12 v 7 ah akü ile şerit led kaç saat yanar

ömeros

Üye
başlıkta dediğim gibi 12v 7ah akü ile 1.5 metre şerit led kaç saat yanar ?

1 metresi 1 amper cekiyormus.
bu hesaba gore 1 metre 7 saat, 1.5 i de 4.6 saat civari.
tabi yanlisnbiliyor da olabilirim. istersen kendin ampermetre ile olc.

12v 1.5 serit led 0.4 amper ancak cekiyor
dedim zaten yaniliyor olabilirim diye:)
o zaman hesabi tekrar mi yapak?
7 amper ise,,, 17 saat civari bir sey eder. ki bu hesap daha dogru gibi geldi.

Çekilen akım miktarı ne kadardır?
Şerit LED‘in 1 metresinin çekeceği akım miktarı LED üreticileri tarafından sağlanır. Genelde tek çipli ledler 0,4-0,5 A/metre, üç çipli (metresinde 30 led olan) ledler 0,7A/metre ve 3 çipli (metresinde 60 led olan) ledler 1,5A/metre akım çekerler. Kesin değerler her ledin kendi sipariş sayfasında belirtilmektedir.

Şerit LED kaç watt güç tüketir?
Tüketilen güç basitçe Amper X Volt X Metraj şeklinde ifade edilebilir. Yani metresi 0,4A akım çeken 5 metrelik bir paket 12Volt DC ile beslendiğine göre 0,4x5x12= 24Watt güç tüketir.

Alıntıdır.Kaynak: http://www.seritled.org/teknik-destek/

12 volt 7 amper kuru akünün gücü P=V*I P=12*7=84 watt olur.Şerit ledlerde tüketilen güç basitçe "amper X volt X metraj" şeklinde ifade edilebilir. Yani metresi 0,4A akım çeken 1.5 metrelik tek çipli bir paket 12Volt Dc ile beslendiğine göre 0,4 x1.5 x 12= 7.2 Watt güç tüketir.Teorik olarak akünün 1 mt.şerit ledi yakma saati=t=P1/P2 den t=84/7.2 t=11.66 saat olur.(Tek çipli şerid ledde)

Bu teorik değerdir,gerçekte akü %100 elektriksel verimli sayılmayıp %10-15 kaybı olduğu için bu süre t=11.6*0.85=9.91 saat yaklaşık olarak 10 saat 1.5 mt.lik şerit ledi yakabileceği düşünülmelidir.

Örneğin ayni hesaplar 3 çipli mt.de 30 led olanında 0.7 A ,
3 çipli 60 ledli şerit led için 1 mt. de 1.5 A'i tam olarak çekeceği düşünülerek ayni hesaplar (Yukarıdaki sitede "metre/A" hesabı esas alınarak) buna göre yapılmalıdır.RGB ledler için de hesaplarda çip,led sayısna göre yukarıdaki tek renkli beyaz şerit ledler gibidir.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Ben realde kullaniyorum 8 metre led 1.5 amper cekiyor bu hesap kitaplar gecerli degil

sanirim sorunun ne oldugunu ckzdum. binbasinin verdigi hesaplamalar ve benim ilk mesajdaki hesabim,da sizlerinde hesabinin farkli cikmasinin nedeni tek bir led tipinin olmayisindan kaynaklaniyor. ki farkli renk ledler de farkli guc harciyor.
ben yuvarlak hesap soylemistim ilkinde de, ikincisinde de.
bu asil eldeki ledin direkt olculmesi ile elde edilebilecek bir deger. bu yuzden senin hesap yanlis benimki dpyanlis olayina pek giremeyiz.

Evet,yolgezer çok da doğru tespitte bulunmuş,gerçekte de ortalama ampirik değerlerdir bunlar.Zaten dikkat ederseniz de konu başlığında "led üreticileri tarafından 1mt.sinin çekeceği akım miktarı ayarlanmıştır" ibaresi tam olarak da geçiyor bariz olarak.Çünkü gerçek uygulamalarda üreticilerin ledlerine,ortam koşullarına,uygulanmalarına göre bariz akım çekebilme farklılıkları da olabileceği muhtemeldir.Çok net de yazmamışlar zaten 0.4-0.5 A şeklinde en ve çok çeken 60 ledli 3 çiplisi için bazı sitelerde 1.2 A diye de geçiyor,burada 1.5A en üst değeri baz alınmıştır.Değerli arkadaşlar,bu yüzden de adaptör seçiminde zaten bu toleranslar veya oynamalar tam göz önüne alınıp esnek bir seçim yapılması (Üst emniyet değerlisini biraz da seçerek) gerekeceği aşikardır,malumunüz üzere.Kolay gelsin.Saygılarımla.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri