2. Notebook Ödüllü Proje Yarışması

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
sn.turgay çelebi

yc bobinin kurma şartı ile ilgili çizim detayı gereklimi ?
yc bobinmi kontakmı yoksa başka bir t.m.ş aksesuarımı ?
tek hat şemalarla iş yapmayalı uzun zaman oldu ayrıca işimdede nadiren çizim yapıyorum bu sebeple elimdeki eski tek hat şemaları inceliyorum böyle bir gösterim(yc) yok
ve bu malzemeye uygun sembolü bulamadım cofaso da ilgili sembol ün kodu kütüphanesi hangisidir ?
Parafudr sembol kodu hangisisidir?
kumanda detayı çizilecek kısımların senaryosu nasıl olmalıdır ?
ne mesajdan nede burdan cevap bulamadım vaktimde kısıtlı projeyi tamamlamayı çok istiyorum ama bu sebeplerden tıkanıyorum yanlış yapmakda istemiyorum bu konularda izahat yapılması lazım 10 gün olmasına rağmen henüz kimse proje gödermemiş başka arkadaşlarında benzer sıkıntıları olduğunu düşünüyorum cevabınızı bekliyorum
saygılar

sn.turgay çelebi

yc bobinin kurma şartı ile ilgili çizim detayı gereklimi ?
yc bobinmi kontakmı yoksa başka bir t.m.ş aksesuarımı ?
tek hat şemalarla iş yapmayalı uzun zaman oldu ayrıca işimdede nadiren çizim yapıyorum bu sebeple elimdeki eski tek hat şemaları inceliyorum böyle bir gösterim(yc) yok
ve bu malzemeye uygun sembolü bulamadım cofaso da ilgili sembol ün kodu kütüphanesi hangisidir ?
parafudr sembol kodu hangisisidir?
kumanda detayı çizilecek kısımların senaryosu nasıl olmalıdır ?
ne mesajdan nede burdan cevap bulamadım vaktimde kısıtlı projeyi tamamlamayı çok istiyorum ama bu sebeplerden tıkanıyorum yanlış yapmakda istemiyorum bu konularda izahat yapılması lazım 10 gün olmasına rağmen henüz kimse proje gödermemiş başka arkadaşlarında benzer sıkıntıları olduğunu düşünüyorum cevabınızı bekliyorum
saygılar

Sayın sanatkar:

Yc, M , U< (YU) için çalışma şartları ile ilgili çizim detayı gerekli. Yc ve U< (YU) bunlar bobın olarak gösterilecek. Tmsler için Yc, M , U< (YU) bunları bütünleşik düşünebilirsin tasarımda. Sembollerle ilgili olarakta bu sembollerin gösterimi yok sembol tasarımından dizayn edebilirsin. Örneğin K01 kodlu kontaktor sembolunun ıcıne Yc yazarak tasarlayabilirsin. Parafudr sembolude yok sistemde kendin dizayn etmelisin. Sorunun bir paraçasıda sembol tasarlama. Kumanda detayına gelince senaryo size bırakılmıs devrenin çalışma mantığana göre dizayn edebilirsiniz.

Kolay Gelsin. Başarılar.

sayın yekılıler ve proje degerlendırme ekıbı; suan projem bıtmıs durumda yarısma degerlendırme esaslarında son gonderme tarıhınden once gonderılen projelerle bır degerlendırme unsuru varmıdır? kısacası suan gondermemle 15 nısanda gondermem arasında fark olacakmıdır?

sayın yekılıler ve proje degerlendırme ekıbı; suan projem bıtmıs durumda yarısma degerlendırme esaslarında son gonderme tarıhınden once gonderılen projelerle bır degerlendırme unsuru varmıdır? kısacası suan gondermemle 15 nısanda gondermem arasında fark olacakmıdır?

Sayın ToLiveIsToDie :

Yarışma Birincisi seçimi için Zaman Kriteri değil en iyi çizilmiş olan proje değerlendirilecektir.

Başarılar.

1 nci proje yarışmanıza katıldım. Farklı kulvarda bir forum sahibi biri olarak bu tür aktivitelerinizi takdirle karşılıyor ve tebrik ediyorum. Lakin; ilk yarışmanızda; normlara uygunluğu, mantık ve şema doğruluğu gibi hususların yanında, ''en kısa sürede teslim eden kişi'' ibareniz de vardı. Yanlış hatırlamıyorsam verilen sürenin son günlerinde gönderilmiş bir proje birinciliğe layık görüldü. İfadenizdeki ''erkenlik'' hususu dikkate alınmayacağı bilinse eminim ben dahil birçok arkadaşım daha eksiksiz projeler gönderirdi.
İkinci bir husus; teknik adamlar olarak biliyoruz ki, otomatik kumanda mantığında, bir amacın birçok çözümü üretilebilir. Çözümümüzde dikkat etmemiz gereken önemli hususlar vardır. Bu tür projelerde uygulama mantığı da her zaman tartışılabilir. İlk yarışmada çizimcinin kendinden de katması gereken yorumlar vardı. Dikkat edilecek her husus ince ince anlatılsa sorunun cevabı ortaya çıkmış olurdu. Elbette kendi yorumlarımızı da katacağız. Ama benim projemde eksik görülen, ''her start- stop yolu başına ayrı birer kumanda sigortası koymak'' benim işçilik anlayışıma ters doğrusu. Lise 1nci sınıfta bize ilk öğretilen hususlardan biri de; problem çözümümüzün emniyetli olması kadar, ekonomik te olmasıydı. Alman, İtalyan, Fransız birçok sektörde onlarca makine görmeme rağmen, her kumanda yoluna bir sigorta konulduğunu görmedim. Farklı gerilimler olsa anlayacağım.
Katılımcı arkadaşlar başarılar diliyorum.

sayın kontrolkalemi yöneticileri;

soz konusu yarısma ıle ılgılı hazırlamıs oldugum projeyı ekte gonderıyorum. rarlı dosya ıcerısınde cofaso 6.1 ıle hazırlanmıs projenın xml formatına donusturulmus halı mevcuttur. aynı zamanda projenın calısma prensıplerıyle ılgılı bır word belgesı hazırlayıp rar sıfresı ıle bırlıkte ozel mesaj olarak sızlere sunacagım. Yarışmaya katılan dıger meslektaslarımada basarılar dılıyorum...

dipnot: proje toplamda 130 sayfa tutmustur. xml formatına cevırırken herhangı bır dosya atlamasına karsın sayfaları kontrol etmenızı ıstemekteyım...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu yarışmaya katılanlara basarılar dilerim.
Ben bir dahki sefere inş katılacagım. Nedeni kendime ait bilgi sayarım yok su anda çalışamıyorum. Yakında inş herkese slm lar.

SN. yarışmadan sorumlu heyete
2 SORU 1 RİCA

SORU 1
Q1-Q2-Q3 şalterlerine 3, bir bobin olarak bir bobin ekleyebilirmiyiz ?

SORU 2
jeneratör panosu çizİmde kapsam dışı belirtilmiş ama sağ üSt köşedeki konum tablosunda
Q1-Q2-Q3- Şalterleri açık iken jeneratörün kapalı olduğu anlaşılmakta jeneratör transferi için tek hatta şalterde gözükmemekte burda sadece pot. oklar gen.gidiş gen.dönüş ort.bara terimleri göstermek yeterli olacakmı ? yoksa detaylı bir yorum gereklimi ?

RİCA
malesef vaktim olmadığından dolayı sadece geç vakitlerde zaman ayırabilmekteyim eminim aynı durumda olan arkadaşlar vardır 5 gün daha yarışma süresi uzatılamazmı katılımın artmasınada vesile olur düşüncesindeyim

SAYGILAR

arkadaşlar düşük gerilim bobinleri 2 faz gerilimi vererek kullanırız ve bu bobinler kendi limit gerilimleri altına indiği zaman motorlu TMş. yi açtırırlar yanlışsam düzeltin

eğer doğruysam
ve düşük gerilim bobini neden regülatör beslemesini veren şalterde bu bobimle açılacak ise gerilim düşümnde çalışması gereken regülatörün girişi nasıl enerjilenecek? hali ile nasıl çıkış verecek?

yanlışsam yine lütfen düzeltin
açtırma bobinleride kısa süreli anlık enerji vermek süretiyle (troid röleleleri ile yada acil stop butonu tarzı uygulamarla uzaktan açtırma yaptırdığımız)takılı olduğu tmş.yi açtırıyor

doğruysam neden troidle bu bobin değilde düşük gerilim ilişkilendirilmiş ?
bu tip malzemelerle iş yapmayalı 3-4 yıl oldu yanlış isem lütfen işin içinde olanlar düzeltsin lütfen

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,971
Son üye
umutcelik

Yeni konular

Geri