Şerit Led Ev Aydınlatması

elenor

Üye
şerit ledlerle ev aydınlatması yapılabilir mi ? ..... yapılırsa ne kadar şerit led gider ... bilgisi olan var mı ?

yapılır tabiki bunda evin ebatları rengi ve istediğin ışık şiddeti ledlerin miktarını belirler fakat led hazır ampullerde var şerit yertine deneyebilirsiniz.
aycoor

yapılır ama fiyat çok yüksek olur ama bunun yerine led alıp kendin yaparsan daha uygun olur şerit ledler metresi 350 civarında sanırım ama ledlerin 1000 tanesini 80 tl almıştım ....

220 v devreleride var ben yaptım 1 senedirde kullanıyorum devresi forumda var.. devrede 2 tl tutuyor

ledleride kablo kanal kapaklarına döşeyebilirsin...

peki şerit ledler AC 12V la yanar mı ?

AC gerilimde Şebeke frekansı 50Hz olduğundan bir alternansta yanarken diğer alternansta ters polarize olacaklarından yanmazlar. Yani saniyede 50 defa yanıp sönerler ki aydınlatma yarı yarıya düşer.

İkinci olarak led kullanılan bir aydınlatma sisteminde akım sınırlayıcı özel devreler kullanmazsanız ledleriniz kalitelerine bağlı olarak yaklaşık 1-2 sene içinde parlaklıklarını kaybetmeye başlar bu da size yeniden aydınlatma maliyeti getirir. AYCOOR arkadaşın dediği gibi led ampülleri kullanmanı tavsiye ederim ya da akım sınırlayıcı kullanın... Kolay gelsin.

slm arkadaşlar metrede60 led bulunan şerit ledlerin metresi kaç watt enerji tüketir

ledin tanesini 2.2 volt 15ma düşünürsek 15*60=900ma p=u*ı 2,2*900=1,98w tabi ledin cinsini ve paralel mi serimi bağlı olduğunu üzerine kaç volt düştüğünü bilmiyorum ortalama değerdir

Yalnız şu var LED iyi ama yüksek Lüx/Lümen istenen yerlerde enerji tüketimi Kompakt armatürden çok daha az değil...

Kompakt aydınlatma yapılmış bir işyerinin 150 lüx olan aydınlatma şiddeti için 20 adet 13 W armatür kullanılmış iken... Yani 20 x13= 260 W

Power LED lerle daha pahalıya ve ve 250 W gibi bir güç harcanarak yapılabildiğini ve 150 lüx değerine ulaşamadığımızı deneysel olarak gördük...
Aydınlatma düzey ve şiddetini önemli olduğu yer ve zamanlarda LED li aydınlatma şimdilik çuvallayabiliyor...

Estetik derseniz elbette LED li aydınlatma oldukça estetik duruyor... Ama az güç ile aynı şiddette aydınlatma yapacağınızı zannederseniz yanılabilirsiniz...

Son düzenleme:
Yalnız şu var LED iyi ama yüksek Lüx/Lümen istenen yerlerde enerji tüketimi Kompakt armatürden çok daha az değil...

Kompakt aydınlatma yapılmış bir işyerinin 150 lüx olan aydınlatma şiddeti için 20 adet 13 W armatür kullanılmış iken... Yani 20 x13= 260 W

Power LED lerle daha pahalıya ve ve 250 W gibi bir güç harcanarak yapılabildiğini ve 150 lüx değerine ulaşamadığımızı deneysel olarak gördük...
Aydınlatma düzey ve şiddetini önemli olduğu yer ve zamanlarda LED li aydınlatma şimdilik çuvallayabiliyor...

Estetik derseniz elbette LED li aydınlatma oldukça estetik duruyor... Ama az güç ile aynı şiddette aydınlatma yapacağınızı zannederseniz yanılabilirsiniz...

geçenlerde led armatürleri araştırdım biraz 1000 W metal halide yerine 126 W led armatür kullandığımızda ortamı aynı derecede aydınlatabileceğimiz yazıyordu bir yerde. Şimdi siz bunun yanlış olduğunu söylüyorsunuz. Bizzat denediniz mi acaba?

1000 w metal halidenin ışık lüxünü 124w la yakalamak zor birde ışığın dağılma sorunu var led armatürlerde lensle ışık şiddetini artırıyorlar fakat ışık tek bölgeye yansıyor

Forum istatistikleri

Konular
128,183
Kullanıcılar
449,953
Son üye
bavenes

Yeni konular

Geri