İki ayrı sürücüyü potans veya mesafe sensörü ile nasıl dengede tutarız ?

iki adet motor düşünelim bunları numaralandıralım 1 ve 2 diye. ayrıca 1 adet potans düşünelim 5 k veya 10 k pot denge için motorlara start verdiğimiz anda 1 ve 2 nolu motorlar aynı anda çalışmaya başlayacak ancak potansiyometrenin konumuna göre örneğin pot 4 voltta 1. motor yavaşlayacak 2.motor normal çalışacak 10 volt olursa eğer 2. motor yavaşlayacak yani uzun lafın kısası iki sürücüyü dengeli çalıştırmamız gerekiyor mesela tel çeken bir makina düşünebirsiniz tel kopmaması için iki motor eşit çalışması gerekli .

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Ekli çizimde, 2 ayrı yöntem tavsiye edilmişdir. 2.pot, 1 ve 2. motorlar arasında telin gerginiğine göre calısak hareketli merdanedir.(dancer de tabir edilir.)
1. şekilde 1. sürücüyünün frelans ve devrini ayarlayan pot, un orta ucu kullanılmıs ve 2. sürücü frekansı, menüsünden 105 hz. olarak ayaralanmışdır. Bunu deneyerek değiştirebilirsiniz.
2.şekilde ise, 1. sürücünün, 0-10 v. cıkısından(motor hızına göre değişen dc. gerilim.) kullanıp yıne dancer teraziden gecireceksniz. Burada da frekansı deneyerek bulursunuz ama yıne 105 hz. cıvarından baslıyabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• 2 sürücü.pdf
    43.6 KB · Görüntüleme: 154
Motor kw ı farketmez, sadece reduksıyon oranları cevresel hız olarak mekanık olarak iyi hesaplanmıs olsun. Yukarde verdiğim şekıldeki, 2 öneriyi az önce calısdırdım. Farklı kontrıksıyonlardakı ıkı ayrı sıstem, gayet normal olarak senkron olarak calısmaktadır. 1. cıhaz 50 hz, ıkıcı cıhaz, 105 de senkron olarak, dancer terazı kolu ortada calısıyor.

motor KW olarak birinci Motor 70 KW 1450 Ddk, ikinci motor 22 KW 1450 Ddk olabilir yani KW olarak farkedermi bilmiyorum ama sonuçta amacımız iki motoru dengeli olarak dancer sistemiyle dengeli çalıştırmak.

Motor kw ı farketmez, sadece reduksıyon oranları cevresel hız olarak mekanık olarak iyi hesaplanmıs olsun. Yukarde verdiğim şekıldeki, 2 öneriyi az önce calısdırdım. Farklı kontrıksıyonlardakı ıkı ayrı sıstem, gayet normal olarak senkron olarak calısmaktadır. 1. cıhaz 50 hz, ıkıcı cıhaz, 105 de senkron olarak, dancer terazı kolu ortada calısıyor.

Aslında şuanda ben bu şekilde makina çalıştırıyorum 70 kw lık ve 22 kw lık iki adet umerson undriwe sürücü ile ve dancer sistemi üzerindeki 5 k lık bir pot ile çalıtırıyorum ancak söyle bir sıkıntım var normalde bende sürücülerin parametreleri var ancak elimdeki parametrelerle sürücüdeki parametreler birbirine tutmuyor elimde olan orjinal parametreleri giriyorum ancak makina bu defa hiç çalışmıyor ama parametrelerin PID ile alakalı değerlerin elimde parametrelerle aynı olmadığını gördüm çok farklı şeyler deniyorum ama olmuyor olmazsa ben elimdeki orjinal parametreleri ve motorların tam değerlerini kW deviri falan hepsini paylaşym o zman daha iyi bilgileniriz

Pıd parametrelerıne gerek yok sanırım, standart menuyü girin.Hızlanma ve yavaslama sürelerini mümkün oldugunca kısa tutun. Motoru tanıtma acısından, motor etıket bilgilerini girin, isteniyorsa, outune yapın.Her ikisinede startverın. Dediğim gibi, cevresel hızların mekanıksel olarak mumkon oldugunca birbirine yakın olması gerekır. Yani, sarıcı ve boşaltıcı motorların m/dk hızları aynı olamlı, fark olursada, dancer terazının durumuna göre hangısı arkada kalıyorsa( boşaltıcı yetiştiremıyorsa onu yukseltın, sarıcı gevsek kalıyorsa, onu yukseltin veyatam tersıde olabilir,) az bucuk farklılıklar olabilir, onudasürücülerın frekanslarından ayarlama yaparak yapabilirsinizç Ayrıca, dancer kullanmadan yapma ımkanınız da var. Sarıcı motorun sürücüsünü tork ayarı varsa ayarlayın, yanı yükü arttıkca frekansı (ve gerilimi) düşeceğinden teli koparmadan sarım yapabilirsiniz. Bu konuda sürücünun satıcı fırmasından da yardım alabilirsiniz.Imkanı varsa, ssarıcı motor miline veya merdaneye baglanacak encodr ılede ayarlama yapılabilir. Sürücünüz buna musaitdir dıye biliyorum.

hocam biras geç cevap yazıyorum kusura bakma iki sürücüyü dengeli çalıştırmakla alakalı problemi hallettim sayılır şuanda gayet dengeli çalışıyor ancak operatörün sürücüye müdehale etmesi gerekiyor.eskisine göre çok çok iyi oldu.bunu iyileştirmeyi bazı parametreler ve pid gainleri ile oynayarak deneye deneye buldum dengeyi sağladım şuanda gayet güzel çalışıyor.sistem kapalı çevrim çalışıyor çekici ve sarıcı motorunda encoder var ancak yinede tam olarak çözüm sağlayamadım.aslında mevcut sürücüler tel çekmek için gayet uyumlu modeller ama makinada fazla duruş yaptıramadığım çok fazla şeyde deneyemedim.şimdiye kadar yaptığım şeyler üretimi gayet yükseltti.hocam aslında benim yapmak istediğim şey ben start butonuna bastığım anda set edilen hıza kendi kendine gelmesi bu şekilde çalışan makinada var ancak sürücü markaları farklı ama mantık aynı onu anlıyorum.eğerki sürücüdeki parametleri değiştirip start butonuna bastığımda hızlanma süresini geniş tutsam örneğin 60 snyede şu frekensa gel gibi manuel hız arttırmak zorunda kalmasam sizce sistem çalışır mı.

Ekli çizimde, 2 ayrı yöntem tavsiye edilmişdir. 2.pot, 1 ve 2. motorlar arasında telin gerginiğine göre calısak hareketli merdanedir.(dancer de tabir edilir.)
1. şekilde 1. sürücüyünün frelans ve devrini ayarlayan pot, un orta ucu kullanılmıs ve 2. sürücü frekansı, menüsünden 105 hz. olarak ayaralanmışdır. Bunu deneyerek değiştirebilirsiniz.
2.şekilde ise, 1. sürücünün, 0-10 v. cıkısından(motor hızına göre değişen dc. gerilim.) kullanıp yıne dancer teraziden gecireceksniz. Burada da frekansı deneyerek bulursunuz ama yıne 105 hz. cıvarından baslıyabilirsiniz.
Zeybek bey çizimi hangi program ile yaptınız.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,945
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri