100 watt 16 ohm hoparlöre trafo bağlama

Öğretmen27

Profesyonel Üye
Ustalarım elimizde fazladan 2 adet horn hoparlör trafosuz(100 watt 16 ohm) var. Amfimiz trafolu oldugu için horn hoparlöre trafo takmamız lazım. Konferans salonunda bazı hoparlörler bozuk ve bunlar trafolu. Trafonun resmini aşağıya koydum.Bu trafoyu 100 watt 16 ohm trafoya bağlamak istiyorum. Bağlantısı anladığım kadarıyla 0 ve 60 watt olmalı sağdan siyah ile mavi? Watt düşük olabilir ama youtube birçok ehli ustam bu hoparlörlerin aslında 15-20 watt civarında oldugunu söylüyor. Trafosunu alacağım hoparlör ve trafo fotoları aşağıda....

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2021-12-01 at 08.33.30 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2021-12-01 at 08.33.30 (1).jpeg
    84.8 KB · Görüntüleme: 117
  • WhatsApp Image 2021-12-01 at 08.33.30.jpeg
    WhatsApp Image 2021-12-01 at 08.33.30.jpeg
    69.5 KB · Görüntüleme: 93
TEKNİK AÇIKLAMALAR:
Bir konut için tahsis edilen max güç 10.000W diyelim.
Bu konut içerisinde muhtelif cihazlar bulunur ve bu cihazlar şebekeden kendi güçleri kadar güç çekerler.

Trafolu amplilerin de sistemi buna benzer. Amplinin verebileceği max güç tali trafolarca paylaştırılır.
Tabii ki trafolu ampli sistemlerinde empedansların uygunlaştırılması da yapılmaktadır. Eğer trafolu sistemler olmasaydı standart 4-8 ohm veya 16 ohm olan hoparlörler parelel bağlandıklarında empedans çok düşeceği için ampli çıkışını kısa devre etmiş olacaklardı.
Resimdeki trafonun güç unsuru esasen sekonderindeki gerilimin ayarı amacı ile konulmuştur.
Yani primer sargısının artırıp azaltılması ile sekonderdeki gerilimin de belli seviyede olması, böylece sekondere bağlanılabilecek hoparlörün gücü doğrultusunda en ideal sekonder gerilimi verebilmesi içindir.

Merhaba bir sey sormak istiyorum. Asagida bir kutulu hat trafosu var. Bu trafo normalde trafosu olmayan amfiye baglanip amfiyi trafolu hale getiriyor. Yani amfi cikisini bu tarafonun amfi girisine baglarsak trafonun hat trafosu cikisindan 100v aliriz burasi dogru degil mi?
Eger burasi dogruysa bu trafoyu tam tersi baglayarak cami tipi trafosuz horn hoparlorde voltaj dusurme amacli kullanmak istiyorum.
Trafolu amfimiz var(100v cikisli.) Katlarda trafolu hoparlorlerimiz var burada sorun yok.
Bahcede 2 adet horn hoparlor var. Trafosu yok. Mesafe birbirine yakin.
Asagida verdigim trafonun hat trafo cikisi kismina anfiden gelen 100v versek trafonun amfi giris kismindan horn hoparlore gondersek nasil olur?

Ekli dosyalar

• Screenshot_20211206-195927_Chrome.jpg
    Screenshot_20211206-195927_Chrome.jpg
    240.2 KB · Görüntüleme: 25
Mantık doğru.
Ancak çok önemli bir unsur var...
Bu trafonun gücü aktarılacak gücü de temsil eder. Dolayısı ile bu trafoyu ters bağladığında voltajı düşük elde edersin ancak trafonun yapısından dolayı daha fazla güç aktarımı olacaktır.
Dikkat edilirse hoparlörlere bağlanan hat trafoları daha ufaktır.

