Chiller yüksek basınç

ergun7321

Üye
Merhaba. İşyerimizde 4 adet 55 KW gücünde kompresörü olan Rhoss marka soğutma sistemi bulunmakta. Uzun zamandır dört kompresör'de yüksek basınç hatası nedeniyle devre dışı kalıyor. Servisle görüştüğümüzde bulunduğu yer uygun olmadığı,yeterince havalandırmanın olmaması nedeniyle yüksek basınç hatası verdiğini söylediler. Fakat gece 01.:00'de dışarıda sıcaklık 15-20 derece iken yinede yüksek basınç hatası veriyor. Dört kompresörden ikisini devreden çıkarttım ve bütün kondenser fanlarını devreye almama rağmen yinede yüksek basınç hatası veriyor. Basınç göstergelerini kontrol ettiğimde ilk çalışmada kompresör basınçları yaklaşık 15-17 bar arasında fakat 15-30 dakika sonra aniden basınç 20 barı geçiyor ve yüksek basın arızası veriyor. Konunun uzmanı arkadaşlardan fikirlerini rica edeceğim. Saygılarımla.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Gaz tipi nedir?

Çalışma esnasında hem emis hem basma basinclari nedir?

Kompresor tipi nedir?

Genleşme valfi elektronik mi termostatik mi?

Kompresorler kaskad paralel mi? Ayrı ayrı devreler mi?

Bu basinclari cihaz ekranından mi yoksa harici manometre bağlayıp mi okuyorsunuz?

Fanların dönüş yönü kontrolu yaptınız mı?

Cihazin bulunduğu yerde kondenser fanlarinin attığı sıcak havanın geri kondenser emisine neden olacak çevresel etken var mi?

Cihazin durduğu yeri görebileceğimiz geniş açılı bir görsel eklermisiniz?

Gaz tipi nedir?

Çalışma esnasında hem emis hem basma basinclari nedir?

Kompresor tipi nedir?

Genleşme valfi elektronik mi termostatik mi?

Kompresorler kaskad paralel mi? Ayrı ayrı devreler mi?

Bu basinclari cihaz ekranından mi yoksa harici manometre bağlayıp mi okuyorsunuz?

Fanların dönüş yönü kontrolu yaptınız mı?

Cihazin bulunduğu yerde kondenser fanlarinin attığı sıcak havanın geri kondenser emisine neden olacak çevresel etken var mi?

Cihazin durduğu yeri görebileceğimiz geniş açılı bir görsel eklermisiniz?
Teşekkürler Serkan Bey.
Gaz tipi R407C. Normal çalışmada basma basıncı 13-14 bar. Emme basıncı 5-5,5 bar arası. Kompresörün markası Refcomp vidalı kompresör.Kompresörler ayrı ayrı devredeler. basınç okumalarını cihaz ekranından okuyoruz .Fanlar doğru yönde dönüyor. Soğutma ünitesinin yanında aynı marka ve model soğutma ünitesi var. bu üniteyi devreden çıkarsam bile sorun devam ediyor. Soğutma ünitesi duvardan yaklaşık 2-3 metre uzakta. Genleşme valfi konusunda ise bilgiye sahip olmadığımdan bişey diyemeyeceğim.Fakat kompresör çıkış kısmında pilot kontrollü selenoid valf var. Şuanda iş yerinde olmadığımdan dolayı foto yollayamıyorum. teşekkürler.

Vidalı ve 407 gazlı bir cihaza servis vermiyorum. Cok eskiden veriyordum.

407 gazı 22 eslenigi bir gaz. Basma basıncı saturasyon sicakligi ve basıncı normal şartlarda 45 - 50 °C civari ve 18 -19 bar civari olabilir. ( emin değilim ama bu değerlere yakın olmalı )

Yarin eski kayitlarimda bulabilirsem 407 li vidalı cihazlardan log aldıysam emis ve basma basinclarina bakıp buraya eklerim.

Ayrıca cihazınızın yanına gittiğinizde bu cihazi durduran yuksek basinc switchlerinin resmini cekermisiniz? Özellikle etiketi okunaklı olursa iyi olur. Sanki cihaz erken yüksek basınca geçiyor gibi. Bu cihazlar daha yüksek basinclarda emniyet kesme değerinde durmalı diye biliyorum.

Benim hizmet verdiğim R134a gazlı ( düşük basınçlı) cihazlarda emniyet kesme prezostatlari 21 barda cihazi kesiyor.

Sizin cihazınız için 407 gazda kesme değeri 24 bar civari olmali.

Son düzenleme:
Vidalı ve 407 gazlı bir cihaza servis vermiyorum. Cok eskiden veriyordum.

407 gazı 22 eslenigi bir gaz. Basma sicakligi ve basıncı normal şartlarda 45 - 50 °C civari ve 18 -19 bar civari olabilir. ( emin değilim ama bu değerlere yakın olmalı )

Yarin eski kayitlarimda bulabilirsem 407 li vidalı cihazlardan log aldıysam emis ve basma basinclarina bakıp buraya eklerim.

Ayrıca cihazınızın yanına gittiğinizde bu cihazi durduran yuksek basinc switchlerinin resmini cekermisiniz? Özellikle etiketi okunaklı olursa iyi olur. Sanki cihaz erken yüksek basınca geçiyor gibi. Bu cihazlar daha yüksek basinclarda emniyet kesme değerinde durmalı diye biliyorum.

Benim hizmet verdiğim R134a gazlı ( düşük basınçlı) cihazlarda emniyet kesme prezostatlari 21 barda cihazi kesiyor.

Sizin cihazınız için 407 gazda kesme değeri 24 bar civari olmali.
1 numaralı kompresör yaklaşık 35-40 dakika normal çalışıyor. 2,3 ve 4 nolu kompresörler en fazla 10-15 dakika. Basınç normal iken 3-5 saniye içinde 20 barı geçiyor ve devre dışı kalıyor. Yüksek basınç switch'i 21 bar , alçak basınç switch'i ise 3 bara ayarlı.

Son düzenleme:
kompresör çıkış kısmında pilot kontrollü valf,,,,,,,,,,,,,,,Böyle bir arıza ile karşılaşmıştık, dediğiniz valf , kompresör durduğunda enerjisi kapanıp sıvı tankından akışkanın komprosöre geri dönmesini engelliyor, bizdeki arızada hep kapalı kalıp kondenser devresini patlatmıştı,,

kompresör çıkış kısmında pilot kontrollü valf,,,,,,,,,,,,,,,Böyle bir arıza ile karşılaşmıştık, dediğiniz valf , kompresör durduğunda enerjisi kapanıp sıvı tankından akışkanın komprosöre geri dönmesini engelliyor, bizdeki arızada hep kapalı kalıp kondenser devresini patlatmıştı,,
Teşekkürler Mehmet Bey. Dört kompresöre ait valfler arızalı olma ihtimali varmı ?

Soğutma devresi,,,başlıca yüksek basınç arızalarının sebepleri ekteki gibidir, size faydası olabilir,,

Ekli dosyalar

• konderser yüksek basinc.png
    konderser yüksek basinc.png
    2.3 MB · Görüntüleme: 152
Basinc transmiteri ile pid yapılıp bu sorunun önüne gecilebilir diye dusunuyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri