1 fazı 3 faza dönüştürmek yardım

eos

Üye
merhaba arkadaşlar ben 220 v tek fazı 380 v 3 faza dönüstürmek istiyorum elimde bir moeller inverter var 220 v tek faz giriş ve 220 v 3 faz cıkıslı.Faz coklama ve fazlar arası açı farkını inverter halladecek bende 220v~ gerilimi
380v~ gerilime yükseltebilirmiyim düşüncesindeyim.
Yardımcı olabilirseniz sevinirim

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
öncelikle 220giriş / 380 çıkış bi trafo kullanman lazım. elde ettiğin bu 380 v ac yi köprü diyottan geçirerek doğrult. (kondansatör filan kullanmana gerek yok) elde ettiğin bu yaklaşık 550 v dc yi inverterinin dc barasına bağla( birçok inverterde bu dc bara klemenslere çıkartılmıştır, çıkartılmamışsa içini açıpta bağla ). ve inverterin çıkışından da 3*380 i gör.
380 v ac yi hiç doğrultmadan da invertere bağlayabilirsin ama bazı modellerde 3 fazı da görmek istiyor belki faz hatası verebilir ve ayrıca küçük bi ayrıntı daha ; girişe 3*380 verdiğinde bu 6 diyot tarafından doğrıltulur yani toplam dc bara akımı 6 diyot üzerinden eşit geçer. buna sadece 2 faz bağladığında toplam akım 4 diyot üzerinden geçmek zorunda kalır. sürücüyü tam güç çalıştırmaya kalkarsanda giriş kısmı zarar görebilir.
ayrıca bu inverter çıkışındaki 3*380 bildiğim kadarıyla sadece motorlar için uygun. diğer ev aletlerinde kullanmanı tavsiye etmem

AL BIR DEVİR KONTROL HALLET İŞİNİ

Arkadaş diyor ki evdeki monofaze ac220v 50hz şebekeyi. Mesela 1.5 kw için monofaze invertere bağlayıp çıkıştanda 380v 50 hz enerji elde edilir mi? Bu konu hakkında çok konu açtım ama olur mu? olmaz mı? Net bir cevap verebilen olmadı.

tek faz nötr girip 3faz çıkan(fazlar arası 220v ) çıkış yapan sürücü çok tabi ama bu şekilde fazlar arası 380 çıkaran bende görmedim

Arkadaş diyor ki evdeki monofaze ac220v 50hz şebekeyi. Mesela 1.5 kw için monofaze invertere bağlayıp çıkıştanda 380v 50 hz enerji elde edilir mi? Bu konu hakkında çok konu açtım ama olur mu? olmaz mı? Net bir cevap verebilen olmadı.

arkadaş bahsettiğin inverterin çıkışındaki 3 faz 380 v değil. beslemesi 220 v olan inverterlerdeki çıkış fazlar arası gerilimi 220 volttur. 3 faz kendi aralarında 220 gösterir. ayrıca inverter çıkısındaki gerilim ev aletleri için uygun olmayabilir.

eğer inverterin giriş besleme gerilimi 380 v ise ; çıkış fazlar arası gerilimi 380 dir.

arkadaşlar ben invertere monofaze 220 v uyguladığımda çıkıştan trifaze 220 v alıyorum ve fazlar arasi 120 derece açı var bilindiği gibi.Bende evde bazı deneyler yapabilmek için 380 v trifaze gerilime ihtiyaç duyuyorum yani fazla akım çekmeyecek türden.Cevaplarınız için teşekkür ederim

sen 3 faz fazlar arası 380 volt isteyorsun benim bildiğim büylle bir devre yok
ama tri faz motoro mou fazla çalıştırdığımız gibi kondanstör bağlayarak bir devre yapıp deneyebilirsin

sürücünun 3*220 çıkışını 3*220 giris 3*380 çıkış bir tarafoya bağla kullan
------------------
50 hz nin üstüne çıkmamaya çalış

Son düzenleme:
biz güneş pilleriyle sulamay yapıyoruz.abb nin acs150 modeli 2.2 kW lık motor monofaze beslemeli sürücüsünü aldık.sürücüden trifaze çıkıyor.ama 380v trifaze su motorunun istediğimiz debiye ulaşması bu şekilde imkansız çünkü 3ph.220v ile ölçtüğümüz debi ile 3ph.380v bağladığımızdaki debi arasında %160 fark var.(12 tondan 18 tona çıkıyor)

benim bu motorla 3ph.220v çıkışımı kullanarak 20 tona ulaşmam gerekiyor (yaklaşık 400v versem kafî) ve sürücüyü mecburen kullanmam lazım.aklıma gelen tek çözüm olarak,her faz çıkışına ayrı ayrı trafo bağlarsam pahallı bir işmi yapmış olurum ve bu yöntemde sürücünün aşırı akım koruma röleleri devreyi otomatik kapatırmı?bilgisi olan varsa yardımcı olabilirmi?

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri