çok yüksek basınç

manyeto

Üye
merhaba arkadaşlar

200 bar ve üstü hava basıncına ulaşmak için ne tür kompresör gerekir?

Bildiğimiz kompresör yöntemleriyle yüksek basınc elde etmek mümkünmüdür?

Yüksek basınçlara ulaşmak için kullanılan cihazlar pahalımıdır?

sorulara cevap yazacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler

Kendim denemis degilim lakin fizik mantigindan baktigimizda kompresorun yasayabilecegi sorun emme ve basma taraflarinda ki basinc farki olacaktir. Bu sorunu kaskat diye tabir ettigimiz sirali sistemler ile cozebilirsiniz.
1. kompresor bir hava odasini 200 bara kadar yukseltir.
2. kompresor atmosferden degil bu hava odasindan emer ve yine 200 bar farka kadar cikisina basar.
Referans olarak atmosferi alirsak 2. hava odasinda 400 bar basinc elde etmis olursunuz.
Bknz panama kanali:)

Vaya Con Dios' tan Nah neh nah dinliyorum. Havaya girdim ve gaza geldim...
Vaya con dios - Nah neh nah

Dean Martin' den SWAY' i dinleyip ardindan Vaya con dios dinlemenizi tavsiye ederim. Benim gibi tatli bir sacmalama moduna girebilirsiniz:)

sn manyet0 bildiğim kadarı ile dalış tüplerini dolduran yüksek basınçlı kompresörler var bir incelerseniz faydalı olabilir.

Dalis tupleri icinde kullanim amacli max dolum seviyesi 232 ve 300 bardir. 300 barlik tupler sportif scuba dalislari icin uygun olmamasi sebebi ile fazla yaygin degildir. Bu tuplerin testlerini dusunerek onerdi iseniz bu basinc min %50 si kadar yuksek olmasi yonundedir, lakin bu test hava ile degil hidrostatik test dedigimiz su ile test edilmesi seklindedir. Bu kompresorler sizin isinize gelmez yani...

gazlar basınç çok arttırılınca sıvı hale geçmezmi?

Aslında amacım amatör düzeyde hava sıvılaştırma işlemini gerçekleştirmek
onun için tartışma açtım.Kompresörlerin ard arda bağlanması yüksek basınca ulaşmak için bir çözüm.

bu çözüm tek çözümmüdür? Ayrıca diyelim ard arda bağladık
son çıkış kompresörüde aynı türden kompresörmü olmalıdır?
zira basınç gittikçe artmaktadır.bu cihazların max basınçları nelerdir
katalogları incelemek lazım.yada amatör düzeyde gaz halindeki azotu
sıvı hale dönüştürecek sistemleri iyi bilen birinden teknik tiyolar elde etmek.

gazlarda yüksek basınca ulaşılarak sıvılaştırma yapıldığını düşünüyorum
içimizde bu sektörde çalışan yokmu acaba
sıvı nitrojen lazım..........

gazlarda yüksek basınca ulaşılarak sıvılaştırma yapıldığını düşünüyorum
içimizde bu sektörde çalışan yokmu acaba
sıvı nitrojen lazım..........

doğrudur...sıvı azotu havadan mı elde edeceksin? yoksa saf azot gazı bulup bunu mu sıvılaştıracaksın?
hacmini yarıya indirdiğin gazın sıcaklığı iki katına çıkar, kaptan bu sıcaklığın çıkışına izin vermen lazım, taki sıvılaşıncaya kadar basıncı arttıracaksın

sayın kural

ben şöyle biliyorum,200 bar basınca ulaşması için çalışan sistemin emdiği hava
sıvılaşan hava ünitesinden elde ediliyor,yani tam kapalı sistem
ayen soğutma sistemleri gibi.

ayrıca gerçekten amatör düzeyde helyum,oksijen,neon,azot gazlarını sıvı halde
nasıl temin ederim araştırmaktayım,yakında teorik düzeyde elde ettiklerimi
forum katılımcılarına sunucam.

ben bu sektörde çalışan üretim cihazlarının otomasyonunda görev alan
arkadaşlardan pratik bilgi peşindeyim.

normal soluduğumuz havayı sıkıştırırsan önce CO2 sıvılasır bunu musluktan alırsın , sonra azot sıvılaşır, böyle gider ama amatör olarak helyumu elde edemessin, amerikada bir gaz madeninden elde ediyorlar... maliyeti önemli.
bahsettiğin gazlar tüplerde satılıyor.. mesela CO2 alıp bunu komperesörün girişine verip bir kaba sıkıştıracaksın, tabii kap ısınacak ...gazın oda sıcaklığında ne kadar basınçta sıvılaşacağının tabloları nette vardır..kullanacağın malzemelerin tedarikinde zorlanırsın mesela hangi gaz hangi metaryalle etkileşime girer, basınç ,sıcaklık, buna göre malzeme kullanacaksın sonuçta..

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri