Güneş paneli ile şerit led yakma

fjord

Üye
Herkese merhabalar.
Evin mutfağına güneş paneli ile 2 metrelik şerit led aydınlatma yapmak istiyorum. Akşam yakacağımız için gündüz depolanan enerjiyi akşam ledi yakacak kadar bir akü de kullanmam gerekecek. Ledler 12v bunun için kaç wattlık panel kullanmam gerek? Akü kapasitesi ne olmalı? Yardımlarınızı bekliyorum.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Yaklasik değerlerle hesaplarsak,

2 metre serit led 2 amper çekse, akşam 8 den sabah 8 e yansın yani 12 saat düşünelim. Toplam guc 12 x 2 x 12 = 288 watt. 12 volt aku kullanacağımıza gire 288 ÷ 12 = 24 amper.

Size ucu ucuna 24 amper akim lazim. Bir akuyu dibine kadar bitirmemek lazim. Tolerans için size bir üst akim Akım 12 volt 36 amper aku almanızı öneririm. Bu akuyu de 50 watt bir panel ile şarj edebilirsiniz.

@rsimsek @Mustafa KABADAYI sizlerinde yorumunuzu almak isteriz.

Yaklasik değerlerle hesaplarsak,

2 metre serit led 2 amper çekse, akşam 8 den sabah 8 e yansın yani 12 saat düşünelim. Toplam guc 12 x 2 x 12 = 288 watt. 12 volt aku kullanacağımıza gire 288 ÷ 12 = 24 amper.

Size ucu ucuna 24 amper akim lazim. Bir akuyu dibine kadar bitirmemek lazim. Tolerans için size bir üst akim Akım 12 volt 36 amper aku almanızı öneririm. Bu akuyu de 50 watt bir panel ile şarj edebilirsiniz.

@rsimsek @Mustafa KABADAYI sizlerinde yorumunuzu almak isteriz.
öncelikle yanıtınız için teşekkürler, ledlerin en fazla yanacağı zaman akşam güneş batmasıyla gece saat 1 arası. O da akşam 5te battığını düşünürsek yanacağı zaman en fazla 8 saat.
O zaman ben 36 A aküyü 50 watt panele 2 metre ledi de aküye direk bağladığım zaman akü şarj olduktan sonra sistemin çalışması gerekiyor öyle değil mi?

Sayın @serkan_48 hocama birebir katılıyorum gerekeni söylemiş.
50 watt panel 36 amper akü size birebir uygundur ama kesinlikle şarj kontrol cihazı olmadan kullanmayın.
10 amper bir şarj kontrol cihazı kullanın.
Öncelikle akü ile şarj kontrol cihazı bağlantısını yapıp sonrasında panel bağlantısı yapılmalıdır.

Sayın @serkan_48 hocama birebir katılıyorum gerekeni söylemiş.
50 watt panel 36 amper akü size birebir uygundur ama kesinlikle şarj kontrol cihazı olmadan kullanmayın.
10 amper bir şarj kontrol cihazı kullanın.
Öncelikle akü ile şarj kontrol cihazı bağlantısını yapıp sonrasında panel bağlantısı yapılmalıdır.
Anladığım kadarıyla bağlantı sırası Panel -> Şarj kontrol cihazı -> Akü -> Led mi olacak?
Bağlantı şemasına da değinirseniz çok sevinirim.
https://www.hepsiburada.com/pwm-10a...ol-cihazi-aku-sarj-regulator-pm-HBC000005Q8AI
Şarj kontrol cihazını pek bilmiyorum pwm, mppt nedir? Bu linktekini kullanabilir miyim?

öncelikle yanıtınız için teşekkürler, ledlerin en fazla yanacağı zaman akşam güneş batmasıyla gece saat 1 arası. O da akşam 5te battığını düşünürsek yanacağı zaman en fazla 8 saat.
O zaman ben 36 A aküyü 50 watt panele 2 metre ledi de aküye direk bağladığım zaman akü şarj olduktan sonra sistemin çalışması gerekiyor öyle değil mi?
Aküye direk bağlamayın, çünkü aküyü kritik gerilim seviyesinin altına kadar boşaltırsa akü bozulur hatta ölür! O yüzden solar şarj kontrol cihazının yük çıkışından ledleri besleyin. Düşük amperdeki yükler bu şekilde beslenebilir. Orada kaç voltun altına kadar besleyeceğinin ayarı var. İsterseniz gündüz söndürüp gece boyunca yanmasını da ayarlayabilirsiniz. @serkan_48 ustanın hesabı doğru. Paneli koyacağınız yerde kesinlikle gölgelenmemeli, çünkü panellerin gölgelenmeye karşı zaafları var.

Linkteki ürün işinizi görür pwm şarj kontrol cihazı.
Mppt kafanızı karıştırmasın daha büyük sistemlerde daha iyi verim alınması amaçlanır mppt ile.
Linkteki ürünü aldığınız zaman ilk önce akü bağlantısı yapılmalıdır.
Bunun sebebi şarj kontrol cihazı aküyü tanır ve sistemin kaç voltla çalışacağını belirler.
Akü bağlantısı yapıldıktan sonra panelden gelen kablolar artı ve eksi yönüne dikkat ederek bağlanmalı.
Sizin şerit LED için gereken 12 volt gerilim,
Şarj kontrol cihazı üzerindeki load çıkışından alınmalıdır.

Herkese teşekkürler cevaplar için.

Küçük bir ilave:
Eğer mutfakta güvenlik sorununuz yoksa 1 adet hareket sensörü (mutfak büyükse 2 adet) ile hem akünüzü hemde güneş panelinizi küçültebilirsiniz.
Kolay gelsin
Sensör gördüğü zaman belli bi süre yanıp belirtilen zamandan sonra sönüyor ama örn. avm lavaboları, merdiven boşluğu gibi, oturup çay içerken sürekli sensöre doğru el sallamak gerekir. Aslında güzel olurdu, peki sensör kullanırsak nasıl bi öneriniz olur hareket etmek yerine bizi algılayıp sabit dursak bile yanma durumu gibi?

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri