115U 941 ST LED RESET

egypt

Üye
11u 941cpu nun st ledı devamlı yanıyor resetlıyemıyorum
makına durdu acıl bılgısı olan bır arkadas yardım edebılırmı

st arızasının anlamı nedır nasıl resetlenır

sımdıden tesekkurler

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
1-Cpu üzerinde eprom varmı?Eğer eprom var ise ve epromun slotunun içinde olduğundan eminsen cpu üzerindeki iki şalterden üzerinde run-stop yazılı olanın konumunu rundan(orijinal konumu )stop'a al ve tekrar run konumuna getir,şansa ve soruna kalmış belki yeşil run ledi yanar ve makina çalışır.
2-PG olmadığını ve s5 konusuna tam hakim olmadığını varsayıyorum;Eğer makina 1 nolu şıktaki şekilde run olmuyorsa ve Epromda program yüklü olduğunu ve epromdaki programın birşekilde bozuk olmadığını varsayarak cpu'yu tamamen resetleyip epromdan programın tekrar yüklemen gerekecek.Bunuda CPU üzerindeki altdaki şaltere aşagı bastırarak res konumuna alarak ve orada tutarak , öteki elinle üstdeki şalteri run konumundan stopa oradan tekrar run ve stop ve run konumuna alarak yapabilirsin.Böylece cpu'ya epromda olduğunu varsaydığımız programı yeniden yüklemiş olacaksın.Bu işlemden sonra cpu run'a geçer veya birkaçsaniyelik run konumundan stop'a geçer.Eğer run'da kalırsa sorun yok gibidir.Stop konumuna geçerse donanımsal sorun (cpu'nun solundaki güçkatı,sağındaki I/O kartları,taşıyıcı rack vs gibi) -yazılım ok.varsayımı-var demektir.Klay gelsin...

Eğer epromun var ve programı sağlam olduğuna inanıyorsan plc enerjisini kapat epromu yerinden çıkart, plc pilinide çıkart bi süre bekleyip enerji ver.Sonra plc enerjisini kes bir süre bekleyip pili ve epromu tak plc'ye enerji ver programı epromdan okuyup açılacaktır.
Eğer s5 bilgin ve programın varsa plc ye bağlan içerisindeki programı sil tekrar yükle sorun düzelicektir.
bunları yaptığıda düzelmiyorsa problemi hardwarede aramalısın....

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri