2. Notebook Ödüllü Proje Yarışması

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
sevgili meslektasım, guzel bır konuya degınmıssın yalnız eger cevap vermeye kalkısırsam yaptıgım projeyı tarıf etmıs olacagım, cevap hakkımı ıkı gun sonraya saklamak ıstıyorum :)

ben şunu anlamıyorum neden proje yetkilisi arkadaş
evet doğru bizim çizimde eksik yada yanlış var pardon demiyor saygı duyarım insanlık hali
yada hayır arkadaşım yanlış biliyorsun şöyle şöyledir doğrusu . o zamanda hürmet le teşekkür ederim düzelttiği için
bana da şahsen elektriksel mantık kullanmadan mevcut tek hatla çalışabilecek bir tesis olamayacak gibi geliyor yetkililerden ricam 5 gün daha süre oda cts.pzr dan dolayı
1 hafta 10 gündür fuar katılımı ve diğer hazırlık işleri dolayısıyla geç saatlerde eve varıyorum mazeret mi tabiki değil sadece beni bağlar ama rica işte
isteyenin bir yüzü vermeyenin iki yüzü :) sürçü lisan ettikse affola
SAYGILAR

ben şunu anlamıyorum neden proje yetkilisi arkadaş
evet doğru bizim çizimde eksik yada yanlış var pardon demiyor saygı duyarım insanlık hali
yada hayır arkadaşım yanlış biliyorsun şöyle şöyledir doğrusu . o zamanda hürmet le teşekkür ederim düzelttiği için
bana da şahsen elektriksel mantık kullanmadan mevcut tek hatla çalışabilecek bir tesis olamayacak gibi geliyor yetkililerden ricam 5 gün daha süre oda cts.pzr dan dolayı
1 hafta 10 gündür fuar katılımı ve diğer hazırlık işleri dolayısıyla geç saatlerde eve varıyorum mazeret mi tabiki değil sadece beni bağlar ama rica işte
isteyenin bir yüzü vermeyenin iki yüzü :) sürçü lisan ettikse affola
SAYGILAR

Sn. sanatkar

Öncelikle sorularına cevap vermekte geç kaldığım için özürdiliyorum. 2 tane sorun var bunların tam detaylarını bende bilmiyorum. En kısa zamanda sana sorularla ilgili olarak cevap yazıcam.

Ayrıca ricana gelince bu yarişma heyetinin bir kararı olacağı için onlara ileticem.

Başarılar diliyorum.

SN. yarışmadan sorumlu heyete
2 SORU 1 RİCA

SORU 1
Q1-Q2-Q3 şalterlerine 3, bir bobin olarak bir bobin ekleyebilirmiyiz ?

SORU 2
jeneratör panosu çizİmde kapsam dışı belirtilmiş ama sağ üSt köşedeki konum tablosunda
Q1-Q2-Q3- Şalterleri açık iken jeneratörün kapalı olduğu anlaşılmakta jeneratör transferi için tek hatta şalterde gözükmemekte burda sadece pot. oklar gen.gidiş gen.dönüş ort.bara terimleri göstermek yeterli olacakmı ? yoksa detaylı bir yorum gereklimi ?

RİCA
malesef vaktim olmadığından dolayı sadece geç vakitlerde zaman ayırabilmekteyim eminim aynı durumda olan arkadaşlar vardır 5 gün daha yarışma süresi uzatılamazmı katılımın artmasınada vesile olur düşüncesindeyim

SAYGILAR

Sn. Sanatkar

1. soruyu anlamadım.

2. soru içinde söylemiş olduğunuz mantık doğrudur.

sn. çelebi
anlaşılmayan soruya tekrar döneyim

soru 1
"Q1-Q2-Q3 şalterlerine 3, bir bobin olarak bir bobin ekleyebilirmiyiz ?"

kanaatimce troide bağlanması gereken tmş .aksesuarı dgr bobini değil açtırma bobini olması lazım tek hatta dgr ile ilişkilendirilmiş ben tek hatta olmayan bu açtırma bobinini kullanacağım bunun mahsuru varmı yokmu diye sordum
çünkü başka türlü yapmak mümkün değil kanaatimce

aynı şekilde bu konudaki foruma yazdığım #70 nolu mesajıda incelemenizi rica ediyorum ordada çelişki var kanaatimce saygılar

sn. çelebi
anlaşılmayan soruya tekrar döneyim

soru 1
"Q1-Q2-Q3 şalterlerine 3, bir bobin olarak bir bobin ekleyebilirmiyiz ?"

kanaatimce troide bağlanması gereken tmş .aksesuarı dgr bobini değil açtırma bobini olması lazım tek hatta dgr ile ilişkilendirilmiş ben tek hatta olmayan bu açtırma bobinini kullanacağım bunun mahsuru varmı yokmu diye sordum
çünkü başka türlü yapmak mümkün değil kanaatimce

aynı şekilde bu konudaki foruma yazdığım #70 nolu mesajıda incelemenizi rica ediyorum ordada çelişki var kanaatimce saygılar

Sn sanaktar.

Yazmış olduğunuz soruları inceledim bende size yanlış bir bilgi vermek istemiyorum cünkü sormuş olduğunuz soruyu tam anlamıyla anlayamadım. İyi derecede yeterli bilgiye sahip değilim. Yinede anladığm kadarıyla size cevap verceğim.

Trafo üzerinden gelen enerjimiz şalterlerimize giriyo. Şalterlerimizin üzerinde Açma kapama , kilit ve düşük voltaj bulunmakta. Ayrıca troid üzerindende Id cihazımıza taşınıyo. Daha sonra gördügümüz K bobını dikkat edilirse direk Q1, Q2, Q3 salter üzerindeki U< etkiliyor. Zaten Yc bobını burda açtırma için kullanılmamış mı ? Ben tek hat üzerinden bunu anladım. Daha çok yardımcı olmak isterdim ama bende ancak bu kadar anlıyorum.

Yinede farklı bişeyler çıkarırsam yazacağım.

Başarılar herkese.

sn çelebi
K bobini bağlantısını gayet tabi bende farkettim maksadını da iyi anladım dgr bobinini beslemesini kontaktör yada röle üzerinden kesip açtırma yaptırmak sorun değil zaten asılolan regülatör şalteri ile trafo arasındaki transferin kumandası yani gerilim düşüp regülatöre ihtiyaç olunca dgr bobin şalteri açtıracak halbuki regülatörün devreye girmesi için reg. şalterinin kapanması lazım umarım izah edebilmişimdir
ama sanırım sizin alanınız elektrikden ziyade programcılık tarzında
projeyi hazırlayan arkadaşlar içinde ihtisası elektrik olanlar vardır mutlaka siz burda yazılanları onlara iletirseniz onlar söylemek istediklerimi daha iyi anlayacaklardır (Bu arada açma kapama düşük voltaj sıralamışsınız açma bobini yok tek hatta zaten baştan beri sorduğum kullanmadan mı yapmak zorundayız diye anlatmak istediğim malzemede o )
SAYGILAR

:(arkadaşlar emin olun projeyi çok iyi hazırlamıştım son olarak malzeme listesi için çalışmalar yapıyordum.
nasıl olduysa çizdigim projelerim silindi :confused: ve geri getiremedim çok üzgünüm bu saatten sonrada bişe yapamam... amasyada hidrosantral kuruyoruz sabah 8 akşam sekiz otele gelene kadar saat 21:30 oluyor kalan 1 , 2 saatimi projeyi çizmeye ayırıyordum uykusuz kaldım onca gün.. emegim boşa gitti :( şuan kahrediyorum.. benden PAS
sizlere başarılar diliyorum

SN SUNAY
sizde rica edin yetkililerden süreyi 5 gün uzatsınlar 2 rica 1 ricadan etkili olur :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri