İş ve askerlik konusunda öneriye ihtiyacım var.

Slm merhaba değerli büyüklerim öncelikle sizlerin bilgi deneyim tecrübelerinize ve görüşlerini de almak istediğim bir konu var konu hakkında kararsız kaldım sizlerinde fikirlerini almak istedim
ben Akdeniz üniversitesine bağlı bir m.y.o mezunuyum bu yıl mezun oldum yeni bir iş arayışı içindeyim geçen gün tedaş'ta çalışan bir tanıdığım ile sohbet ederken bana sende başvuru yapsana demişti (taşeron firmada çalışıyor ) konuyu biraz daha açtık bana orda çalışmak için belirli bir eğitim sürecinden geçildiğini söyledi daha sonra 2 yıllık sözleşmeli olarak çalışabileceğimi söyledi benimde askerliğim geldi fakat erteletme imkanım da var eğitim sonunda almış olduğum belgenin değeri ve geçerliliği bayağı etkili demişti şu an için ise kafam karışık sizce ne yapmalıyım askerliğimi erteletmelimiyim yoksa gitmelimiyim:confused::confused: bana bu konu hakkında düşünce görüş önerilerinizi sunarmısınız yol gösterip rehberlik edeceğinize inandığım için sizlere şimdiden teşekkür ederim

Moderatör tarafında düzenlendi:
askerlık konusunu bılemıyorum ama abi manisada bu elektrık isi ile ugrasacak isen manisada eğitim almanı taviye derim yuksek gerilim belgesi al tedasa gır ömür boyu goturur seni...

İşletme Müteahidinin yanına çalışmayı kast etmiştir muhtemelen ,Tekniker / Teknisyen / Usta olarak çalışabilmek için EKAT Belgesi almak gerekiyor, EKAT Belgesini almak için belirli bir eğitimden geçildiği doğrudur ancak bu belge her yerde ve her istenildiği anda alınmıyor , EKAT kurslarının açılabilmesi için belirli sayılara ulaşılması gerekiyor.

ewet haklısınız bulunduğum bölgede tedaş'ın yeni ihalesi oldu satış geerçekleşti diye duydum bu belge ne kadar yetki ve geçerlilik alanına sahip bunu da bilmiyorum

zannediyorum 5 yılda bir yenileniyor, EKAT Belgesi Sadece TEDAŞ İşleri bünyesinde kullanılmaz bir çok yerde EKAT belgesi işe yaramaktadır aslında,

olayın mantalitesi şöyle işliyor:

EKAT Belgesi almakla siz kanunlar çerçevesinde yetkilendirilmiş bir kuruluş ile Elektrik Kuvvetli Akım Tesislerinde çalışabilecek ehliyete sahip olduğunuzu tescil ettirmiş oluyorsunuz, Bir işveren Yahut işletmeci yada Taahhüt altına girmiş birisi çalıştırdığı bir personelin hatasından, iş kazasından yahut başka bir sebeple aleyhine gelişen bir olay / durumdan kendisini haklı çıkartabilecek tek ispat bu belgedir.

Bu gün aslında bu işi yapan bir çok firma Tekniker / Teknisyen / Usta (Mühendisler bu işin dışında) çalıştırdığı zaman bu kişilerin ustalık belgesi, bonservisi, Diploması filan kanunlar önünde yeterli ehliyet sayılmamaktadır bu belge ehliyeti büyük oranda tamamlayıcı bir ispat niteliği taşımaktadır.

Bu belgeyi almak ücretlidir yani kurs bedelinin bir ücreti vardır sanırım 2000-2500 civarı arasında bir maliyeti bulunmaktadır.

arkadaşım 2 sene çalıştıktan sonra o belge hiç bi işe yaramaz.bene taşeronda çalıştım.fakat hiçbir geleceği yok .askere kadar çalış 2 sene.hem mesleki bi gelişmede sağlayamazsın.haberin olsun.

askere gitmeden iş hayatında düzen kurmak çok zor önüne hep çıkıyor bence önce askerlik derim yaş ilerledikçe askerliği yapmak zor oluyor ve bir düzen kurmakta zorlaşıyor

Eğer açıköğretim lisans düzeyinde işletme programını, taşeron firmada çalışırken okuma imkanınız varsa tavsiye ederim.

Hem okuyup hem çalışamam diyorsanız, hemen askere gidip döndükten sonra iş hayatına başlayın derim.

Eğer açıköğretim lisans düzeyinde işletme programını, taşeron firmada çalışırken okuma imkanınız varsa tavsiye ederim.

Hem okuyup hem çalışamam diyorsanız, hemen askere gidip döndükten sonra iş hayatına başlayın derim.

Elbette böyle bir imkanım var sn durceylan fakat alanım dışında bir programa ait lians tamamlama olması itibari ile bir yıllık programı hazırlık olarak görmem gerekiyor ve bu sebepten dolayı benimde 3 yıllık bir eğitime tabi tutulmaktayım ben askerliğimi 2yıllık bir süreç tecil etme hakkına sahip olmam itibariyle ancak bu lisans tamamlama işlemini ancak askerlik sürecimde bitirmiş olma hakkına sahip oluyorum ( onun içinde gereken koşul benim tüm derslerimi vermiş o derslerden muaf olmuş olmam lazım ) kararsızlığım sürmekte bu konuda hakkında net bir karar almayı düşünüyorum fakat sizlerinde fikir görüşlerinizi de almak istiyorum fikir sunan arkadaşlarıma çok teşekkür ederim

Elbette böyle bir imkanım var sn durceylan fakat alanım dışında bir programa ait lians tamamlama olması itibari ile bir yıllık programı hazırlık olarak görmem gerekiyor ve bu sebepten dolayı benimde 3 yıllık bir eğitime tabi tutulmaktayım ben askerliğimi 2yıllık bir süreç tecil etme hakkına sahip olmam itibariyle ancak bu lisans tamamlama işlemini ancak askerlik sürecimde bitirmiş olma hakkına sahip oluyorum ( onun içinde gereken koşul benim tüm derslerimi vermiş o derslerden muaf olmuş olmam lazım ) kararsızlığım sürmekte bu konuda hakkında net bir karar almayı düşünüyorum fakat sizlerinde fikir görüşlerinizi de almak istiyorum fikir sunan arkadaşlarıma çok teşekkür ederim

Lisans eğitimin devam ettiği sürece askerliğin tecil edilebildiğini sanıyorum. İki yıl tecil MYO bitirdikten sonra eğitimine devam etmediğin taktirdedir.

Forum istatistikleri

Konular
128,371
Kullanıcılar
450,244
Son üye
halilsezen

Yeni konular

Geri