Şeffaf Ahşapla Enerji Tasarrufu

  • Konbuyu başlatan binbaşı
  • Başlangıç tarihi

binbaşı

Onursal Üye
Onursal Üye
Katılım
1 Eyl 2011
Mesajlar
5,697
Puanları
3,258
Konum
BURSA


Şeffaf ahşap geleneksel camlara göre çok daha iyi bir yalıtkan olduğu için bizi daha iyi yalıtımla pencerelere bir adım daha yaklaştırdı. Ayrıca şeffaf ahşap camdan daha hafif ve daha dayanıklı olmasıyla da avantajlı.

Ahşabı şeffaf hale getirmek için uygulanan standart işlemde, odunun lignin adı verilen yapısal bir bileşenini çıkarmak için ahşap bazı ağartıcılarda ve diş macunlarında kullanılan kimyasal bir bileşik olan sodyum klorite batırılıyor.

Ancak Maryland Üniversitesinden Liangbing Hu ve meslektaşları Science Advances dergisinde yayımlanan çalışmalarında lignini tamamen ortadan kaldırmak yerine yapısını değiştiren bir yöntem bulduklarını paylaştılar.

Bu yöntem, hem standart lignin giderme işleminden daha hızlı hem de daha az malzeme kullanımı gerektiriyor. Ayrıca ahşabın daha sağlam kalmasını da sağlıyor.

Araştırmacılar genellikle dezenfektan olarak kullanılan hidrojen peroksitle ahşabın yüzeyini fırçaladıktan sonra malzemeyi doğal peroksitle ahşabın yüzeyini fırçaladıktan sonra malzemeyi doğal güneş ışığını simüle etmek için tasarlanmış bir UV lambasının altında bıraktılar.

Böylece ligninin yalnızca moleküllerine renk veren kısımlarının çıkarılması ve ahşabın şeffaf hale gelmesi sağlandı.
Kalıntıları gidermek için ahşap etanolde bekletildi. Sonra ise ahşabın gözenekleri berrak epoksi ile dolduruldu.
Bu işlem ayni zamanda önceden bilinen yöntemle üretilen ligninsiz şeffaf ahşap yapmanın da bir parçası.

Bu işlemler sonucunda elde edilen son ürün, ışığın % 90'ından fazlasının içinden geçmesine izin veren ve lignini tamamen çıkarılmış şeffaf ahşaba kıyasla 50 kat daha güçlü olan bir ahşap malzeme oldu. (Özlem Ak)

Alıntıdır. Kaynak: Bilim ve Teknik, Aylık Popüler Bilim Dergisi, Mart Sayısı, Sayfa 10, 11
 

by lent

Yönetici
Yönetici
Yönetici
Katılım
21 Nis 2009
Mesajlar
11,786
Puanları
3,258
Bu kimyasallar ne kadar tutar acaba, evde ufak boyutta yapabilir miyiz ekonomik midir?
 

confickerbelasi

Profesyonel Üye
Katılım
25 Mar 2011
Mesajlar
3,046
Puanları
408
şeffaf aluminyum yapsalar daha iyi olurdu...
 
Konu Sah
binbaşı

binbaşı

Onursal Üye
Onursal Üye
Katılım
1 Eyl 2011
Mesajlar
5,697
Puanları
3,258
Konum
BURSA
Merhaba. Sn. Affansen, en az sizin kadar ben de dört gözle bunu bekliyor olacağım. Bu teknoloji ülkemize girer girmez mutlaka en kısa sürede yaygınlaşacaktır ümidindeyim. Zaten dış mantolamayla % 50'ye kadar varan ısı harcamaları düşmesi veya kazancına artı enerji tasarrufunu bu teknoloji değişik pencere iç yapısıyla sağlayabilmiş olacak. Kolay gelsin.
 

rsimsek

Profesyonel Üye
Katılım
3 Haz 2010
Mesajlar
1,212
Puanları
283
Konum
Anadolu yakası
Bence de yapı malzemelerinin değişmesi gerekiyor. Mevcut yaklaşık 15-20 senedir kullanılan mantolama tekniği pek sağlam bir dış yapı oluşturmuyor maalesef. Bir kaç anormal dolu yağışı ile binaların ne hale geldiği herkesçe malumdur. Küresel ısınma durumunda bu tür dolu yağışlarının devam edeceği anlaşılıyor. Hatta sokağımızda yeni dikilen 10 katlı 2 binanın ilk dolu sonrası olan hasarın sırf tamiri 2 sene önce 58 bin TL.ye mal olmuştu. Sonradan yapılan mantolama da daire cephesine göre 10-15 bin TL. (bize iki sene önce 135 bin TL. fiyat teklif edilmişti). Toplam 5 kat 10 daire dört cephe açık bina için. Eee, diyeceksiniz bunun tasarrufu nerede? Parasal tasarruf hiç yok. Uzun zaman kullanılabilse konfor ve parasal tasarruf edilebilir. Yalnız şöyle bir şey daha var, o yalıtım ürünleri üretilirken de çevre kirleniyor. Yukarıdaki gibi radikal değişiklikler gerekiyor. Tabi ki tasarruf ve konfor hem dünya hem de cebimiz için güzel bir şey.
 

Benzer Konular

Forum istatistikleri

Konular
115,989
Mesajlar
817,100
Kullanıcılar
423,529
Son üye
frkntsr1

Yeni konular

Üst