Enerji Tasarruflu Ampüller, Tasarruf mu tehlike mi?

Şu EMO'nun karşı çıkmadığı hiçbirşey göremedim şimdiye kadar... EMO Herşeye Karşı. Kesin Beşiktaş kökenli bir odamız var. Zaten İstanbul merkezleri de Beşiktaşta :D

Oturup harmonik ölçümü yapmadım ancak,
Bildiğim kadarıyla AC'yi DC'ye sonra da istediği bir frekans değerinde AC'ye çeviriyor diye biliyorum.

Dolayısıyla AC devre DC'ye çevrilirken harmonik olur mu? Bunların floresan lambadan hiçbir farkı yok. Zaten adı da kompakt floresan lamba. Eskiden klasik balastlar varken floresan lambalar flicker etkisi nedeniyle göze zararlıydı. Sıfır geçiş noktalarında floresan sönüyordu. Göz algılamıyor ama beyin bunu algılıyordu. (Beyinsiz takımını tenzih ederim)

Artık elektronik balastlara geçildikçe bu olay ortadan kalktı. Aynı şey kompakt floresan lambalar içinde geçerli.

Bir yanlışım var mı?

Led aydınlatma gerçekten güzel. ama ilk kurulum maliyeti çok yüksek.
İşletmemizde çevre aydınlatma direklerindeki armatürler ledli.
2 yıl oldu kullanalı ama çoğu armatürlerde ışık azalması ve ledlerin bir kısmında yanmıyor.
ömrü bu kadar kısa olmamalı diye düşünüyorum. kaliteden mi acaba.

Led aydınlatma gerçekten güzel. ama ilk kurulum maliyeti çok yüksek.
İşletmemizde çevre aydınlatma direklerindeki armatürler ledli.
2 yıl oldu kullanalı ama çoğu armatürlerde ışık azalması ve ledlerin bir kısmında yanmıyor.
ömrü bu kadar kısa olmamalı diye düşünüyorum. kaliteden mi acaba.

kesinlikle kaliteden kaynaklanan bir durum.led lerin minimum ömrü 50.000 saat olmalıdır.kalitesiz ürünler 1 sene içinde belli bir kısım yada tamamen bozuluyor.

Tasarruflu ampuller, elektronik balastlı fluoresant ampullerin şekil değiştirmişleri değil mi ?

Fluoresant ampuller yıllardır evlerimizde ve sanayide kullanılıyor.

Sokak aydınlatmada kullanılan civa buharlı ampulleri de bu kategoriye sokabiliriz...

Sıkıntı nerede ?
İmhasında mı ? Elektronik devresinde mi ? Civasında mı ? Sarfiyatında mı ? Işığında mı ?

Harmonik nasıl oluşturuyor ?

T

Harmonik nasıl oluşturuyor ?

AC gerilim DC ye çevrilirken her zaman harmonik oluşur. Çünkü bu doğrultucu devrelerin doğasında vardır. Doğrultucu kısmına ne kadar DC şok koysanızda belli bir miktar hem reaktif enerji, hemde harmonikler oluşur.

Bu sayede Sn. demirdöven in sorusuna cevap olmuştur.

Doğrultucu devreler genelde giriş devrelerinde PFC devreleri kullanılmamış ise akımı genelde Şebeke sinüsünün tam tepesinde akım çekerler. buda tabiki akım harmoniği artacaktır.

Bu güzel özet için teşekkür ederim...

Ben soruyu yanlış sordum aslında. Everimizde kullandığımız hemen her alette elektronik devre var. Yani AC yi DC ye çevirmek zorunda... TV den bulaşık makinasına, süpürgeye kadar...
Şimdi sarfiyatsız lambaların harmoniğine mi kaldı şebekelerin sıkıntısı ??? :)))

Sarfiyatsız ampuller, endüktif reaktif mi, kapasitif reaktif mi üretiyor ?

Bu güzel özet için teşekkür ederim...

Ben soruyu yanlış sordum aslında. Everimizde kullandığımız hemen her alette elektronik devre var. Yani AC yi DC ye çevirmek zorunda... TV den bulaşık makinasına, süpürgeye kadar...
Şimdi sarfiyatsız lambaların harmoniğine mi kaldı şebekelerin sıkıntısı ??? :)))

Sarfiyatsız ampuller, endüktif reaktif mi, kapasitif reaktif mi üretiyor ?

o kısım genelde cihazın kalitesine göre değişiyor. ama genelde bir miktar kapasitif olur.

sarfiyatsız ampul miktarı arttığını düşününce oluşabilecek harmonikler ciddi duruma gelebilir.

BEN CEDE LED AMA ÇOK PAHALI

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri