İzinsiz alınmış yazım

Merhaba;

https://www.kontrolkalemi.com/forum/robotik/735-robot-projeleri.html bu linkteki Amfi Robot yazısı benim 2006 yılında ***** siteme (şuanki *******) ve Cyberlektronik dergisine yazdığım yazıdır.

izinsiz alınmıştır, kopyalanmıştır, kaldırılmasını talep ediyorum.

Fırat Dede

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yazıyı kaldırtacağınıza,yetkililerden kaynağın sizin olduğuna dair bir bildiri eklemesini istemeniz daha iyi olmazmı?İzinsiz alan şahışta bir özür dilese fena olmaz:)))
Kolay gele...

Bu açıklamayı bende yadırgadım doğrusu. Günlerce emek verdiğim bir çalışmayı herhangi bir sitede paylaşıyorum ve isteyen istediği yerde paylaşsın diyorum. Memleketimin insanı, meslektaşım bu bilgiden faydalanmışsa işini görmüşse benim için bundan daha büyük bir mutluluk olamaz.
Bilgi paylaşımında yöneticiler dahil yalnız benim sitem başkasını tanımam başka yerde paylaşamazsın mantığı yürütülürse bilgi paylaşımcılığı ideolojisi hedefinden sapmış olur ki bu durumda altında yatan başka nedenleri aramak gerekir. Buralardan da iyi birşey çıkmayacağı kesindir.
Paylaşımımızı yapalım bırakın herkes faydalansın ama alan şahıs emeğe saygı açısından bilgiyi aldığı kişinin adını yazarsa daha güzel olur.
Not:Şahsen benim paylaşımlarımın tamamını istediğiniz gibi adımı dahi yazmadan kullanabilirsiniz.

Analizör arkadaşıma aynen katılıyorum.Nereden alındığı biliniyor ise,nezaketen,onun da,
belirtilmesi daha şık olurdu diye düşünüyorum.Elinde,çok faydalı doküman bulunan birçok
kimsenin de,bu durum nedeniyle,bu dokümanları,başkasının istifadesine sunamadığını tah-
min ediyorum.Paylaşımdan maksat,insanlara faydalı olmak isteğidir.

Düşüncelerinize saygılıyım, sizde o şekilde düşünüyorsunuz.

Ama ben zaten kendi sitemde paylaşmışım değil mi?

Yani ben kendi sitemde Paylaşıma sunmuşum??

Sitemden kopalanmış kaynak belirtilmiyor? Bunun emek saygısızlığı olduğunu görmüyorsunuz?

Alıntı değilki yapılan alıntı 1-2 paragrafla olur. Ben hala kaldırılmasını talep ediyorum.

Düşüncelerinize saygılıyım, sizde o şekilde düşünüyorsunuz.

Ama ben zaten kendi sitemde paylaşmışım değil mi?

Yani ben kendi sitemde Paylaşıma sunmuşum??

Sitemden kopalanmış kaynak belirtilmiyor? Bunun emek saygısızlığı olduğunu görmüyorsunuz?

Alıntı değilki yapılan alıntı 1-2 paragrafla olur. Ben hala kaldırılmasını talep ediyorum.

Sizin sitenizin üyeleri bu memleketin evladı veya meslektaşlarınızda kontrol kalemindekiler değil mi?
Yada sitenizdeki insanlar bu bilgiyi alırken emeğe saygısızlık etmiş olmuyorda başka siteden bir vatandaş alıncamı saygısızlık etmiş oluyor?
Bunlar sizin için cevabı olmayan sorular. Siteniz reklam falanmı alıyor raytingim düşer diyemi hayıflanıyorsunuz bunuda anlamış değilim.
Bu yüzden yazının kaldırılma talebini şiddetle kınıyorum. Çok değerli bilgileriniz varsa patent alın kitap bastırın parayla satın yani hiç biryerde aleni paylaşmayın derim.
Not;
Bu arada şunuda belirteyim ben uzun zamandır forumlarda yazıyorum şimdiye kadar 10.000'den fazla mesajım olmuştur tüm sitelerdeki paylaşımlarımı toplarsanız bunun en fazla 10-15 tanesini biryerden alıp koymuşumdur yani copy/paste yapmışımdır(Şahısdan alıntı olarak).

Hocam uzay mekiği yaptınızda projeniz mi çalındı,yaptığınız şey çok özel olsaydı zaten patent alıp markalaştırırdınız,Tamam adınızın yazılmaması etik değil ama kaldırılma talebi yerine,imza istemi daha mantıklı olurdu

Sayın Robotmaster;

Size ait olduğunu iddia ettiğiniz yazınız sistemden silinmiştir. Genel olarak bizim zaten böyle bir şeye ihtiyacımız yok. Kopyalanmışsa da kaynak belirtilmeliydi. Herneyse bizler kopyalama ve kaynak belirtmeme olayını tasvip etmiyoruz ancak umarım sizin bloglarınızda da KontrolKalemi içeriklerinden birini görmeyiz.

Saygılar.

Neden gurur yaptınız kontrolkalemi.com forumundaki arkadaşlarım?
Fırat Dede nin robot konusundaki çalışmaklarını uzun süredir biliyorum ve isteği gayet mantıklı.
Adı olmadan, kaynak gösterilmeden yapılan paylaşım hatalı ve kaldırılması etik olarak da doğru olan.
Keza bunu istemesi de kesinlikla yanlış bir hareket değil.
Bu sitede birçok konu paylaşıyoruz, copy paste yapıyoruz lakin kaynağını göstermek unuttugumuz bir detay sanırım. Bu konuda da hassas davranan bir arkadaşımıza bu şekilde tavır almak da hiç hoş değil.

Saygılar

Tavır alınacak birşey yok. Bununla ilgili biz de duyuru yayınladık.

KontrolKalemi.Com Otomasyon Forumu - Duyuru : Otomatik Kumanda

Arkadaşlar;

Son zamanlarda internet üzerinde yaptığımız bazı araştırmalar sonucunda bazı konularımızın ve makale tarzı yazılarımızın kişisel blog sayfalarında ve kazanç amaçlı web sitelerinde yayınlandığı ve kaynak belirtilmediği görülmüştür. Biz kontrolkalemi olarak buna karşı çıkmıyoruz ancak, en azından bu forumdan Copy-Paste yaptığınız yazılara kaynak belirtiniz. Bu şekilde kaynak belirtmeden üyelerimizin emek vererek hazırladığı yazıları sanki kendi yazınızmış gibi yayınlamak hiç etik olmayan ve çok saygısızca bir davranıştır. Bilgi paylaştıkça çoğalır biz bu düsturu her zaman savunuyoruz ama suistimal edilmemek kaydıyla. Saygılarımızla...
otomasyon

Yazıyı sildim. Uzatmaya da gerek yok. Polemik başlatılmasın.

Forum istatistikleri

Konular
128,269
Kullanıcılar
450,090
Son üye
emre.6831

Yeni konular

Geri