İçinden Akım Geçen Tele Bobin Sarmak

Tamam öyleyse ince kesitle sarabildiğim kadar sarayım. Peki ince sipirliyi yani ledi bağlayacağım teli nüveye sardıktan sonra üzerine 220V 10A geçen teli sarsam bu şekilde olurmu. Yani telleri üst üste saracam.

Ferit nüveye 1mm2 lik telden 2 sipir sarın buradan ana akımı geçirin. aynı nüveye bulabileceğiniz en ince izole iletken ile örneğin 10 sipir sarın. Bu çıkışa köprü diyot koyarak led bağlayın çalıştırıp ledin uçlarındaki gerilimi ölçün bu değere göre gereken gerçek sipiri hesaplarız. Kullanacağınız led voltajına göre sarım sayısını düzenlersiniz.

1mm2 lik telden 10A geçecek bunu belirteyim 1mm2 ince olmazmı. Dediğinizi şöyle yaptım. Nüveye bolca ince tel sardım üzerine rezistansı besleyen teli 6-7 tur sardım. Led bağlayacağım yere voltmetre bağladım 160mV civarı gerilim indüklendi. 0.7voltun bile altında.

1 mm2 ince gelmez yeterli.Trafo mantığını kullanacağız gerilimi yükselteceğimiz için giriş az çıkış çok sarımlı olacak girişi 2 tur hatta iletkeni çıkıştan girip kullanırsanız 1 sipir bile yeter çıkışı da şu ankini 2 katı sarın öyle deneyin.

Peki sabah deneyim sonuçları yazarım. İletkenlerin üst üste olması sonucu etkilermi. Yani nüveyi komple ince telle sarıp üzerine rezistansı besleyen teli sarsam.

Fark etmez her durumda olur izolasyon sorunu olmasın yeterli. 1 sipir saracağınız için o sabit olsun diğerini değiştireceğiniz için altta kalmasın.

Bu şekilde sanırım çok fazla sipirli bir akım trafosu yapmak gerekecek. Misal elle sallamalı pilsiz el fenerleri var. Onlarda bile ince telden o kadar çok sipir varkı bir ledi anca yakıyor. Burda da yapacağınız buna benzer bişey olmalı.

Peki şöyle birşey yapabilirmiyiz? Ben dc voltajda bunu yaptım ac de uygulamadım.

Dc bir yükte geçen akımı okumak için devreye seri bir direnç bağlıyorum. Bu direnç üzerinde düşen voltaja göre dc çıkışlı bir düşük voltaj alıyorum. Bunuda voltmetre ile okuyup devreden geçen akımı görebiliyorum.

Sizin rezistans devrenize düşük değerli bir direnç takıp üzerinde 1.5 volt düşecek şekilde hesaplayıp bu düşen gerilimle pekala bir led yakabiliriz sanıyorum.

Sizce böyle olur mu ? Olmazsa neden olmaz ?

Kolay gelsin.

Bu şekilde sanırım çok fazla sipirli bir akım trafosu yapmak gerekecek. Misal elle sallamalı pilsiz el fenerleri var. Onlarda bile ince telden o kadar çok sipir varkı bir ledi anca yakıyor. Burda da yapacağınız buna benzer bişey olmalı.

Peki şöyle birşey yapabilirmiyiz? Ben dc voltajda bunu yaptım ac de uygulamadım.

Dc bir yükte geçen akımı okumak için devreye seri bir direnç bağlıyorum. Bu direnç üzerinde düşen voltaja göre dc çıkışlı bir düşük voltaj alıyorum. Bunuda voltmetre ile okuyup devreden geçen akımı görebiliyorum.

Sizin rezistans devrenize düşük değerli bir direnç takıp üzerinde 1.5 volt düşecek şekilde hesaplayıp bu düşen gerilimle pekala bir led yakabiliriz sanıyorum.

Sizce böyle olur mu ? Olmazsa neden olmaz ?

Kolay gelsin.

Direnç 0.15 ohm olsa 10A de üzerinde 1.5V gerilim düşer. 1.5x10=15w eder. Öyleyse 0.15ohm 15w direnç gerekli değilmi. Ama bu seferde ısı açığa çıkacak ve ben bunu sigorta kutsuna koyup ledi kapağa monte edecektim.
1.Isı sorunu olcak
2.Bu değerlerde direnç varmıdır bilemiyorum.(0.15ohm 15w üzeri direnç.)

Direnç 0.15 ohm olsa 10A de üzerinde 1.5V gerilim düşer. 1.5x10=15w eder. Öyleyse 0.15ohm 15w direnç gerekli değilmi. Ama bu seferde ısı açığa çıkacak ve ben bunu sigorta kutsuna koyup ledi kapağa monte edecektim.
1.Isı sorunu olcak
2.Bu değerlerde direnç varmıdır bilemiyorum.(0.15ohm 15w üzeri direnç.)

Eğer DC voltaj olsaydı bu hesaplamanız doğru. Ancak AC voltajda bu yöntemi hiç denemedim. Belkide çalışacaktır.

1- evet 15 watt atık ısı olacak doğru.
2- Evet bu değerlerde direnç bulunabilir.

Dirence örnek ;

http://www.kartalotomasyon.com.tr/015-Ohm-25w-Aluminyum-Direnc,PR-11243.html

Direnç vardır ama extra güç harcarsınız 15 milivat yerine 15 vat gibi. Ayrıca ısıtıcınızdan bu kadar eksik ısı alırsınız.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,263
Kullanıcılar
450,085
Son üye
coşkun memis

Yeni konular

Geri