İşlemci RAM Uyumu (Yardım)

piskooo

Üye
Katılım
18 Ağu 2010
Mesajlar
33
Puanları
1
Bilgisayar toplamayı düşünüyorum ama fazla bilgim yok işlemci ile ram arasındaki uyum yani frekans ve boyutları nasıl ya da ne oranda olmalıdır.
 

aslan93

Üye
Katılım
23 Eki 2011
Mesajlar
369
Puanları
31
Seçtiğin anakartın özelliklerine bakarak malzemeleri alabilirsin.
 

binbaşı

Onursal Üye
Onursal Üye
Katılım
1 Eyl 2011
Mesajlar
5,919
Puanları
3,256
Konum
BURSA
RAM çalışma frekansı anakartın RAM için sahip olduğu FSB üst değeri ile işlemcinin sahip olmuş olduğu FSB üst değerinden direkt olarak etkilenir.Eğer her ikisi de RAM frekansından yüksek veya eşit değerdeyse,RAM frekansı bundan etkilenmez,RAM üzerinde yazan,yani etiketteki frekans değerinde çalışır.Örneğin;

a-Anakarttaki RAM portunun çalışma frekansı < RAM çalışma frekansından küçük ise à Anakartın RAM portunun frekansında çalışır.

b-Anakarttaki RAM portunun çalışma frekansı > RAM çalışma frekansından büyük ise à Sadece RAM frekansında çalışır.

c-Anakarttaki RAM portunun çalışma frekansı =RAM çalışma frekansına eşit ise à Anakartın RAM frekansında tam olarak çalışır.

SIFIRDAN BİLGİSAYAR TOPLAMADA ANAKARTIN SEÇİLMESİ İŞLEMİ

Sıfırdan bir masaüstü pc toplamak, aslında tüm pc sistemimizin omurgasını oluşturacak bir anakartın,oluşturulacak sistem bileşenleri için en başta,hepsini taşıyacak,ileride sistemi güncellemek istediğimizde de,en az 4-5 sene içerisinde,kabul edeceği pc bileşenleri için güncel olarak kalabilecek bir anakartın en doğru seçimi bizim için özel bir önem taşımaktadır.

Anakartın çeşitli özellikleri (PCI,PCI-Ekspres portlarının sayısı,AGP ekran kartı kullanacaksak AGP portu,Usb 2.0,Usb 3.0 yuvalarının uygun sayıda yer alıp,ileriye dönük esnekliği ve işlevselliği,harici hdd bağlantılarında her iki teknoljiyi de rahatça kullanabilme imkanı,SATA harddisk’imizin SATA 2 veya SATA 3 olarak seçilmesi şartında anakartın da bunu port olarak içermesi,overclock yapılacaksa,biostan ve anakart üzerinden direk serbest ve kolayca yapılabilen ayar düğmelerinin olabilmesi,energy saver konusu ön planda tutuluyorsa eğer,gerek yazılım,gerekse de donanım olarak bunu tam destekleyen yapısının olması,uyku modunda kaldığında önemli enerji tasarrufu sağlayacak yapının psu ile birlikte sahip bulunması,vb.kişisel tercihler) yeterli ve ileride terfi edilecek sistem gereksinmelerini tam karşılayacak sayıda ve teknolojide olabilmesi,oluşturulacak sistemimiz için ekonomik ve makul bir fiyatının,popüler bir ürün markasının,müşteri destek hizmetleri,kullanım kılavuzu,garanti süresi,kurulum cd’si,internetteki web sitesinden uygun müşteri destek hattının bulunması,internetten bios ve diğer anakart bileşenlerinin,ileriye dönük sistem ihtiyaçlarında,kapasite arttıımı için(Örneğin ram desteğinin arttırılması gibi) güncellenebilme olanağının bulunabilmesi) anakart satın alınmadan önce çok iyi düşünülmesi gereken bir konudur.

Kolay gelsin.
 
Son düzenleme:

musti463

Üye
Katılım
9 Şub 2008
Mesajlar
105
Puanları
1
işlemciyle alakalı değil anakartının işlemci frekans hızıyla ilgilidir.
 

Aerrow

Üye
Katılım
8 Eki 2012
Mesajlar
94
Puanları
1
Yaş
30
Konum
NETAŞ
Belirlediğin bir fiyat varsa yardımcı olurum PC toplamana .
 

xpload

Üye
Katılım
2 Haz 2009
Mesajlar
40
Puanları
1
Yaş
34
Anakarta Uyumlu İşlemci Zaten Mecbur Alacaksında REM De Anakart neyi Destekliyorsa Ona Göre Alacaksın . Örnek 2 slot var 8 gb destekliyor. 4 GB X 2 takacaksın MHZ Olarakda 2 side Eşit Olacak 1333 MHZ Diyorsa Öyle Takacaksın Biri 1333 MHZ Diğeri farklı olursa uyumsuzluk kesinlikle olur hatta çalışmayabilir bile.
 

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
119,177
Mesajlar
838,552
Kullanıcılar
432,331
Son üye
motokops

Yeni konular

Üst