Trafo sekonderinde ark oluşması

turgay_17

Üye
Herkese selamlar, bir türlü çözemediğim ve anlam da veremediğim bir sorunum var.

3500kVA 6,3kV/700V çift sekonderli bir trafomda enerji verdiğim anda sekonder baralarında faz faz atlama oldu ve kesici açtı. Sonrasında trafonun izolasyon, çevrim oranı, sargı dirençleri vb testleri yaptım bir problem yok. Sonra enerji verdik normal. Aşağıdaki kontorlleri yaptım ancak problemin kök sebebini bulamadım.

-Baralarda nemlenme yok
-Primer tarafında gerilim yükselmesi yok
-Baralar arasında yabancı iletken malzeme yok

Sizce böyle bir durum neden oluşur, hiç başınıza geldi mi, kesiciyi kapttığım anda trafo sekonderde enerji analizörlerinde 26 mikrosaniyede 0 dan 700 volta ulaşma görüyorum. Çok hızlı bir gerilim yükselmesi var bu yapabilir diye yorumlar aldım. İzolasyon koordinasyon problemi yorumu da aldım. Bu problemin benzerini bundan önce sürücü giriş barasında yaşamıştım ve çözememiştim.

bilgisi olanlardan destek rica ediyorum

Ekli dosyalar

• ark.jpg
    ark.jpg
    299.5 KB · Görüntüleme: 40
  • Etiket.jpg
    Etiket.jpg
    218.7 KB · Görüntüleme: 38
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
İlk enerjilenmede bir miktar gerilim yük-
selmesi normaldir.Ancak,ekran görüntü-
lerinizden,izolasyonla ilgili bir sorununuz
var gibi görünüyor.Tekrar,izolasyon ölçü-
mü ve kontrolu yapmanızda yarar var.

İlk enerjilenmede bir miktar gerilim yük-
selmesi normaldir.Ancak,ekran görüntü-
lerinizden,izolasyonla ilgili bir sorununuz
var gibi görünüyor.Tekrar,izolasyon ölçü-
mü ve kontrolu yapmanızda yarar var.
Yorumunuz için çok teşekkür ederim, İzolasyon ölçümünü iki kez yaptım, ve bu günde 8-10 kez enerji kesip verdim böyle atlama vb bir durum yaşamadım. Sekonderinde frekans konvertörü bağlıydı ancak devrede değildi. bununla ilgili bir tecrübeniz oldu mu

6,3 kv luk 50 trafolu ( yaklaşık 60 MVA )
fabrikada 10 yıl ( AG 500 volt )
çalıştım.Böyle bir olayla hiç karşılaş-
madım.Atlama,olay,OG de olsaydı belki bir önerim olabilirdi.AG için,izolasyon dışında
bir ihtimal aklıma gelmeyor maalesef.

6,3 kv luk 50 trafolu ( yaklaşık 60 MVA )
fabrikada 10 yıl ( AG 500 volt )
çalıştım.Böyle bir olayla hiç karşılaş-
madım.Atlama,olay,OG de olsaydı belki bir önerim olabilirdi.AG için,izolasyon dışında
bir ihtimal aklıma gelmeyor maalesef.
İzolasyonunda böyle anlık olarak düşmesini anlayamıyorum ben. Rezonanstan şüpheleniyorum ve güç kalitesi cihazları ile yakalamaya anlamaya çalışacağım.

Artan / eksilen / değişen bir durumunuz
oldumu ? Mesnet izolatörlerinde bir deği-
şim gözlenebiliyormu ?

Sürücü ile ilgili olduğunu sanmıyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,919
Son üye
Serdar.59

Yeni konular