1 Fazlı Sayaçlar?

Count

Üye
Evlerimizde kullandığımız 1 fazlı sayaçlar aktif akımımı yoksa bileşke akımı mı ölçer?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Aktf sayaç olduğunu biliyorum. Bileşke akımı mı ölçüyor yoksa aktif akımı mı onu soruyorum. Aktif akımı ölçüyor diye biliyordum ama yaptıgımız bir test sonucu kafam karıstı

Aktf sayaç olduğunu biliyorum. Bileşke akımı mı ölçüyor yoksa aktif akımı mı onu soruyorum. Aktif akımı ölçüyor diye biliyordum ama yaptıgımız bir test sonucu kafam karıstı

Sayaçta yapmış olduğunuz test nedir? sonuçta ne gerçekleşmiştir. bahsedebilirmisiniz?

Sayaçta yapmış olduğunuz test nedir? sonuçta ne gerçekleşmiştir. bahsedebilirmisiniz?

1 fazlı yardımcı sargılı asenkron motor ve omik yük olarakta akkor flamanlı lamba ile küçük bir sistem kurduk ve bire bu sisteme kondansatör ekledik. Sayacın 1 devrinde az da olsa bir artma meydan geldi.Yani kondansatörsüz halınden daha yavaş döndü.

Muhtemelen ölçüm hatası yapmışsınızdır...
Bu tip ölçümleri 30 dakika gibi bir zamandan daha az yaparsanız ölçüm hatası yaparsınız ,yani sayacın dönüşünü veya Puls sayısını ölçmek (anlık) hatalı sonuç verebilir...
Ancak şebekeden çakilen Reaktif akımın kablo üzerinde düşürdüğü I^2 x R bakır kayıpları kadar az yazabilir o da %1-3 civarına -ancak- tekabül eder...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Geri