Öneri

merhaba
30Nm , 5kw ,1400 devir/dak şehir şebekesinde çalışabilecek elektrik motoru arıyorum. Önerebileceğiniz yerler var mıdır ?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Sehir sebekesi dendiginde tek faz anlasilmamali. Artik konutlara bile 3 faz baglaniyor.
Ev icin tek faz 5kw yuksek sayilir. Hatlari ve sigortalari elden gecirmen gerekir.

Sehir sebekesi dendiginde tek faz anlasilmamali. Artik konutlara bile 3 faz baglaniyor.
Ev icin tek faz 5kw yuksek sayilir. Hatlari ve sigortalari elden gecirmen gerekir.
Dışarıda makara sistemi ile bir ağırlık çekmek için kullanacağım. Anlık ve kolaylıkla üç faz bağlantıya ulaşamayacağım için böyle düşündüm. Birde çalışma şeklinde s1 veya s1+s2 var. Bu ne anlama gelmektedir ?

Dışarıda makara sistemi ile bir ağırlık çekmek için kullanacağım. Anlık ve kolaylıkla üç faz bağlantıya ulaşamayacağım için böyle düşündüm. Birde çalışma şeklinde s1 veya s1+s2 var. Bu ne anlama gelmektedir ?

Duty faktoru anlamina geliyor.

Heavy Duty tepe tepe kullan istedigin gibi urunu zorla anlamina gelir.

S1 modunda motor calismaya baslar ve uzun sure kullanilir.
S2 modunda motora yuk bindirilir daha sonra yuk atilir bosta doner.
S3 modunda motor sik sik yuklenir yuku atilir.

Bu modlarin her biri motor sicakliginda farkli yukselmelere neden olacagi icin % ile tanimlanir.

Mesela S3 icin %30 verildi ise 3 dakika calisacak 7 dakika motor sogumali demektir.

Detayli bilgiye ureticinin sayfasinda olmasi lazim.

Bu yuzden siradan mesela (Cin Mali) alet edavat ayni gucteki markalardan cok daha ucuzdur.

Matkap alirsin birisini 10dk kullandiysan 20 dakika dinlendirmen gerekir. Pahali olanla 30 dakika pes pese delik delebilirsin. Ciddi olmayan urunlerin katalog verilerinde duty degerine hic yer verilmez.

Duty faktoru anlamina geliyor.

Heavy Duty tepe tepe kullan istedigin gibi urunu zorla anlamina gelir.

S1 modunda motor calismaya baslar ve uzun sure kullanilir.
S2 modunda motora yuk bindirilir daha sonra yuk atilir bosta doner.
S3 modunda motor sik sik yuklenir yuku atilir.

Bu modlarin her biri motor sicakliginda farkli yukselmelere neden olacagi icin % ile tanimlanir.

Mesela S3 icin %30 verildi ise 3 dakika calisacak 7 dakika motor sogumali demektir.

Detayli bilgiye ureticinin sayfasinda olmasi lazim.

Bu yuzden siradan mesela (Cin Mali) alet edavat ayni gucteki markalardan cok daha ucuzdur.

Matkap alirsin birisini 10dk kullandiysan 20 dakika dinlendirmen gerekir. Pahali olanla 30 dakika pes pese delik delebilirsin. Ciddi olmayan urunlerin katalog verilerinde duty degerine hic yer verilmez.
teşekkür ederim. O zaman s1 modu en iyi mod olduğunu düşünüyorum.

teşekkür ederim. O zaman s1 modu en iyi mod olduğunu düşünüyorum.

(Benim yorumum) En iyi mod S1 diyemeyiz. Bir motor ne kadar fazla dur kalk/yuklen bosal yapiyorsa o kadar zorlaniyor demektir. Bu degere ait yuzde yuksek olursa daha iyi olur.

(Benim yorumum) En iyi mod S1 diyemeyiz. Bir motor ne kadar fazla dur kalk/yuklen bosal yapiyorsa o kadar zorlaniyor demektir. Bu degere ait yuzde yuksek olursa daha iyi olur.
s1 de motor uzun süre çalışma imkanı veriyor. Bu sebeple en iyi mod değil midir ? diğer modlarda ise dinlenmesi gerekiyor.

Gene yorum yapalim. Dogru yanlis bir sey diyemem.

Motora uc turlu yuk biner.

1) Surtunme kuvvetinin yenilmesi gereken zorlamalar.
2) Hiz degisikliklerinde yenilmesi gereken atalet momenti.
3) Yer cekimine karsi yapilan isler.

Yuk sadece 1 ve 3 den ibaretse motor dondugu surece bu zorluklarin ustesinden gelmek zorundadir.
Fakat 2 tipi durum varsa bu durumda motor her kalkista ilave olarak bu zorlugu da yenmelidir.

Bunu soyle de dusunebilirsin. Otomobil en cok hiz artirirken (ivmelenirken) yakit tuketir.

Motor da da ayni durum var. Cunku motor verimi belli bir hiz bolgesinde yuksektir.
Dur kalk olaylarinda verim dusuktur ve bu sik sik olursa motor daha cok isinir. Ayrica devirin surekli sifira inip ciktigi durumlarda sogutma da kendiliginden kotulesir. (Motor milindeki pervane motoru sogutur/ Haliyle devir sayisi dusukken sogutma da azalir.)

Asansorculere sormak lazim. Surekli calisan yuksek katli binalarin asansorlerinde kullanilan motorlar tahminimce siradan is yapan surekli donen motorlardan daha iri ve daha iyi sogutma duzeneklerine sahiptir.

Tahminimce dur kalk yapmaya musait motorlar bir miktar daha iri ve ilave sogutma sistemlerine sahiptir.
Aksi halde % degerleri dusuk olur.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,182
Kullanıcılar
449,953
Son üye
bavenes

Yeni konular

Geri