ne olduğunu dahi bilmemekteyim teşekkürler

ALLDATASHEET.COM - Datasheet search site, Datasheet search site for Electronic Components and Semiconductors and other semiconductors.

Arkadaşımızın önerdiği kompanentin adı 7805 (LM7805 diye de geçer) bu kompanent bir regülatördür. Üstteki siteden aratırsanız, ayak bağlantıları, örnek bağlantı şeması , karakteristikleri gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.

LM2576 kullanırsanız ısınma sorunuz azalır, dolayısıyla aküden boşuna güç harcamamış olursunuz.

lm2576_5v_3a_switching_supply.jpg

78 05 kullanarak yapabilirsin bunun 5v çıkışına 2n 3055 transistörünü bağlayarak çıkıştaki amperi yükseltebilirsin

arkadasım profılıme bu gun ıcerısınde donersen sana cızım gonderebılır ve tarıf edebılırım en basıt sekılde 7805 sabıt regulasyon entegresyle yapabılırsın profılıme mesaj atarsan yardımcı olmak ıcın elımden gelenı yaparım

LM2576 kullanırsanız ısınma sorunuz azalır, dolayısıyla aküden boşuna güç harcamamış olursunuz.

lm2576_5v_3a_switching_supply.jpg

L1 ile kastettiğiniz nedir acaba ayırdığınız zamanda ayrıca teşekkür ederek emeklerinize sağlık derim...

Hocam, "L" şematikte bobinleri ifade eder, oradaki 100 mikrohenry değerinde bir bobin, komponent satın alacağınız malzemecilerde bulabilirsiniz. Demir nüveli olanları daha uygun olur.
İyi çalışmalar dilerim.

teşekkür ederim arkadaşım sanada zahmet ettirdim. Tekrar teşekkürler

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,306
Kullanıcılar
450,144
Son üye
Saffetarli

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler