FIMER X204 Arızasında regülatör ve yanındaki kondansatör patladı tamir nasıl yapılmalı?

7577f1e6-0e2e-40fc-8a32-c530ed706d5b.jpg

X204 FIMER çanta kaynak makinasında IGBT'ler zenerler kondansatörler röle ve taşdirenç değiştirildi o nedenle sağlamlar. Sonra fişe takıp makineyi çalıştırınca bu arıza meydana geldi. Bu saydığım elemanları ben yeniden ölçtüm ve eminim ki bu patlama arızasından sonra yeniden bozulmamışlar. Ancak patlama ve duman çıkmasıyla meydana gelen bu resimdeki arızanın sebebini bulamadım.

Köprü diyot röle taşdirençler kondansatörler zenerler sağlamken bu resimdeki elemanların patlamasına ne sebep olmuş olabilir nasıl tamir edilir???

EDİT: Tamir etmeye çalıştığım FIMER X204 kaynak makinasının resmi:

22977601-c1c3-4584-98a5-d8f7d8e83943.jpg
d66d806a-c69c-451a-86b0-f96967be2eb5.jpg

Son düzenleme:
1-IGBT lerin ayaklarındaki dirençleri değiştir.
2- patlayan malzemeyi değil kaynak makinesinin resimlerini paylaş
3- her ne değişim yaparsan yap enerji vermeden önce araya seri lamba gir.
Ustam çok teşekkür ederim, acaba sorun elamanlardan mı yoksa bu elamanlara etkiyen karttaki bişeylerden mi diye parçaları sağlamları ile değiştirip yeniden elektrik verdim ve bu sefer yalnızca regülatör patladı, yanındaki kondansatör sağlam. Bundan bi anlam çıkaramadım.

Şimdi dediklerinizi uygulayacağım ustam.

EDİT: Yeni taktığım kondansatör de patlamış. Sağlam değilmiş.

Son düzenleme:
Ustam çok teşekkür ederim, acaba sorun elamanlardan mı yoksa bu elamanlara etkiyen karttaki bişeylerden mi diye parçaları sağlamları ile değiştirip yeniden elektrik verdim ve bu sefer yalnızca regülatör patladı, yanındaki kondansatör sağlam. Bundan bi anlam çıkaramadım.

Şimdi dediklerinizi uygulayacağım ustam.
ben müneccim değilim, göreyim yorum yaparım. fal bakmam ben. elektrik elektronik ciddi iştir.

ben müneccim değilim, göreyim yorum yaparım. fal bakmam ben. elektrik elektronik ciddi iştir.
Makinanın resimlerini ana postta şimdi paylaştım.220 mikrofarad 63volt aksiyel kondansatörü patlayanın yerine muadil olarak takmıştım. Takıp da demin yeniden patlattığım regülatör ise birebir aynı regülatör. Bu sefer de hem regülatör patlamış hem de kondansatör patlamış ustam.

"enerji verirken araya seri lamba gir" lafının nesini anlamıyorsun? malzemeyi değiştirdin, araya seri lamba girerek enerji verirsin. başka arıza varsa, taktığın malzeme yabana gitmez. kızdırıyorsun beni.

Madem bu işleri yapmaya çalışıyorsan voltaj enjeksiyon yöntemini öğrenmelisin. Onu bunu değiştireyimle arıza çözülmez. Yok ayarlı güç kaynağım yok onu yapamam dersen de parçadan bütüne kadar giderek tek tek bütün elemanları tek tek ölçerek kontrol etmelisin. Mesela smd lerin hepsini üşenmeyip tek tek kontrol ettin mi yoksa bunlar minnak ben ele gelecek boyutta olanlara bakayım mı diyorsun. Ben böyle bir kartla bazen üç gün uğraşıyorum tek tek kontrol için.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri