Yurt Dışı Baskılı Devre Tecrübem :)

Arkadaşlar Merhaba,

Yurt dışında hizmet veren bir baskılı devre firması ile ilgili tercübemi paylaşmak, benim baskılı devre bastırdığım pcbway firmasında yada

yurt dışında başka baskılı devre bastırmak isteyen arkadaşlara yardımcı olmak amacıyla bu yazıyı hazırladım...

2 ay kadar önce bir projem için baskılı devre bastırmak üzere internette araştırma yaparken aliexpress.com aklıma geldi, bir çok elektronik

parçayı çinden yani aliexpress'den satın alıyorum ama neden baskıyı çinde yaptırmıyorum diye düşünürken aliexpress'de baskılı devre için

ilan aramaya başladım, ünlü aliexpress'de yüzlerce baskılı devre hazırlayan firma bulunuyor, bu firmalar arasında gezinirken fiyat ve

tanıtım olarak PCBWAY firması gözüme çarptı, biraz araştırdıktan sonra kendi sitelerini buldum, sitelerini inceledikten sonra tam olarak

firma ve internet siteleri hakkında bilgi alabilmek, ne kadar güvenilir olduğunu öğrenmek ve fiyat alabilmek için üye oldum, üye olmamın

ardından çok kısa bir süre sonra pcbway firmasından yani Alice isminde bir bayandan email aldım, hemde sadece siteye üye olarak, sipariş

vermeden... Kurnazlık varya bu emailin gerçek kişi tarafındanmı yoksa sistem tarafındanmı atıldığını öğrenmek için hemen yanıtladım,

yanıtlamamın ardından 5 dakika gibi bir süre sonra tekrardan yanıt aldım ve bu sefer çok daha samimi içten ve yapıcı bir mesajdı. Bu şekilde

samimi ve yapıcı bir yaklaşım olunca bende başka çinli firma aramadan direk bu firmadan başlangıç için küçük bir teklif istedim, teklifleri

13 dolar oldu, hemen Türk usulü son oluru nedir dedim :) yanıt nazikce oluru internet sayfamızın girişinde( ana sayfasında) yazdığı gibi 10

adet 100mm x 100mm çift katlı fr4 baskı 13 dolardır diye belirtti....

Bu durumun üstüne her ne kadar nazik de olsalar pazarlık yapmadıkları için başka çinli sitelere yöneldim, bilirsiniz çin'de ucuzunda ucuzu

her zaman vardır :) bende bu düşünceyle diğer çinli siteleri araştırmaya başladım, birde ne göreyim pcbway firmasının fiyatının 2 katı

civarı fiyatı görünce gerisin geriye pcbway'e geri döndüm... Her ne kadar pazarlık yapamasamda 13 dolardan böyle bir hizmet alabilecek olmam

ülkemizdeki fiyatlara oranla çok iyiydi...

İlgili firma baskılı devrelerin çevre kesimi ve iç kesimlerinde normalde kesim olarak cnc router kullanıyorlar, bazı hazırladıkları

kampanyalarda(örneğin, 100mm x 100mm 13dolar kampanyası gibi) büyük kartlar küçük kartlardan daha ucuza geldiğinde küçük kartlarınızı ilgili

baskılı devre boyutuna sığdırmanız durumunda( özellikle benim bastırdığım baskılı devre gibi) v-cut yöntemi ile keserek de daha ekonomik

çözümlerde üretebiliyorlar...

Örneğin; 49mm x 49mm 'lik çift katlı FR4 40 adet baskılı devreyi 13 dolara ürettirebiliyorsunuz, ancak bu siparişin iç kesimleri v-cut, dış

kesimler ise yine cnc router kullanılarak kesiliyor...

Neyse, en sonunda gerber dosyasını gönderdim(bu arada ülkemizdekinin aksine gerber dosyasını görmeden fiyat teklifi veriyorlar, sonra dosyayı gönderiyorsunuz

yaparız yada yapmayız diye yanıt veriyorlar...), gerber dosyam onaylanmadı :) ardından Alice'den email geldi, email'de

dosyanın onaylanmasından sonra ödemeyi yaptım ve beklemeye başladım...

PCB Üretimin tüm aşamalarınıda web siteleri üzerinden saati saatine takip edebildim.

Pcbway firmasının sipariş sayfasında 5 gün içerisinde kargoya verilir yazmasına rağmen baskılı devremi 2. gün kargoya vererek beni ayrıca şaşırttılar :)

Kargo süresi uzun olacağından, yazımın başında da bahsettiğim Alice'den kartımın fotoğrafını çekmesini ve email olarak göndermesini rica

ettiğimde, bir kaç saat içerisinde beni kırmayıp fotoğraf gönderdi...

Baskılı devre ödemesini yaptıktan Aşağı yukarı 17 gün civarında bir sürede kartlar Türkiye'ye ulaştı, büyük bir hevesle ve korkuyla gümrük sorunu olacakmı diye beklerken bir de baktım ki kargo ankaraya gelmiş :) ptt'nin internet sitesi üzerinden takiple ilgili sayfanın çıktısını aldıktan sonra hemen ptt ankara merkezine gittim(daha önceden Bursada yaşadığım için bursa ptt merkezinden ürünlerimi teslim alıyordum) bir de ne göreyim neredeyse beni binaya bile sokmayacaklardı :) Bursadaki sisteme alıştığım için bu durumu çok yadırgadım, bursada ptt merkezine gittiğimde her yere sorunsuz giriş yapabiliyorken ankarada daha kapıdan bile içeri girememiştim, neyse kapıdaki güvenlik görevlisine bilgi verdikten sonra beni yine kapının tam dibinde bulunan danışmaya yönlendirdi, danışmaya derdimi anlattığımda ise siz bekleyin biz getiricez dediler yine şok olmuştum :) en sonunda kargomu getirdiler ve baskılı devrelerime kavuştum :) ...

O güne kadar hiç kırmızı( aslında devre kırmızı değil, soler mask olarak adlandırılan boyası kırmızı) baskılı devre bastırmadığım için çok heyecanlı ve meraklıydım :)

Baskılı devreler elime ulaştıktan sonra koşar adımlarla arabama ardından hızla evin yolunu tuttum, daha önceden ekipmanlarımı hazırlamıştım, hemen havyamı çalıştırdım kartın parçalarını lehimlemeye başladım, QFN mikro denetleyiciyi lehimlemek beklediğimden daha zor ama sonunda onuda lehimledim derken test vakti geldi :) bilgisayara taktım ancak malesef bilgisayar tanımadı :( tekrardan havyamı çalıştırdım baskılı devrenin üzerindeki elemanları söktüm, tekrar devre elemanlarının montajını yaptım, büyük hevesle yine test ettim ve yine çalışmadı, sonradan fark ettimki bu kadar heyecanla ve sabırsızlıkla mikro denetleyiciye programı yüklemeyi unutmuşum :) bu sefer mikro denetleyiciyi söktüm programı yükledim ve montajını yaptığımda canavar gibi çalıştı :)

Sonradan Ekleme:
Mesajı gönderdiğim diğer forumlarda ve bu forum sitesinden gelen sorulara istinaden açıklama eklemek istiyorum, ben 520 adet baskılı devreyi kargo dahil 55 dolara bastırdım, aşağı yukarı bankaların komisyonula birllikte 150tl civarına geldi, daha önceden yurt dışından alışveriş yapanlar bilir, dolar 2.90 iken bankalar kredi kartını kullandığınızda 2.95 civarından bir kur üzerinden size bu alışverişinizi faturalandırırlar. Ek bilgi; Bu kur farkını iş bankasıyla görüştüğümde malesef birşey yapamayacaklarını, ancak dövizle ödemesi olan kredi kartlarını tercih edersem böyle bir sorunla karşılaşmayacağımı belirtip, dövizle ilgili bir kredi kartı önerdiler, yurt dışı ödemesi yapan ve yapacak arkadaşlara önerebilirim...

Başka bir forum sitesinde "MAIN_LOOP" nickli arkadaşımız 3 yıldır ilgili firmayla çalıştığını jermy isimli kişiyle irtibata geçmemiz durumunda daha düşük ücretlere baskılı devre hazırlatılabileceğini belirtmiş. Jermy'nin email adresi ise [email protected]...

Bir arkadaşımız mesajımda yaptığım hatadan bahsetmiş, kendisine uyarısından ötürü teşekkür ederim, mesajımda kırmızı baskılı devre olarak bahsetmiştim ancak baskılı devre malzemesi kırmızı olmuyor, baskılı devre malzemesinin üzerine yapılan "solder mask" kırmızı oluyor...

Bazı arkadaşlar resimde gösterilen baskılı devrenin kullanım amacını sormuşlar, bu soruya da açıklama yapmak istiyorum, resimdeki baskılı devreyi şuan beklemede olan bir projemiz için hazırlatmıştım, ilgili projede en basit anlatımla mikro denetleyicinin hafızası ve sanal usb hid yapısını kullanarak cihaz üzerinde bir depolama alanı ve bilgisayara yüklenecek bir yazılım vasıtasıyla kullanmak oldu. Tabiyi ki proje tamamen geliştirmeye açık bir yapıya sahip oluyor bu şekilde, aklınıza ne gelirse hazırlayabiliyorsunuz... Ek olarak mikro denetleyicinin program hafızasınıda bu hafızaya ekleyerek daha yüksek kapasiteye çıkartmıştım... Mikro denetleyicinin hafızası her ne kadar küçük gibi görülsede bir çok iş için yeterli geliyor(32KB Program hafızası + 1kb eeprom)

Zaman bulmamız durumunda bu projeyi de hayata geçirmeyi düşünüyoruz, proje hayata geçirildikten sonra ek olarak konu açıp haber vericem...

Sitenin referanslı ve referanssız linkini aşağıda belirttim, ama tabi ki referanslı linkten giriş yapmanızı rica ediyorum.

Firma Linki : http://www.pcbway.com/setinvite.aspx?inviteid=7886
Firma Linki (Referanssız) : http://www.pcbway.com

Fiyat çok uygun, siz epey pcb bastırmışsınız. Ne kadara mal oldu?

Merhabalar,

Kargo dahil 520 adet için 54 dolar vermiştim.

[email protected] adresinden jermy ile irtibata geçin. daha uygun fiyat verebilir.3 senedir buraya yaptırıyorum.

boyle bir kart 70 dolar 100 adeti

Ekli dosyalar

• 1445308635623.jpg
    1445308635623.jpg
    93.2 KB · Görüntüleme: 79
Kırmızı olan kart değil , kırmızılık veya diğer renkler solder mask denilen , lehimlenmeyecek yerlerin sıcaklığa dayanıklı boya ile kaplanması sonucu olur.
Bende ışığa duyarlı boyalar var kırmızı mavi beyaz siyah , uygulaması kolay.
Parçalar 1-2 cm boyunda fiyat normal lakin üzerindeki oymaları tr de pek kimse yapmıyor.
Bu tip işlerde stencil çok önemlidir .
A4 gibisi yaklaşık 20 dolar civarı , laser ile kesiyorlar..
Bu yüzden parçalar koparılmış olarak değil V cut denilen şekilde çizilmiş olarak tercih edilir.
Lehim ( fırın ) sonunda büker koparır ayırırsın...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri