Şofben ve Kaçak Akım Rölesi Bağlama

Bir önceki yorumu yaptıktan sonra o geldi aklıma, ulan dedim ya panodaki sigorta da düşükse.
Sonra şöyle bir tepki verdim kendime "Boşver arkadaş, bununla mı uğraşıp durcam, soğuk suyla yıkanırım, çaydanlıkta kaynatırım."
tahminimce o da 25 veya 32'dir. Bu kaçak akım rölesindeki 25A değeri her bir faz için mi yoksa toplam 25A'mi ?

3 fazda verilen akım değeri her bir faz içindir. Geçiçi kullanım için su içine daldırılan rezistanslar var. İstenilen sıcaklığa geldiğinde enerjiyi keser kullanırsınız.
1500w

9082801029170.jpg

Son düzenleme:
Ben bu şekilde standardize bilgiler vermekten mümkün mertebe kaçınırım. Çünkü ev müstakil olabilir, besleme 3 fazlı ancak yük monofaze, enerji alınan nokta ile sayaç arası mesafe ve kesiti bilmiyoruz. Daha öncede belirttiğim gibi olaya geniş açıdan bakmakta fayda var.
Ayrıyeten şahsi görüşüm ani su ısıtıcılarının evlerde kullanımını güvenli bulmuyorum. Örnek vereyim bana bu cihazı bedava verseler kullanacağın elektrikte bedava deseler yine de eve sokmam.

Son düzenleme:
Ben bu şekilde standardize bilgiler vermekten mümkün mertebe kaçınırım. Çünkü ev müstakil olabilir, besleme 3 fazlı ancak yük monofaze, enerji alınan nokta ile sayaç arası mesafe ve kesiti bilmiyoruz. Daha öncede belirttiğim gibi olaya geniş açıdan bakmakta fayda var.
Ayrıyeten şahsi görüşüm ani su ısıtıcılarının evlerde kullanımını güvenli bulmuyorum. Örnek vereyim bana bu cihazı bedava verseler kullanacağın elektrikte bedava deseler yine de eve sokmam.

Haklısınız !!!
üst 2 yazıyı geri çektim sildim , teşekkürler.
Uyarınız için

Kolay gelsin sağlıcakla kalın.

Son düzenleme:
Şöyle söyleyeyim ev 3-4 yıllık binada 2.kat, tesisat kaliteli yapılmış çok inceleyemedim ama elektrik aksamında hepsi Schneider marka kullanılmış. Yanlış saymadıysam 8 tane sigorta vardı, hepsi 16 amperlik.

Bina Panosu - Daire Sigorta Kutusu mesafesi yaklaşık 20 metre. Sigorta kutusunun hemen arkası ise banyo. Sigorta kutusundan şofbene kadar 7-8 metrelik kablo yeter de artar bile.

3x2,5mm kablo kullanan varmış ama bence 3x4mm'den daha incesi olmaz. 3x4mm veya 3x6mm kullanmayı düşünüyorum.

2 yıl sonra güncelleme yapayım,

Kaçak akım rölesinin çıkışından bir fazı sadece klima için ayırmışlar, klimayı da sökünce o faz boşta kalmış, oraya 40A sigortayı bağladım, oradan da şofbene götürdüm. Yani 25A'e kadar çekebilecektim buradan. Şofbeni de hiçbir zaman 3.kademede kullanmadım zaten çok soğuk olan bir bölge olmadığı için. 2'de hatta çoğu zaman 1'de kullandım. Açıp kapatırken bile 3'ten geçirmedim. Böylece T fazından max. 18/20A akım çekmiş oldum bu da rölenin kapasitesinin altında kaldı. Bu şekilde kullandım. Zaten sonrasında da doğalgaz geldi.

Forum istatistikleri

Konular
128,119
Kullanıcılar
449,824
Son üye
Lecterer

Yeni konular

Geri