Ölçü Trafolarını Sekonderden Beslemek?

yalovadan

Üye
Selam, ölçü trafolarını sekonder tarafından bağlayarak primer sargılarında yüksek gerilim yada akım görmek mümkün müdür?

Örneğin; 34.5 / 0,1 kV bir ölçü trafosunun sekonderine 0,1 kV uyguladığımızda primerden yine 34.5 kV gerilim elde edebilir miyiz?

Ya da 100 / 5 A ve 6 kV çalışma gerilimi olan bir akım trafosunun sekonderinden 5 A geçirerek primer sargısında 100 A okuyabilir miyiz?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
sekonderine uygulanan gerilim primerden sargı durumuna göre istenilen değerde gerilim alınıyor O.G testlerinde kullanılan test cihazları zaten bu şekilde imal ediliyor 220V sekoder den veriliyor primerden reosta ile istenlen değerde tutuluyor

Biraz açıklayıcı bilgi alabilir miyim, özellikle akım trafosunu sekonderden bağlamakla ilgili.

Selam, ölçü trafolarını sekonder tarafından bağlayarak primer sargılarında yüksek gerilim yada akım görmek mümkün müdür?

Örneğin; 34.5 / 0,1 kV bir ölçü trafosunun sekonderine 0,1 kV uyguladığımızda primerden yine 34.5 kV gerilim elde edebilir miyiz?

Ya da 100 / 5 A ve 6 kV çalışma gerilimi olan bir akım trafosunun sekonderinden 5 A geçirerek primer sargısında 100 A okuyabilir miyiz?

Gerilim Trafolarında Ters Enerji Vererek Primerden Aynı Voltajı Alırsın. Aynı İşlem Akım Trafolarında SözKonusu Olamaz.

Peki akım trafolarında neden ters besleme söz konusu olamaz?

Yanılmıyorsam benzer bir mantıklada OG akım trafolarının kullanılmayan boşta kalan uçları topraklanır yani 30/5 A akım trafosu için
(34,5/1,73 kV) x 30A = 5A x 119,6 kV 119,6 kV gibi çok yüksek bir gerilim endüklenir ve ölümcül kazalara yol açabilir.

Son düzenleme:
Yanılmıyorsam benzer bir mantıklada OG akım trafolarının kullanılmayan boşta kalan uçları topraklanır yani 30/5 A akım trafosu için
34,5 kV x 30A = 5A x 172,5 kV 172,5 kV gibi çok yüksek bir gerilim endüklenir ve ölümcül kazalara yol açabilir.

bu hesaptan emin misin? akım trafosu devreye seri bağlı olduğundan dolayı akım trafosunun primer gerilimi 34,5 kV değildir. Lütfen yanlış bilgi vermeyiniz

bu hesaptan emin misin? akım trafosu devreye seri bağlı olduğundan dolayı akım trafosunun primer gerilimi 34,5 kV değildir. Lütfen yanlış bilgi vermeyiniz

evet haklısın gerilim değerlerini 1,73 e bölmek gerekiyor,ben yinede sizlerden mantık olarak doğru olup olmadığını teyit etmenizi bekliyorum

evet haklısın gerilim değerlerini 1,73 e bölmek gerekiyor,ben yinede sizlerden mantık olarak doğru olup olmadığını teyit etmenizi bekliyorum

Akım trafoları faz-nötr veya faz-toprak arasına da takılmadığı için, 1,73'e bölmekle de akım trafosu primer uçları arasındaki gerilimi tespit edemezsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri