ıspsoft POU olusturmak

zikomo

Üye
Katılım
21 Ocak 2019
Mesajlar
35
Puanları
1
Yaş
46
ıspsoftta fonsiyon pou ile progran pou arasında ne fark var birde pou olusturunca kod yazmak gerekli imi mesala 4 sayfa pou olusturduk ayni programı ayrı ayrı bolüm olusturdum 1 saysadaki pou 4 sayfadaki pou birbirine baglı mı calısır
 
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.

shox

Katılımcı Üye
Katılım
4 Tem 2007
Mesajlar
953
Puanları
56
Poular birbirinden bağımsızda çalışır bağlıda çalışır bu size kalmış ama tarama sırasına göre çalışırlar sol menüde TASKS-Cycle Tasks tıkladığınızda altalta programda oluşturduğunuz POU'lar listelenir sürükle bırak mantığı ile pouların tarama sırasını istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz.
Bir pounun içinde kullandığınız X,M,D,S.... g,b, alanları ve bitleri diğer pou içerisindede kuyllanabilirsiniz.
programınız ister tek pou ieçrisineisterseniz birden çok pou içerisine yazabilirsiniz bu size kalmış.
Ben birden çok pou kullanmayı tercih ediyorum böylece programda bir düzeltme yapacaksam veya hata arıyorsam bunu bulmak daha kolay oluyor.
Aşağıdaki görselde programı bölğmlere ayrılmış ve tarama sırası değiştirilmiş şekilde gösterdim.
Programdaki herhangi bir POU üzerine sağ tıklayıp Properties seçtiğiniz zaman açılan pencerede işaretlediğim ACTİVE yazısındaki tiki kaldırırsanız bu pouyu PLC içerisine yükleseniz dahi işlem yapmaz devredışı bırakmış olursunuz. Buda makinedeki bir bölümü programdan devredışı bırakıp ileride yeniden ihtiyaç olduğunda devreye almanıza yada yaptığınız büyük kompleks bir makinedeki bazı fonksiyonları kısıtlayıp müşterinnin isteiğine göre düzenlemenizi sağlayan bir kolaylık. Tıpkı bir programın freee-pro-ultimate gibi farklı özelliklerinin aynı yapı içerisinde bulunması gibi :)
Properties penceresinde sağdaki Task açılır menüsüne tıklarsanız buradanda oluşturduğunuz pounun ne çeşit bir interrupt olduğunu veya nasıl bir soubrutine olduğunu şeçebilirsiniz.
Yine properties menüsünde resimde görüldüğü gibi her POU'yu ayrı ayrı ve birbirinden farklı şifrelerle şifreleyibilirsiniz ve bu şifre girilmeden o POU içeriği kesinlikle görüntülenemez ve bu şifrelemeyi sadece rakamlarla DEĞİL en fazla 12 karaktere kadar klavyenizde bulunan bütün tuş kombinasyonlarını kullanarak yapabilirsiniz. Buda kırılmasını çok çok zorlaştıran bir durumdur. Şifrelem yerindeki LOCK işaretlerseniz şifreli bir POU yada fonksiyon bloğunun şifresi artık değiştirilemez veya devredışı bırakılamaz.

11.jpg
 
Konu Sah

zikomo

Üye
Katılım
21 Ocak 2019
Mesajlar
35
Puanları
1
Yaş
46
shox bu ayrıntı cevabın için cok tsk ederim
ustam birde role cıkıslı transistor cıkıslı plc arasında bi fark varmı ?
gecende plc ile kumanda edilen bir makinade motor surucusunu kontrolu keypete aldım bunu yaptıktan sonra plc duman cıktı ve araızalandı trassitor cıkıslı idi plc neden boyle oldu anlayamadım bu konu hakkında fikri olan arkasalar varmı
 
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
118,060
Mesajlar
832,269
Kullanıcılar
429,402
Son üye
gay

Yeni konular

Üst