Ölçü aletindeki kablo

Maxim-1995

Üye
Arkdaşlar ben MY64 modei ölçü aeti aldım fakat garip bir tarafı resimdeki ön tarafta multimetrenin lcd tarafındaki kablo nedir ??? kitapçıkta baktım ama hiçbir yazılı açıklama yapılmamış .... kablonun tipi + ile - kablosunun birleşimi ... acaba diyorum bu ısımı ölçüyor veya neyi ???

Not : resimdeki eski model benimkisi aynı MY64 ama yeni tipi ...

Dijital-Multimetre-Olcu-Aleti-MY-64__28175746_0.jpg

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Şimdi ölçtüm 829 da çakmajka ısıttım yavaş yavaş indi en son 117 ye kadar indirdim sonra bıraktım buzluğa koydum yavaş yavaş 840 a kadar bekledm yani soğukta yükseliyo sıcakta iniyo nedir şimdi bu naısl hesaplanır vs vs ?

Evet araştırdım

TERMİSTÖRLER (NTC - PTC )

Termistörler ısı ile değerleri değişen bir direnç türüdürler.

termistörlerin bazı tipleri ısı ile doğru orantılı bazı tipleride ısı ile ters orantılı

olmak üzere dirençlerini değiştirirler.

şimdi kısaca bu tiplere bakalım;
TERMİSTÖR TÜRLERİ

Termistörler iki çeşittir;

1. NTC (Negative Temperature Coefficient);

Z88A3_NTC_sembol.jpg

NTC4.jpg

Negatif ısı katsayılı termistörlerdir. üzerindeki sıcaklık arttıkça direnci azalır, sıcaklık düştükçe dirençi artar.

ntc1.jpg

NTC3.jpg

2. PTC (Positive Temperature Coefficient);

Pozitif ısı katsayılı termistördürlerdir. üzerindeki sıcaklık arttıkça direnci artar, sıcaklık düştükçe dirençi azalır

ermistörler foto dirençlerin kullanıldığı tüm devrelerde kullanılabilir.
Termistörlerde Saglamlık kontrolü nasıl yapılabilir:

Ohm metre X 100 konumunda iken (NTC yada PTC) ohm metre uçlarına bağlanır, (termistör bir direnç olduğu için yönüne bakmaya gerek yoktur) ve eleman ısıtılarak ohm metre göstergesi kontrol edilir.

(bu ısıstma işlemini yakınında bir çakmak yakarak yapabilirsniz, ama ateşi direk elemana tutmayın yada çok yaklaştırmayın , termistör zarar görebilir)

eleman ısıtıldığında PTC ise ısındıkça direnç artacaktır, NTC ise ısındıkça direnç azalacaktır.

eğer ısıtmanıza rağmen göstergede bir değişiklik olmuyosa yenibir termistör almak için en yakın elektronikçiye gitmenin zamanıdır.

Bunu bldum normal bir açıklama ama halen açıklık geitremedim yani ne işime yarıcak ne alanda kulanabilirim ?? evet ısıyı ölçüyo bilmem ne ama nasıl doğru dürüst kullanabilirim ?

Maxsim kardeş o probu takıp ölçü aletinide derece (c) konumuna getireceksin.

Mustafa abi ben zaten C konumuna getiriyorum 829 larda soğuksa artıyor sıcaksa iniyo ... ama ben bunu nasıl kullancam ?? abuk subuk yazılarımımı görcem ?? tamam 829 arda iide aslı nedir ?? nasıl hesaplıcam ?

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri