Dimmer ve Rezistans kullanarak ısıtıcı yapımı nasıl olur?

ynsemre89

Üye
Merhabalar ben makine mühendisiyim çok anlamam bu işlerden yardım edebilirseniz sevinirim. bir projem var sıcaklık ayarı için dimmer kullanmak istiyorum. ısı yalıtımı için ise rezistans tabiki. Mevcut çalışma sıcaklığı 220 volttan enerjisini alıp adaptör ile voltunu düşürüp 150-300 arası derece görsün istiyorum. en fazla 4 saat boyunca yanacak. ayrıca şunu hesaplamak istiyorum 220 volt elektrikte 15 dk çalışan bir rezistans mı daha çok elektrik yakar yoksa bu yapacağım projemi 1 saat tüketim ile daha çok enerji harcar. yani bir maliyet hesabıda çıkartırsak beni baştan caydırmış olacaksınız belki de bu işe girmemem için. elektriği evin elektriğinden alacak. aslında bulduğum malzemeler şöyle hangisi işime yarar bilmiyorum. son fotoğraf olmasını istediğim gibi sadece biraz daha ufağı lazım bana. Teşekkür ederim yardımlarınız için şimdiden. Biraz karışık anlatmış olabilirim ama anlayacağınızı düşünüyorum. yardımlarınızı bekliyorum.
Bulduğum kullanışlı dimmer:
  • Giriş Gerilimi: 220V
  • Maksimum Güç: 2000W
  • Ayarlanabilir Voltaj: 50V-220V

Ekli dosyalar

• b-plaka-rezistanslar-15284647835565.jpg
    b-plaka-rezistanslar-15284647835565.jpg
    185.5 KB · Görüntüleme: 28
  • b-plaka-rezistanslar-15567847695490.jpg
    b-plaka-rezistanslar-15567847695490.jpg
    85.5 KB · Görüntüleme: 29
  • 639163118_tn50_0.jpg
    639163118_tn50_0.jpg
    14.6 KB · Görüntüleme: 33
  • hesap.jpg
    hesap.jpg
    183 KB · Görüntüleme: 24
Son düzenleme:
Enerji harcamada dimerli veya dimersiz birşey fark etmez,yani herhangibir tasarruf yapmak için yapmanız gereken izolasyon,kullanmadanıgınız enerjinin boşa gitmemesi.

Eklediginiz resimde onerilerde 1. Madde elektrik harcamanizi bir miktar azaltir.

Tek bir rezistans ile neyi isitiyorsaniz isitmak var. Birden fazla rezistansla isitmak var.

Mesela 1 rezistansla 3 kW harcayıp istenen sıcaklığa ulastiginizi dusunursek 2 yada 3 rezistansla ayni isiya 2.85 kW ile ulaairsiniz. Cunku isitici yüzey alanini arttirdiginiz icin cok az isi transfer verimini arttirmis oluyorsunuz.

Serkan kardeşim sizin bu dediginiz mantıkla düşünecek olursak 2-3 rezistans degilde 20-30 rezistans kullansak enerjimiz dahada düşecek anlamına geliyor.Yukarda da dedigim gibi asıl mesele enrji kaybını önlemek.Aslında yazdıgınızda bir hata yok,sizinde yaptıgınız enerjinin dogrudan aktarılmasına(dış kayıpları azaltmak) yardımcı olmak.Hatta rezistansı ısıtmak istediginiz ortamın içine atın ve dış izolasyonu saglayın,kayıp nerdeyse sıfırlanır.

Evet ,

Dediğinize katılıyorum. Öncelikle izolasyon konusu çok önemli.

Benim dediğim yöntemde çok büyük kazanç olacağı söz konusu değil zaten.

Neden çünkü ısıtılacak mahal yada cisimin bir ısı kaybı var. Bu enerjinin altına inilemez.

Q= M x C x Dt

Burada kütle ve ısınma ısısı sabit. geri Dt ile oynayabiliriz. buda yüzey alanını genişletmekle olur.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kabaca bir örnek vereyim ( fikrimi açıklamak için )

Elimizde 10 cm x 10 cm x 100 cm bir demir blok olduğunu düşünün. Bu bloğun sıcaklığını 10 C dereceden 100 C dereceye çıkartmak istiyoruz.

Elimizde 1 adet ısıtıcı var. Bunu bu metal bloğun bir ucuna taktık. Yada ortasına taktık. Metali ısıtmaya başladık. rezistansın olduğu yer ile diğer uç arasında sıcaklık farkı olacak.

Bunun yerine 2 adet rezistans ile iki uçtan yada mesela 100 cm boydaki metalin ısıtıcıyı iki uctan 20 cm mesafeya taktığımızda metali daha homojen ve daha az enerji ile ısıtmış oluruz.

Çünkü sizinde dediğiniz gibi ısı kaybıda var birde o metali komple ısıtabilmek için rezistansın olduğu yerler belki 100 C derecenin çok üzerine çıkmak gerekecek. Bu durum iki rezistans ile o kadar yüksek sıcaklığa çıkmadan elde etmiş olacağız.

umarım açıklayabilmişimdir.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri