İnverter Tip Çanta Kaynak Makinaları Tamiri Hakkında Yardım

arkadaşlar benim tez konum kaynak makinesi fakat ben geç kaldığım için devrelerle uğraşamıyacağım.bna bi kaynak makinesi lazım sadece devre elemanlarını değiştirip oyle çalıştırmak istiyorum bunun için istanbulda kaynak makinesi satan bi yer önerebilirmisiniz ayrıca belli bi marka verebilirmisiniz teşekkürler şimdiden

Öncelikle kusura Bakmayın beyler, biraz geç kaldım...

Yener74 üstadım
Yok hayır tabikide, buradan yardımcı olmaya çalışırım :)

Tanerrr üstadım
O tip makineyi de biliyorum sanırım, Şimdi onda bazı ölçümler oluyor. Bunlar söylenemez şeyler tabi :) şöyle akla gelebilecekleri söylersem, termostat ta bir sorun olabilir düşük bir ihtimal tabi, çıkışlarda bir sorun olabilir, Fan devresi çalıştıına göre, büyük bir ihtimallede çıkış diyotları yada IGBT lerden biri gitmiş olabilir. bakmadanda bişey denmez tabi.

enerjibobinaj üstadım
Şimdi Makinalar var, fan 220 ile çalışıyor fakat sana makina çalışıyor gibi gelebilir. bazı fanlarda var 12 veya 24 Volt onlarda röleye bağlı olarak çalışır. makinayı açtığınızda 1 sn sonra şık diye bir röle açar fan çalışır. değişik değişiktir. 220 V luk fanlar şalteri açtığınızda hemen çalışır. makina modelini söyleseydiniz daha ii yardımcı olabilirdim belki.

Yalnız bu arada Üstadlarım, benim en ii bilgim Fimer kaynak makinalarındadır. Yani genelde arızalar bellidir. Diğerlerindende uğraştığım ve kadarıyla biliyorum. tabi bazı parçalar bulmada da sorun oluyor. ama Elimizde orjinal kartlarda var diğr firmaların onlarla karşılaştırarak ta buluyoruz sorun olmuyor genelde

5 haziranda da Antalyada Fimer in seminerinde olacağım, oradaki usta bu yazıyı görürse uğramak isterim bir çay içmeye :)

arkadaşlar bu makinadan bendede var exspres weld 160 amperlik kırmızı led devamlı yanıyor kaynak yapmıyor. ana beslemede 450 voltluk kondansötörlerden biri gitmiş bundan olabilirmi .cevabınızı bekliyorum. teşekkürler.
arkadaşlar herkese selamlar ,kolay gelsin .benzer sorun bende de var . Düzce deki dükkanımıza tamir için gelen kaynak makinası ,1 dakika kaynak yaptıktan sonra kırmızı ışık yanıyor .ve daha kaynak yapmıyor ta ki fişi çekip kırmızı ışık sönene kadar ...bende kondasatörlerden şüpheleniyorum ama müşterim aynı makinadan arkadaşında da var olduğunu onlarında aynı sorun için koruma devresini iptal edip makinayı düz çalıştırdıklarnı ifade etti .Acaba en basit şekilde nasıl hallederiz ?... herkese teşekkürler şimdiden...

• Beğen
Tepkiler: vfg
Koruma Kısmını iptal edersen makina 1 çevrim süresi içinde kendini bozar bu sürede 10 dakikadır.Tabi 10 dakikadan az kaynak işleminde örnek 3-5 dakika gibi birşey olmaya bilir en iyisi sorunu bul ve çöz.

arkadaşlar herkese selamlar ,kolay gelsin .benzer sorun bende de var . Düzce deki dükkanımıza tamir için gelen kaynak makinası ,1 dakika kaynak yaptıktan sonra kırmızı ışık yanıyor .ve daha kaynak yapmıyor ta ki fişi çekip kırmızı ışık sönene kadar ...bende kondasatörlerden şüpheleniyorum ama müşterim aynı makinadan arkadaşında da var olduğunu onlarında aynı sorun için koruma devresini iptal edip makinayı düz çalıştırdıklarnı ifade etti .Acaba en basit şekilde nasıl hallederiz ?... herkese teşekkürler şimdiden...

Kolay gelsin switchmode trafo/trafolar arızalı olabilir yada geri besleme kablosunda kopuk olabilir bunlarıda bir kontrol et bence

ıgbt leri korumak için 1n5354 zener diyotkullanmalısın istersen yollarım 0541........

Moderatör tarafında düzenlendi:
arkadaşlar gercekten elektronigin temelini biliyorsan karnın doyar .:mad:
gercekten içten gelerek azimle calışıyorsan elektronikten anlamıyorsan gelsin paralar.:D
ve ıgbt nin fet bi pola transistörden tristör tiryak bu yazdıgım malzemeler piyasada hep cakma cin degil bizim tük işi bubuna benziyo sil yaz 150 ad ıgbt aldım hepsi cakma bunları alırken söyleyın calışma pirensiplerine bakın onun icin derimki bırakın cinden getiren firmalar ugraşsın ben bu işin icindeyim ac kalırsın meslektaşım her firma kendine göre özel fetler ıgbtler diotlar yaptırıyor ne ns iç direnci vesaire bunlar kıl işler.

arkadaslar merhaba;
fimer 164 un semasina ihtiyacim var.. sema yok, elinde bu cihazdan olan varsa soracagim parcalarin degerlerini bana soyleyebilir mi?
yardimci olabilir misiniz?
tesekkur ederim...

bu arızalı makinanın markası nedir? yardımcı olmaya çalışayım..

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri