1 fazı 3 faza dönüştürmek yardım

biz güneş pilleriyle sulamay yapıyoruz.abb nin acs150 modeli 2.2 kW lık motor monofaze beslemeli sürücüsünü aldık.sürücüden trifaze çıkıyor.ama 380v trifaze su motorunun istediğimiz debiye ulaşması bu şekilde imkansız çünkü 3ph.220v ile ölçtüğümüz debi ile 3ph.380v bağladığımızdaki debi arasında %160 fark var.(12 tondan 18 tona çıkıyor)

benim bu motorla 3ph.220v çıkışımı kullanarak 20 tona ulaşmam gerekiyor (yaklaşık 400v versem kafî) ve sürücüyü mecburen kullanmam lazım.aklıma gelen tek çözüm olarak,her faz çıkışına ayrı ayrı trafo bağlarsam pahallı bir işmi yapmış olurum ve bu yöntemde sürücünün aşırı akım koruma röleleri devreyi otomatik kapatırmı?bilgisi olan varsa yardımcı olabilirmi?

arkadaş motorun üçgen mi yıldız mı bağlı ? eğer motor yıldız bağlıysa 380 de çalışır . senin motorunun üçgen bağlı olması gerekir. belkide yıldız bağlı ve sen onu 3*220 ile çalıştırmaya çalıştığın için tam devrine veya gücüne ulaşmıyor olabilir.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
motorun için açıp bakma imkanım yok ama çok büyük ihtimalle yıldız bağlı olması gerekiyor.yoksa motorun maliyeti esas gücüne göre çok yüksek olur (rakipleri ile karşılaştırılırsa) ve ticari hiç bir anlamı kalmaz.

önemli olan konu işin sürücü kısmı.çünkü ben bunun girişine 220v'tan toleranslar haricinde, daha yüksek gerilim veremiyorum.ama çıkışı alıp trafoyla 400v'a yükseltirsem;öğrendiğim kadarıyla gerilimin karesi ile orantılı olarak akımda yükseliyormuş;yani daha yüksek güç çektiriyorum motora.fakat bunu sürücüm karşılamayacak(motor boşta çalışıyor,aşırı akım çekiyor diye kendini kapatması konusu)diye düşünüyorum.şimdi sorunum şu,trafoyu yaptırayımmı yaptırmayımmı,yoksa sürücünün bu korumayı devre dışı bırakacağım bir ayarı varmıdır?yada maliyeti azaltmak için sürücü girişine tek faz 400v versem çıkışı 3 faz 400v alabileceğim bir ayarı varmıdır?

ilginiz için teşekkürler.

Yukarda cevap verilmiş: etiketinde 220 üçgen/380 yıldız yazan motoru üçgen bağlayarak üç faz 220 ile herhangi bir güç kaybı olmadan kullanırsınız. Etiketinde 380 üçgen/660 yıldız yazıyorsa motoru değiştirmek gerek, ama bu güçteki motorlar genelde 220 üçgen/380 yıldızdır.

Sürücü çıkışında standart 220/380 trafo ancak 50Hz civarında çalıştığınızda kullanılabilir. Frekansı düşürdüğünüzde o trafo iş görmez. Bu işi yapabilen (yani düşük frekansta da çalışabilen) trafolar çok özeldir ve sarım sayıları ona göre ayarlanmıştır.

Yukarda cevap verilmiş: etiketinde 220 üçgen/380 yıldız yazan motoru üçgen bağlayarak üç faz 220 ile herhangi bir güç kaybı olmadan kullanırsınız. Etiketinde 380 üçgen/660 yıldız yazıyorsa motoru değiştirmek gerek, ama bu güçteki motorlar genelde 220 üçgen/380 yıldızdır.

Sürücü çıkışında standart 220/380 trafo ancak 50Hz civarında çalıştığınızda kullanılabilir. Frekansı düşürdüğünüzde o trafo iş görmez. Bu işi yapabilen (yani düşük frekansta da çalışabilen) trafolar çok özeldir ve sarım sayıları ona göre ayarlanmıştır.

pompa dalgıç olduğundan gömülü bir sistem ve açıp bakmak riskli;motoru toplarken su geçirmezlik özelliği kaybolur.birde ticari açıdan mantık yürüttüğümde motorun 380üçgen/660yıldız olduğu sonucuna gidiyorum;yanılıyormuyum?çünkü 380/660 motor için 380v-üçgende iken yada 220/380 motorda da 220v-üçgende iken tork daha fazladır(bu gün görüştüğüm kişiyi doğru anladıysam) ve motor maliyetine göre optimum gücü elde etmek için(dalgıçta değiştirme şansı olmadığından üçgene lehimi basıp kapağını kapatmıştır diye tahmin ediyorum)380/660v luk motor sarılmıştır diye tahmin ediyorum.çünkü derinlik arttıkça motorun hemen bayılmaması gerekir.bu dediklerimi cahil bir kişinin yorumları olarak kabul ediniz,sadece öğrenmeye ve sistemi oluşturmaya gayret ediyorum.
motorun etiketinde yazanlara gelince,ayrıntılı teknik dökümanını italyan firmaya soracağım.adreslerinden ulaşılamıyor.marka:cadoppi no321
tipo type
aquaflu 300t
volt 380
hp 3
Hz 50
A 5,5
l/min 0-900
mt 18-2,5
data 02-03-2009
gibi..araştırmam devam ediyor.edindiğim bilgileri aktaracağım.
saygılarımla.

önceki sorulara cevap 220 volt giriş motor sürücü cihaz çıkışına bir trafo koyularak yapılır trafo girişi sürücüden 3 faz 220 volt gelecek 50 hz de çalışacak trfo çıkışıda 3faz 380 volt olacak arkadaşlardan biri bunu cevaplamış.
son soru frekans her faza degilde 3 faz girişli bi trafo kullanmanız lazım ama bu sefer verimlilik sorunu oluşuyor % 30 enerji kapasitenizden kaybedersini en iyi ihtimallerle.iş gücü olarakta aynı hesaba geliyor hatta çok verimsiz bi sistem oluyor.ama kısa sürede bu debiye ulaşmanız lazımsa bunu yapabilirsiniz.başka çare yok.kolaygelsin.

biz güneş pilleriyle sulamay yapıyoruz.abb nin acs150 modeli 2.2 kW lık motor monofaze beslemeli sürücüsünü aldık.sürücüden trifaze çıkıyor.ama 380v trifaze su motorunun istediğimiz debiye ulaşması bu şekilde imkansız çünkü 3ph.220v ile ölçtüğümüz debi ile 3ph.380v bağladığımızdaki debi arasında %160 fark var.(12 tondan 18 tona çıkıyor)

benim bu motorla 3ph.220v çıkışımı kullanarak 20 tona ulaşmam gerekiyor (yaklaşık 400v versem kafî) ve sürücüyü mecburen kullanmam lazım.aklıma gelen tek çözüm olarak,her faz çıkışına ayrı ayrı trafo bağlarsam pahallı bir işmi yapmış olurum ve bu yöntemde sürücünün aşırı akım koruma röleleri devreyi otomatik kapatırmı?bilgisi olan varsa yardımcı olabilirmi?

aklıma geldi,panelden aldığın dc yi direk 380 v çeviren invertör imalatı olması lazım bi araştır istersen .

ürün gamımızda öyle bir sürücü studerin 12v dc'den---->3~380V tam sinüs,10kWlık bir modeli varki bize maliyeti 7500€;yani pompa maliyetlerinden çok daha yüksek...benim 1 aydır çabalarımın nedeni,solar pompalarda pompa maliyeti çok yüksek ve yedek parça ve servis yaygın değil ülkemiz içinde.birde müşterilerin durumunu göz önüne alınca herkes 3~380V. yada 1~220V. pompalardan kullanılıyor.

ayrıca 2,2kW/3hp den daha büyük tek fazlı motor yok;dolayısıyla invertörle direkt olarak sürmekte mümkün değil büyüklerini.özel imalat invertör yapan yerleri araştırmam lazım-12/24V DC--->3~400V AC olacak şekilde.birde işin garanti boyutu var elbette,aldığım bu alet arıza yaptığında ki yapmamalı,bunu kim tamir edecek...o nedenle standart ürünler kullanmaya özen gösteriyorum.yanlız varsa bildiğiniz izmir içinde bu işlerle uğraşanlar,görüşüp bir sonuca varmak iyi olur.

motor sürücüsünün maks. akım değeri 9.2A imiş.yanlız ben çalışma esnasında 5A. civarı değerler okuyorum sürücüden.ayarlarıyla biraz oynamam gerekiyor ve motoru sürücüye tanıtmam gerekiyor...3-4 hafta sonra bu sürücü ile ilgili ne isterseniz sorabileceksiz;zannedersem uzmanı olacağım.

herkese yardımlarından dolayı teşekkür ederim..

Sayın ali özer kam, 3 faz 220V inverter ile çalıştığınızda düşük akım çekiyor ve düşük debi elde ediyorsunuz. Çünkü maksimum debi için motor 380V bekliyor, siz 220V temin ediyorsunuz. Inverter ayarlarıyla düzeltebileceğiniz bir husus değil.

Pompanın temsilcisine danışıp motorun 220 üçgen/380 yıldız olduğunu teyit edebilirseniz motor bağlantılarını değiştirip üçgene çevirerek sorunu çözersiniz.

Düşük ihtimal ama motor 380 üçgen/660 yıldızsa zaten yapabileceğiniz bir şey yok. Daha doğrusu sürekli 40-50Hz civarında çalışacaksanız trafoyla halledersiniz, ama o zaman inverter kullanmanın bir manası kalır mı bilemiyorum. Bir de trafoyla kalkışta sorun yaşayabilirsiniz (düşük frekansta trafo düzgün iş görmeyecektir).

bu gün pompayı bidondan bidona boşaltmak suretiyle bir çok deneme yaptık.önceki eksik gelen debi ölçümümüzde boruda redüksiyon kullanmıştık;yani çapı dramatik olarak düşürmüştük.(3"çıkıştan>1,25" X 22 metre hortuma)bu yaptığımız denemede pompanın normal çıkışındaki 3" lik boru ile denediğimizde 30 ton debiyi yakaladık;hemde bu motor sürücüsünü kullanarak;yani sanayi ceryanını direk bağlamadık.

mevcut pompamız malesef dalgıç olduğundan açtırmak ve garantisini geçersiz yaptırmak istemiyoruz.hadi garanti geçerli olsa bile önümüzdeki yıllarda pompanın bozulması göze alabileceğimiz bir durum değil;çünkü firma olarak garanti verdiğimizden dolayı,servise gidilecek muhtemel yerler en az 150km mesafeden başlıyor.güneş pillerinin bir anda gözden düşmesi anlamına gelecektir olası bir bozukluk.yanlız dediğiniz gibi ve bir çok arkadaşımızında belirttiği gibi pompayı bir daha alırken 3~220v seçme imkanımızı öğrenmekle ve trafoların karekteristiklerini öğrenmekle,burada bilginin paylaşarak çoğaldığını görmüş oldum.motor sürücüsünü aldığım yerden ve üniversitedeki bir hocam,motor sürücüsünün trafoyu reddedeceğini tahmin ettiklerini söylediler(koruma devreye girer diyorlar) çünkü sürücü motorun bobinlerindeki manyetiklenmeyi v.s. ölçüyormuymuş neymiş...

şimdilik müşterinin beklentisini,maliyette büyük oranda düşüş sağlayarak sağladık.10K.TL civarında 3hp/2.2kWlık motorla her şey dahil fotovoltaik sistemle sulama yapıyoruz(Hm=1m'den 30 ton/saat).elektrik olmayan bir yer için direk çektirmek,trafo almak yaptırmak gibi paralara göre oldukça tercih edilir bir durum oldu bizimkisi.Yanlız daha büyük güçlü projeler için tek sorun 220/380v olayı değil.ben sistemimden standart olarak 12/24v DC'den 1~220v elde edebiliyorum ve motor sürücümün beslemesi, 1~220v için en büyüğü 2.2kW;yani benimki.daha büyükleri için 3~400v çıkışlı invertöre(dc to ac)ihtiyacım var.şimdi araştırmam, DC'den 380V AC'ye en ekonomik olarak dönüşümü gerçekleştirmek üzerine.bazı şeyler buldum ama fiyatı fazla buluyorum şimdilik.3 tane studer SI serisi invertör varmış ve bunlar opsiyonel olarak birleştirildiğinde 3 faz elde ediliyormuş.satışlar gerçekleştikçe uygulama yapabileceğim bu konuda.bir sonraki adımda ise pic 16f877'nin analog girişlerini kullanarak bu motor sürücüsünü MPPT sistemine(maximum power point tracker) adapte etmeye çalışacağım.yani mevcut akü üzerindeki gerilime bağlı olarak sürücünün frekansını otomatik olarak kontrol edeceğim.bu konular üzerine çalışma yapan arkadaşların yardımlarını esirgememelerini rica ediyorum.
saygılar....

Senin 3faz 380 volt sürücüye ihtiyacın var. Monofaze ile gücün düşük olur. Ama sürücünün manualini incele derim. Belki 3faz 380volt giriş bağlantı şeklide olabilir. Emin değilim....

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri