0.02mm hassas cnc yapimi yardim

step motorlardan korkmayın. ne kadar güç lazımsa yüzde 25 büyüğünü, fazlasını alın dert etmeyin....

Yorumlarinin icin tesekkurler.sizden aldigim yorumlardan yola cikarak leadshinenin enkoderli olan steplerini kullanmaya karar verdim. Servo hic kullanmadigim icin nasil baglaniyor ayarlaniyorum bilmiyorum o yuzden kullanmayi dusunmuyorum.

linear ray ve vidali mil icin . Hiwin, thomson, THK veya Skf kullanmayi dusunuyorum. Ray 20mmlik. Vidali mil de 20lik dusunuyorum. C3 hassasiyyet sinifi ve preloaded somun almayi dusunuyorum. Bu konuya da yorum yaparsaniz sevinirim

tahrik malzemelerini ne kadar kaliteli alırsan o kadar hassaslık için iyi olur.
seçtiğin markalar iyi
servoya da gerek yok

Hiwin, thomson, THK veya Skf kullanmayi dusunuyorum.
Saydığınız 4 markadan thk ile hiwin aynı kefeye konulurmu. Thk daha kaliteli diye biliyorum. Arasında ciddi kalite farkı yokmu.
NOT: soruş amacım bende öğrenmek amaçlı

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorumlarinin icin tesekkurler.sizden aldigim yorumlardan yola cikarak leadshinenin enkoderli olan steplerini kullanmaya karar verdim. Servo hic kullanmadigim icin nasil baglaniyor ayarlaniyorum bilmiyorum o yuzden kullanmayi dusunmuyorum.

linear ray ve vidali mil icin . Hiwin, thomson, THK veya Skf kullanmayi dusunuyorum. Ray 20mmlik. Vidali mil de 20lik dusunuyorum. C3 hassasiyyet sinifi ve preloaded somun almayi dusunuyorum. Bu konuya da yorum yaparsaniz sevinirim
Servo motorların kabloları hazır gelir step motor gibi kablo bağlamaya gerek yoktur.Hassaslık konusunda stepten daha iyidir.Dünyada bu kadar CNC firması yanılıyor olamaz dimi?

Servo motorların kabloları hazır gelir step motor gibi kablo bağlamaya gerek yoktur.Hassaslık konusunda stepten daha iyidir.Dünyada bu kadar CNC firması yanılıyor olamaz dimi?
haklisiniz o konuda . sadece benim bilgim sifir servo konusunda o yuzden kullanmak istemiyorum

servo ve geri besleme ekipmanları olarak evet daha sürdürülebilinir daha güvenli bir sistem.
ama bir fark yok hala iddaa ediyorum...
servonun da mili dönüyor step motorunda. önemli olan sürdürebilinirlik...

servo ve geri besleme ekipmanları olarak evet daha sürdürülebilinir daha güvenli bir sistem.
ama bir fark yok hala iddaa ediyorum...
servonun da mili dönüyor step motorunda. önemli olan sürdürebilinirlik...
forumda senin yorumlarini cok okudum baya stepcisin :) bu videoyu izlermisin?
sence sorum stepden mi kaynaklaniyor yoksa pendant mi sorunlu?

forumda senin yorumlarini cok okudum baya stepcisin :) bu videoyu izlermisin?
sence sorum stepden mi kaynaklaniyor yoksa pendant mi sorunlu?
Step motorlar 360 derece dönüşü açılı olarak döner yani motor mili diğer motorlar gibi dönüş yapmaz.Bu nedenle hassas olacaklarına inanmıyorum.Asenkron motorlar bile dönüşlerini açılı yapmaz!Servo motorların rotor kısımlarında açılı mıknatıslar vardır ve statora enerji verdiğimizde oluşan manyetik alanın karşısında mıknatısların manyetik alan vardır bu nedenle dönüşleri asenkron motor gibi serbest değildir.Motorun arkasına takılan encoder le kontrolü daha sağlıklı yapılır.Ayrıca servo motorlarda hız artıkça tork düşmez.Bu nedenle yapılan bütün profesyonel cnc makinelerde servo motorlar kullanılır.

Forum istatistikleri

Konular
128,324
Kullanıcılar
450,162
Son üye
SoftwareMan

Yeni konular

Geri