Mantık doğru.
Ancak çok önemli bir unsur var...
Bu trafonun gücü aktarılacak gücü de temsil eder. Dolayısı ile bu trafoyu ters bağladığında voltajı düşük elde edersin ancak trafonun yapısından dolayı daha fazla güç aktarımı olacaktır.
Dikkat edilirse hoparlörlere bağlanan hat trafoları daha ufaktır.
Yamyam abi tesekkur ederim. Yamyam abi hoparlore baglanan dediginiz gibi kucuk. Mesela 150 watt hoparlore baglanan hoparlor trafosu wati nedir ve nasil temin edilir? Maasef Turkiyede satisini goremedim. Cinde felan var onlar da 20 watt felan.
Muhtemel teknik aciklamasi vardir onu da senden ogrenelim degerli abim.
Ornek 150 watt hop asagida var.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20211206-183346_Trendyol.jpg
    Screenshot_20211206-183346_Trendyol.jpg
    193.4 KB · Görüntüleme: 40
Daha önce anlatmıştım. Bir daha anlatayım.
Bu trafoları evlerde kullanılan muhtelif cihazların trafoları gibi düşünebilirsin.
ÖRNEK:
Tüm cihazlarımız trafolu olup, talep edilen güce göre ebatı vardır. Girişleri 220V çıkışları da çalıştırılacak cihazın voltajına göredir.
1) Digital masa saatim var trafosu 4W 9V
2) CD playerim var trafosu 10W çıkışında bir sürü gerilim var.
3) Amplim var trafosu 250W çıkışı 2X25V ve 2X15V
4) TV nin trafosu 100W bir sürü gerilimi var.
5) Şarj trafom var 5V çıkışlı 5W
Senin ampliyi ele alırsak...
Çıkış gerilimin sabit 100V max güçte.
Yani amplinin Şebeke voltajı 100V imiş.
Bu 100V şebeke hattına bağladığın tüm trafoların da bir gücü bulunur. Her trafonun gücü CÜSSE'si ile belirlenir.
100V hattına bağlanan herhangi bir trafonun primer sargısı bu voltaja ve trafonun gücüne göre hesaplanarak sarılmıştır.
Dolayısı ile 10W lık bir trafonun cüssesi küçük, 20W lık trafonun cüssesi daha büyüktür. Bu orantıya göre...
10W lık trafonun primer sargısı daha fazla, 20W lık trafonun primer sargısı daha azdır.
TEKNİK HESAPLAR:
Böyle bir ampliye bağlantı yapılırken bağlanan her bir trafonun gücü esas alınmaktadır. Örneğin 100W lık bir ampliye 10 adet 10W lık trafo bağlayabilirsin. Böylece tüm güç dağılımları eşit olacaktır.
Ancak belli yerlere daha fazla güç dağıtmak isteyebilirsin..
O halde...
1 adet 50W trafo bu trafoya bağlı 50W lık hoparlör. (Empedansları uygun olmak koşulu ile dilediğin kadar hoparlör bağlayabilirsin.)
Kalan 50W lık gücünü de 10 ar wattlık 5 adet trafolara paylaştırdığında sistem şıkır şıkır olacaktır.

NOT:
Resimdeki HORN hoparlörün zaten kendinden trafolu olup, başka bir trafo bağlanmaz. Doğrudan amplinin çıkış trafosunun 100V çıkış hattına bağlanır.
Bu hoparlör kendi yapısı gereği sistemden kendi gücü kadar güç çekecektir. Eğer sistemde başka hoparlörler de varsa ve bu hoparlöre giden güç yetmiyorsa, tüm güçler belli oranlarda paylaştırılacaktır.

Son düzenleme:
Ustam oncellikle tesekkur ederim .
Bir sorunumuz daha var. Konferenas salonunda 300 watt amfi var trafosuz( 200 watt trafosuz amfide var alternatif olarak)
4 adet fotosunu attigim kademe ayarli hoparlor var. 60 watt 8 ohm trafo ayarli. Anladigim kadariyla bu hoparloru 8 ohm getirdigimde icindeki trafo devre disi.
Bu hoparlorden bir tanesi yanik.
Ben amfinin sesini 3.kademe getirdim(10 kademe var) hoparlor 3 tanesi paralel baglaninca 180 watt ediyor. Empedans olarak 3 ohma yakin ediyor. Amfi 4 ohm.
Ses 3.kademede oldugu icin hoparlor watinin amfi watindan dusuk olmasindan dolayi sorun olmayacagini biliyorum ayni sey amfi empedansi icin de gecerli mi? Hoparlor 3 ohma yakin amfi 4 ohm. Hoparlorun normalde empedansi dusuk olmasi amfinin zarar gormesi anlamina gelir

Ekli dosyalar

• IMG-20211208-WA0013.jpeg
    IMG-20211208-WA0013.jpeg
    110.1 KB · Görüntüleme: 22
Max. güçte 4 ohm için ampli sağlıklı çalışıyorsa, 3 ohm gibi bir değerde yarım kadar seviyede de normal çalışması gerekir.
Test gayet kolaydır.
3 adet hoparlör ampliye bağlanır. Ampli uygun seviyeden 1 tık daha (4 seviyesi) fazla açılır.
Ampli müzik verilerek normal olarak çalıştırılır. Bu test esnasında ampli soğutucularının sıcaklığı ölçülmelidir.
1 saat kadar çalıştırılır ve sıcaklık takip edilir. 1 saat sonucunda soğutucu sıcaklığı 60-70'C yi geçmiyorsa hiçbir sorun yok demektir.
Daha kısa zamanda (15dk kadar) soğutucu sıcaklığı 60-70'C yi geçiyorsa, risklidir.

Merhabalar. Bir konu hakkında benim de yardıma ihtiyacım var dostlar. Bilişim öğretmeniyim. Okulumuzun bahçesinde 2 adet 150w 16ohm (içinde trafo yok) horn hoparlörümüz var. Aşağıdaki görselde anfi sistemimizin 100 volt çıkışına paralel bağlanmış 2 tane trafo var. Bunlar anfi kabinin hemen dışına vidayla takılmış. Yani anfinin hemen yanındalar. Bu trafoların 8 ohm yazan tarafından hoparlörlere kablolar gidiyor. Anfi ile hoparlörler arası mesafe 25 metre civarı.
IMG_20211212_131949.jpg
IMG_20211212_131945.jpg

Sanırım 100V çıkışına bağlanan hoparlörler için bu trafolar normalde hoparlör kabininin içinde olur. Ama okulda bu şekilde bir bağlama yoluna gidilmiş. 10 gündür hat trafolu sistemler hakkında araştırma yapıyorum. Az çok teorik olarak elektrik işlerinden anlarım ama bu anfi ve hoparlör olayı biraz farklı bir alan. Tecrübem yok desem daha yerinde olur.
IMG_20211212_131851.jpg

Aşağıda anfi sistemimizin önden çektiğim fotosu var:
IMG_20211217_162906.jpg

Okulda yapmak istediğimiz ise şu: 2 adet daha aynı değerde (150w 16 ohm) hoparlörümüz var. Bunlar boşta kutusunda bekliyor. Bunları da bahçenin sağ ve sol tararflarına eklemek istiyoruz. Şimdi bu durumda her birine yine ayrı ayrı hoparlör tafaı için hat trafosu almamız şart mı? Ne yapmamız lazım? Bu konuda yardımcı olacak varsa çok memnun olurum. Diğer hoparlörlere birer birer paralel bağlasak olur mu? Yani bir hoparlör trafosuna 2 adet hoparlörü paralel bağlayabilir miyiz.?
Şu anki sistemde trafoların hoparlöre giden tarafında mavi ve siyah renkte 2 adet kablo var. Bunların üstünde 8 ohm yazıyor ama hoparlörler 16 ohm. Yani trafonun 8 ohm çıkışı direk horn hoparlöre gitmiş. Yanına bir 16 ohmluk hoparlör daha paralel atsak 8 ohm olur empedansı. Ama bu şekilde bir uygulamaya denk gelmedim. Doğru olur mu bilemiyorum!

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri