Çoklu Trafo

Merhabalar
Diyelimki elimde şehir cereyanı var, ve ben bunu bir trofya bağladım 380 v oldu bu bu 380 de daha büyük bir kademeye bağlayarak yükseltebiliriyim YG ye kadar bu birinci soru 2. sorumda 220 V gerilimi bir 380KV lik gerilime sadece bir trafoyla yükseltebilir miyiz?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Değerli kardeşim. Profiline baktım. Çok farklı alanlardan sorular sormuşsun araştırmacı olman son derece güzel. Fakat; bir tabir vardır "Cin olmadan adam çarpmak" diye, Eğitimin ne, ne iş ile uğraşıyorsun anlayamadım. Ama birşeyler öğrenmek istiyorsan önce neyi öğreneciğine karar verir ve o konunun temelinden öğrenmeye başlarsan başarılı olabilirsin.
Soryun cevabına gelince teorik olarak 220 V. gerilimi bir tek trafo 380 kV'a yükseltebilir.

Dostum 1. sorun için:
Ceyran barajlarda 5 kV veya 10 kV gibi bir boyutta üretilir.Ceyran şehirler arasında taşınım yapılabilmesi için yoldaki kayıp düşünülerek V=IxR formülüne göre gerilim artırılıp akım düşürülerek şehirler arası taşınır.Şehirlerin girişinde bu gerilim düşürücü trafolrda 35 kV ya daha taşınım devam edicekse 10kV , 6 kV düşürülüp taşınım yapılır eğer 35 kV ya düştüğünde şehirde dağıtım gerkicekse 10 kV veya 6 kV ya düşmeden direk faz faz arası 380 faz nötr arası 220 v düşer ve abonelere toprak altından veya toprak üstü havai hatlardan dağıtım yapılır.Buraya kadar soruna cvb vermedim gelelim soruna bu işlemleri tersinden uygulayarak akımı düşürüp gerilimi artırarak 380 v yüksek gerilim yapabilirsin.
380v(düşük gerilim yüksek akım) >>yükseltici trafo >>380 kV(yüksek gerilim düşük akım)

Merhabalar
Diyelimki elimde şehir cereyanı var, ve ben bunu bir trofya bağladım 380 v oldu bu bu 380 de daha büyük bir kademeye bağlayarak yükseltebiliriyim YG ye kadar bu birinci soru 2. sorumda 220 V gerilimi bir 380KV lik gerilime sadece bir trafoyla yükseltebilir miyiz?
trafonun amacı dönüşüme uğramaktır.bunu tek tafo ilede yapabilirsin.istersen beş trafo ilede yaparsın.trafoyu her iki taraftanda (uygun)enerji vererek dönüşüm yaptırabilirsin.gerilim yüksekdikçe izalosyon sorunu ortaya çıkar.sanırım motor sarımı yapılan emaye bobin telleri maksimum 1000 volt olmalı.kolau gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,946
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri