1 butonla 2 motor çalışması

start a 1. basışta 1. motor 2. basışta 2. motor çalışacak devre şeması varsa bi zahmet

Moderatör tarafında düzenlendi:
start a 1. basışta 1. motor 2. basışta 2. motor çalışacak devre şeması varsa bi zahmet

Peki bunu ne ile çalıştırıcaksınız stop konusu nasıl olacak bu kadar açıklama ile pek cevap bulacağınızı sanmıyorum....

PLC mi kullanacaksınız yoksa basit kumanda mantığı mı yada daha farklı bir yöntem mi düşünüyorsunuz ????

Örneğin pic ile devre yapılıp programlanarak istediğiniz projeyi çalıştırabilirsiniz plc ile de çözebilirsiniz basit kumanda mantığı ile nasıl çözülür bilemiyorum fakat en basit ve ucuzundan pic ile çözebilirsiniz diye düşünüyorum...

Hayırlı çalışmalar.

Starta 1. basışta 1 motor 2. basışta 2. motor çalışır. Farklı senaryolar için üzerinde düşünerek kendin çözüm bulman hem zihnini geliştirir hemde kimseye ihtiyaç duymadan başka soruları çözebilme yeteneğin artırır. Hep hazır olanı alırsan, hep birine ihtiyaç duyarsın.
Mesela bu devreyi şu soru için değiştirmeyi dene. Starta 1. basışta 1.motor çalışsın. 2. basışta 1. motor dursun 2 .motor çalışsın. 3. basışta 2.motor dursun.1. motor çalışsın. 4. basışta 1. motor dursun 2. çalışsın. ve öylece devam etsin.

Evet bazı devrelerin pratikte bir karşılığı yoktur ama pratikte karşılaşacağın soruları bu tür sorular kolaylıkla çözmeni sağlar. Bir maçta iyi oyun oynamak istiyorsan, antremanını sıkı yapacaksın!

Devrenin ekts simülasyonuda yukarıdaki linktedir.

saygılar...

Ekli dosyalar

• bas1bas2.esc
    27.1 KB · Görüntüleme: 45
forumda 4. yarışma cevapları diye araştırırsan bulursun arkadaşın. yarışmada böyle bir soru vardı.

hemmuhhemtek arkadasım devre
start a 1. basışta 1. motor 2. basışta 2. motor çalışacak devre şemasımı
tam olarak anlayamadım yanlıs oldugunu düşünüyorum
ayrıntılı bir sekilde calısmasını anlatabilirmisiniz sevinirim
şimdiden tesekkur ederim

hemmuhhemtek arkadasım devre
start a 1. basışta 1. motor 2. basışta 2. motor çalışacak devre şemasımı
tam olarak anlayamadım yanlıs oldugunu düşünüyorum
ayrıntılı bir sekilde calısmasını anlatabilirmisiniz sevinirim
şimdiden tesekkur ederim

yanlış olduğunu düşündüğün bir şeyin yanlışının nerde olduğunu da söylemen gerekli. Düşünüyorum demek yetmez.

start butonuna 1. basıldığında 1'in kapalı kontağından M enerjilenir. butona elin basılı olduğu sürece kendi M kontağı kapandığından sürekli enerjilidir.

M kapalı kontağını(2 nolu kontaktör yolu üzerindeki) açar, açık kontağını(1 nolu kontaktör üzerindeki) kapatır.

1 nolu kontaktör devreye girdikten sonra(1. motor çalışmaya başlar) 2 nolu kontaktör yolu üzerindeki 1'in açık kontağı kapanacağından ve M kontaktörünün M kontağı bu esnada açık olduğundan, 1. basışta ve basılı tuttuğun sürece 2 enerjilenemez.

Starta 1. basış sonrasında 1. motor çalışmış demektir.

starta 2. basışta m kontaktörü enerjilenemez. çünkü 1'in kapalı kontağı açık vaziyettedir.

1'in açık kontağı ve M'nin kapalı kontağı üzerinden 2 enerjilenir ve kendini 2'nin kontağıyla mühürler.

böylece 1. basışta 1. motor, 2. basışta 2. motor çalışmış olur.

zaten devrenin çalıştığını gösteren simülasyonda aşağıdaki linktedir.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/attachments/bas1bas2-esc.38106/

%100 çalışabilecek bir devre, bende inceledim hata yok.
ilk starta basınca 1. motor çalışacak
ikinci defa starta basılınca 1. ve 2. motor beraber çalışacak
stopa basınca hepsi devreden çıkacak
güzel düşünülmüş, tebrikler

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular