10 kvar kondansatör alıyorum yetmiyo 15 alıyorum fazla geliyor

Arkadaşlar benim sorunum şu :
fabrika çalışmıyor şuan devreye 10 kvar kondansatör alıyorum yetmiyo 15 alıyorum fazla geliyor bu kondansatörleri seri bağlayabilmenin bi yolu varmı 12.5 kvar elde etmem için veya bu sorunu nasıl çözerim
yardımlarınız için teşekkürler

Moderatör tarafında düzenlendi:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
piyasada zaten 2.5 kvarlık kondansatör var eğer gerçekten eminseniz ve roleniz kqademeleri uygunsa uygun amperajlı sigorta ve uygun kontaktör ekleyerek 12.5 kvar yapabilirsiniz

evet eminim
2,5 kvar kondansatörler satılıyor biliyorum ama şuan alma imkanım yok malesef elimde 6 adet 10 kvar kondansatör mevcut bunları kullanarak nasıl elde edebilirim?

biraz açıyım konuyu ;tam gün 15 kvar kondansatörü devreye aldım hiç endüktif yazmadı
tam gün 10 kvar kondansatörü devreye aldım busefer hiç kapasitif yazmadı
dediğim gibi fabrika çalışmıyor akşamları sadece çevre aydınlatma lambaları devrede gündüz neredeyse hiç yük yok.
zaman rölesiyle gündüzün 5 saati 10kvar akşam 15 kvar aldırıyorum devreye endüktif%16 kapasitif %11 bu değerler iyi ama ayın başından gelen fazlalıklar dolayısıyla sınıra ulaşamıyacağım ay sonuna
şuan endüktif %24 kapasitif %19 a geriledi
böyle giderse endüktif kurtulacak ama kapasitif %17 lerde kalacak
zaman ayarının arttırsam yani gündüz 7 saat falan 10 kvar devrede bıraksam kapasif kurtulacak ama endüktif cezada kalacak
amacım gündüz 7-8 saat 12.5 kvar devrede bırakmak

kagakadirim :
Elinde 10 kVAr kondansatör var ise kondansatörü KONSERVE açar gibi aç ,Üçgen bağlantıyı sök ve buşinglerin altından Yıldız bağla , Kondansatörün akımı I/3 oranında küçülmüş oldu...
Güçte 1/3 oranında düşer yani 3,3 kVAr lık kondansatör elde edebilirsin... Bu da seni kurtarırmı bilemem..

simdi arkadasim sana cozum olarak soyle diyeyim elindeki iki adet 6 kvarlarin kontaktorlerini ayni anda cekecek sekilde bagla vede iki ayni anda cekince olur 12 kvar diger sistemde ise tek basina 15 kvar kondansator kalsin devrede bence en kisa yol bu

simdi arkadasim sana cozum olarak soyle diyeyim elindeki iki adet 6 kvarlarin kontaktorlerini ayni anda cekecek sekilde bagla vede iki ayni anda cekince olur 12 kvar diger sistemde ise tek basina 15 kvar kondansator kalsin devrede bence en kisa yol bu

arkadaşlar cvp lar için teşekkürler
yanlız bi yanlış anlaşılma var elimde 6 kvar kondansatör yok 6 adet 10 kvar var demiştim
konserve gibi açma olayına gelince benimde aklıma geldi ama açarken zarar veririm korkusuyla açmadım iç yapısını bilmediğim için
artık gözümüzü karartıcaz napalım

kondansatörleri palalel bağlayarak değerleri arttırılır azaltla ise mesuttlb arkadaşımızın dediği gibi olur kondansatör almalısın

arkadaşlar cvp lar için teşekkürler
yanlız bi yanlış anlaşılma var elimde 6 kvar kondansatör yok 6 adet 10 kvar var demiştim
konserve gibi açma olayına gelince benimde aklıma geldi ama açarken zarar veririm korkusuyla açmadım iç yapısını bilmediğim için
artık gözümüzü karartıcaz napalım

Ben çok açtım ... Trifazeden çok monofaze kondansatör , ayrıca Yıldız bağlı kondansatör yaptım...Tıkır tıkır çalışır... Merak etme...

10kVAr'lık kondansatörün bir bacağına faz, diğerine de nötr verirseniz (400V, 50Hz'lik kondansatör için geçerli bu), bir faza 1,1kVAr'lık monofaze kondansatör bağlamış olursunuz. Diğer fazlara da uygularsanız bunu, toplamda 3,3kVAr'lık kondansatör bağlamış olursunuz.

Sn. mesutelb'nin yöntemi de uygulanabilir.

rg3 12c entes rolenin, (c) si combiyi temsil ediyor değil mi işi bilen arkadaşlar.Yani hem monofaze ve hem trifaze yükler için.Peki bu durumda kondansatörlerin de seçiminde bir kısmının trifaze bir kısmının da monofaze olması mı lazım? 12 kademeli demek 12 kontaktör ve 12 kondansatör mü demek acaba...

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri