Örnek Otomatik Kumanda Projeleri

Arkadaşlar Merhaba;

Uzun süredir yazamıyorum... Bir arkadaş özelden "Kumanda senaryosu verebilir misiniz E-Planda alıştırma yapayım" diye mesaj atmış. Bu vesile ile şu anda uğraştığım işin projesini paylaşmak istiyorum.

Öncelikle yapılacak işten bahsedeyim: Odun Talaşı kurutma işlemi. "Mevcut Talaş Besleme Sistemi" yazılan yerden Aspiratör ile alınacak talaş Yanma odasından gelen sıcak hava ile Döner Tamburda kurutularak (Nemi istenilen seviyeye indirilip" kuru talaş silosuna gönderilecek... Toplam 11 Adet motordan oluşan bu sistemin (1 motor ihtiyaç olur ise bağlanacak) öncelikle akış şemasını çizdim. Sonra Güç devresini.

Bu çizimleri yayınlıyorum isteyen biraz kumanda çalışsın. Ben de bir süre sonra (fırsat oldukça) kumanda devresini de göndereceğim. Sistemin doğru çalışabilmesi için AK1 olarak adlandırdığım "Ayar Klapesinin" TC3 olarak adlandırdığım "Tambur Çıkış Sıcaklığından" aldığı sinyal ile klape motorunu "YÜZER KONTAK, ORANSAL" bir şekilde çalıştırması gerekiyor. Sıcaklık ihtiyacı oldukça klape kapanacak yanma odasında oluşan sıcak hava daha çok emilerek kurutma artacak. Sıcaklık ihtiyacı azaldıkça klape açılacak atmosferden soğuk hava emilecek kurutma azalacaktır. Yanma odasına hava basan yanma havası aspiratörüne de hız kontrol koydum ancak bu sekonder havadır. Asıl işi klape yapacaktır. (Kazana mal girişi ayarlı değil kepçe ile kabuk atacağız). Sıcaklık ihtiyacı kurutulacak talaşın giriş nemine ve miktarına göre değişecektir. Etüv ile çıkan talaşın nemini ölçüp bir ayar tuttururuz çok olmadı çıkışa bir nem ölçer koyarız...

Not: Sistem daha devreye alınmadı ben de üzerinde çalışıyorum. Bizim "Besleme Çarkı" dediğimiz elemanlar piyasada "Hava Kilidi" diye bilinir...
Sorulara cevap veremezsem kusura bakmayın, aşırı yoğunluk var...
Ön K. Akış Şeması.jpg
Ön K. Güç 1.jpg
Ön K. Güç 2.jpg
Ön K. Güç 3.jpg

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Gördüğüm kadarı ile otomatik kumanda projelerinde örnekler oldukça az. Özellikle proje okumayı öğrenmek isteyen arkadaşlar bu konuda sıkıntı yaşıyor. Ben çizdiğim ve çoğunluğunu uyguladığım projeleri forma aktararak bir çalışma yapmayı düşünüyorum.

Projelerimi genelde visio programı ile çizdiğim için bu şekilde yayınlar isem çok az kişi açabilir. Bu nedenle herkesin faydalanması amacıyla resim dosyası şekline getirip yayınlayacağım. Az önce bir deneme yaptım çizim kalitesi biraz düşüyor ancak okunabilirlik yeterince iyi.

Lakin bu iş epey uğraştırıcı. Hep projeyi sayfalara ayırmam, Her sayfa için tekrar çerçeve çizmem ve bunları dönüştürüp resim dosyası olarak kaydetmem gerekiyor. Bu zaman darlığında gecikme olursa yada sorularınıza yanıt veremezsem kusura bakmayın.

Projelerdeki hatalar için de kusura bakmayın unuttuğum eksik çizdiğim hatta hatalı çizdiğim olabilir. Dediğim gibi projelerin çoğu uygulanmıştır makine yada tesis ile birlikte en az 3 takım verilmiştir. Doğrusunu başka bir dosyada düzeltmiş olabilirim zira 15 sene kadar önce çizilmiş projelerim vardı (Neredeler ne alemdeler ....) Semboller ve çizim mantığı alman normundan esinlenmiştir. Fakat projeleri incelediğinizde bana kolay gelen çizimler ve semboller kullandığımı fark edersiniz. Hep proje için kısa bir açıklama ile konu pekiştirilecektir....

Uyguladığı projeyi yayınlayıp katkıda bulunmak isteyen arkadaşlar olursa memnun olurum. Genel formatı bozmayıp resim dosyası olarak gönderebilirler ise iyi olur. Form yönetimi uygun görürse belki üst konu olabilir biraz gidelim bakalım ....
Hocam bana soru çözümünde yardımcı olur musunuz projem de var aslında

Merhaba köprü vinç uygulaması yapıyorum herhangi bir buton basılı iken başka bir komut çalışmamalı
yani sağa giderken kanca inmemeli bunu en basit nasıl çözebilirim

Merhaba köprü vinç uygulaması yapıyorum herhangi bir buton basılı iken başka bir komut çalışmamalı
yani sağa giderken kanca inmemeli bunu en basit nasıl çözebilirim
Elektriksel kitleme konusunu araştırın
Yukarı kontaktör ün A1 i aşağı kontaktörün Nc sine girip aşağida tam tersi yaparsanız diyerinin enerjisi kesilmeden çalışmaz

Ekli dosyayı görüntüle 12335 Ekli dosyayı görüntüle 12336 Ekli dosyayı görüntüle 12337 Ekli dosyayı görüntüle 12338 Ekli dosyayı görüntüle 12339 İlk proje bir çeşit kırıcı parçalayıcı. 2003 yılılında kardeş fabrikamıza yapmıştık. Fabrika Çam odununun kök kısmını işliyor kökte bulunan reçineyi çıkarıp Amerika ya gönderiyordu. Daha eskiden reçineyi kendisi işleyip 10-12 çeşit kimyasal çıkarıp piyasaya satıyordu. Petrol türevi kimyasallar arttıkça direk ihracat daha karlı oldu. (Amerika da reçineden 35-40 ayrı kimyasal çıkarılabiliyor). Ne yazık ki Çinlilerin aynı ürünü 3 te bir fiyat ile satması sayesinde bu fabrikayı 6-7 sene önce kapattık. Kırıcı makinesini pelit üreten bir firma aldı .....

Kırıcı parçalayıcı makineye bizim fabrikada bulunan başka bir makinenin marka adını verdik Hombak. Hombak ta 2 adet motor ve Aliağa gemi sökümden aldığımız 2 adet güçlü şanzuman vardı. Bunlar 2 adet 37 kW 960 devir direk çalışan asenkron motor ile dönüyor. Hombak ta İç içe geçmiş dişliler birbirinin içine doğru ayni yönde dönüyordu. Makineye atılan çam kökleri kırılmış parçalanmış halde aşağıdaki banda
düşüyordu.

Çıralı çam kökü işlemek zordur toprak ve iri taşlar olur makine çok sık sıkışır. Bu durumda hombak duruyor dişliler ters yönde dönüyor makine rahatlayınca tekrar kırma yönünde devam ediyor. Artık İnternette benzer makineleer çok var ...... Projesi 5 sayfadan oluşuyor ilk sayfa pano görünümü son sayfa güç devresi.
Hangi proglamla çizildi bu

Ustam kolay gelsin. Bende fabrikanın birinde elektrik bakımda çalışıyorum. Kendimi fabrika bünyesinde bulunan otomasyon bölümüne aldırmaya çalışıyorum. Fakat çok fazla eplan tarzı çizim programları bilmemi istiyolar. Sizin kullandığınız programın ismini öğrenebilir miyim acaba?

Paylaşım için teşekkürler. Mobil asansör sisteminde bazı detaylar ve bilgiler çok işime yaradı.

Ekli dosyayı görüntüle 12372 Ekli dosyayı görüntüle 12373 Ekli dosyayı görüntüle 12374 Ekli dosyayı görüntüle 12375 Ekli dosyayı görüntüle 12376 Hidrolik presimiz bor yağ ile çalışıyor 200 bar civarında basınç yaklaşık 15 metre ye 2.20 metre ölçülerinde. 14 adet hidrolik ventil 1 adet adet pnomatk ventil grubu ve bizim ilave ettiğimiz 1-2 havalı sistem var.

Projesini oluşturmaya başladığımda ileride kullanma ihtimalimiz olan 1-2 ilave yaptım. Proje okunur ve anlaşılır olsun diye bir çok yerine açıklamalar yazdım. Projede ana pano ile buton panolarındaki fark anlaşılsın diye biri kırmızı renk ile çizilmiştir. Toplam 5 sayfadan oluşmaktadır. Tamamen otomatik bir sistemdir operatör zamanları ayararlar ve sistem çalışır. Çok özel durumlarda manuel müdahale gerekir. Manuel şalteri özeldir Kardeş elektriğe Almanyadan getirttirdim . 12 adımlı 9 pozisyonlu garip bir şalter detayı 4 projede var.

Ekli dosyayı görüntüle 12372Ekli dosyayı görüntüle 12373Ekli dosyayı görüntüle 12374Ekli dosyayı görüntüle 12375Ekli dosyayı görüntüle 12376
Çok yararlı oldu teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri