Hoparlör bass trafo arızası

Merhabalar bim de satılan lıfemax 5+1 hoparlör vardı ve çalışmayı kesti. Elektronikçiye götürmüş kardeşim trafo yanmış demiş ben uğraşmak istemedim. Sonra trafo piyasada yok demiş. Ben de ölçtüm çıkış yok sanırm 3 ayrı v veriyor. Sorum şu bunu kendim evde led trafosu ile yapabilir miyim illa sarım mı yapılması gerekiyor. Led trafosu alıp ayrı ayrı çıkışlara kablo arasına direnç falan lehimlesem istenilen bu voltajlar ve amperler elde edilir mi? Regülatörler ile istenilen bu değerleri elde edebilir miyim? Son olarak 11.5*2 derken 2 tane 11.5 mi demek istiyor acaba Çok bilgi sahibi değilim ve öğrenmek için sizlere danışıyorum teşekkürler.
photo_2023-12-23_15-06-55.jpg

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhaba
Trafonun yanık oldugundan eminmisiniz? Orjinal trafolarda termik sigorta kullanılır. Trafo kontrolsüzce ısınıp yanmasın diye. Yeri Primer (ilk sargı, yani 220v giriş yaptığımiz yer) sargısına seri bağlanmıştır. Bu parça, Primer sargısına değecek şekilde konulmuştur. İzole eden bandı çıkarıp, sargı bağlantılarına erişmeniz gerekiyor. Giriş kablosu önce sigortaya, sigortadan da bakır tele irtibatlidir. Sigortayı çıkarıp, kabloyu tele bağlarsanız bu arızayı çözersiniz.

Trafo tamir edilemeyecek durumdaysa, hurdacilari, geri dönüşüm merkezlerini ziyaret edip trafonun aynısını arayabilirsiniz.

Bir diğer çözümde, birden fazla trafo kullanıp, orjinal trafonun işlevini yerine getiren bir düzenek oluşturmaktır.

Merhaba
Trafonun yanık oldugundan eminmisiniz? Orjinal trafolarda termik sigorta kullanılır. Trafo kontrolsüzce ısınıp yanmasın diye. Yeri Primer (ilk sargı, yani 220v giriş yaptığımiz yer) sargısına seri bağlanmıştır. Bu parça, Primer sargısına değecek şekilde konulmuştur. İzole eden bandı çıkarıp, sargı bağlantılarına erişmeniz gerekiyor. Giriş kablosu önce sigortaya, sigortadan da bakır tele irtibatlidir. Sigortayı çıkarıp, kabloyu tele bağlarsanız bu arızayı çözersiniz.

Trafo tamir edilemeyecek durumdaysa, hurdacilari, geri dönüşüm merkezlerini ziyaret edip trafonun aynısını arayabilirsiniz.

Bir diğer çözümde, birden fazla trafo kullanıp, orjinal trafonun işlevini yerine getiren bir düzenek oluşturmaktır.
Merhaba teşekkür ederim yorum için ustam dediğimiz ilk açıklamayı araştırıp kontrol edeceğim

Benim sorduğum o düzenek hakkında idi 3 tane farklı trafo almak var bende şunu diyorum güçlü amperli Led trafosu var bunun çıkışına kablolari bağlayıp ve kablolar 12 verecek resimde verdiğim değerler için kablo aralarına Direnç lehimlesem yani düşürsem az daha sorun olur mu. Orijinal trafoda büyük amperler yok ısınacagini sanmam ve hangi Direnç uygun olur taş dirençler mi yoksa normal renkli olanlar mi yoksa dirençle sağlıklı olmaz derseniz regülatörle olur mu uygun değerli alsam ve lehimlesem, diyot da almak gerekir mi bu konuda açıklama sağlayabilir misiniz teşekkür ederim

Merhabalar.

İstediğiniz durum direnclerle olmaz.

Voltaji regule etmelisiniz ki başladığınız devre zarar görmesin. Bir sorunda çıkışlarda biri simetrik besleme.

Elinizde olcu aleti varmi? Öncelikle bu trafonun gerçekten arızalı olduğunu teyit edelim. Sizi ona göre yönlendirelim.

Merhabalar.

İstediğiniz durum direnclerle olmaz.

Voltaji regule etmelisiniz ki başladığınız devre zarar görmesin. Bir sorunda çıkışlarda biri simetrik besleme.

Elinizde olcu aleti varmi? Öncelikle bu trafonun gerçekten arızalı olduğunu teyit edelim. Sizi ona göre yönlendirelim.

merhaba ustam tabiki var az uz elektronik anakart vs ilgileniyorum ama hala kendimi geliştirmiş değilim. Yardımlarınıza başvurdum.

merhaba ustam tabiki var az uz elektronik anakart vs ilgileniyorum ama hala kendimi geliştirmiş değilim. Yardımlarınıza başvurdum.

Merhaba.

Eger trafonun sağlamlık kontrolünü beraber yapmak istersen sizi yönlendirelim.
.
Resimde trafonun solundaki iki kırmızı kabloyu kesmeden yan keski ile izolasyonunu hafif yırtıp aralayin.

Olcu aletinizin resmini buraya ekleyin omaj kademesinde bu iki kablodan sargı omajini olcmeniz gerekiyor. Kac ohm olduğunu yazarsanız sonrasında sekonder sargilarini olcecegiz.

En son sargilardan emin olursak gerilim altında test edeceğiz.

Merhaba.

Eger trafonun sağlamlık kontrolünü beraber yapmak istersen sizi yönlendirelim.
.
Resimde trafonun solundaki iki kırmızı kabloyu kesmeden yan keski ile izolasyonunu hafif yırtıp aralayin.

Olcu aletinizin resmini buraya ekleyin omaj kademesinde bu iki kablodan sargı omajini olcmeniz gerekiyor. Kac ohm olduğunu yazarsanız sonrasında sekonder sargilarini olcecegiz.

En son sargilardan emin olursak gerilim altında test edeceğiz.
61.5 ohm ustam simetrik besleme olayını anlayamadım ustam bir de 23/2 anlamında mı biraz baktım da çok bise anlamadim

Son düzenleme:
61.5 ohm ustam simetrik besleme olayını anlayamadım ustam bir de 23/2 anlamında mı biraz baktım da çok bise anlamadim

Soldaki iki kırmızı kablo primer sargi.

Bu şarkıda 61 ohm okuyorsanız primer sağlam gorunuyor.

Simdi sekonder omajlarini olcmeniz gerekiyor..

Etikette her voltaj için belirtilen renkli kablolari ucunu açıp omajlarini olcebilir misiniz? Olcum sonucu çok düşük omaj okumalısınız. 0 ohm ile 10 ohm arasi gibi bir değer görmelisiniz.

Simetrik konusunu ayrıca anlatırım.

23/2 konusunu anlamadım bu nedir nerede geçiyor?

Simdi öleceğimiz kablolar

Mavi siyah mavi = ( mavi siyah ve siyah diğer mavi arasi )
Sarı sarı =
Kirmizi kırmızı =

Omajlarini ölçüp ekler misiniz?

Soldaki iki kırmızı kablo primer sargi.

Bu şarkıda 61 ohm okuyorsanız primer sağlam gorunuyor.

Simdi sekonder omajlarini olcmeniz gerekiyor..

Etikette her voltaj için belirtilen renkli kablolari ucunu açıp omajlarini olcebilir misiniz? Olcum sonucu çok düşük omaj okumalısınız. 0 ohm ile 10 ohm arasi gibi bir değer görmelisiniz.

Simetrik konusunu ayrıca anlatırım.

23/2 konusunu anlamadım bu nedir nerede geçiyor?

Simdi öleceğimiz kablolar

Mavi siyah mavi = ( mavi siyah ve siyah diğer mavi arasi )
Sarı sarı =
Kirmizi kırmızı =

Omajlarini ölçüp ekler misiniz?
Mavi siyah 1.0 ohm
Siyah mavi 1.1 ohm
Sarı lar 0.5 ohm
Kırmızılar 2.0 ohm

Su an cihazı tamirden ziyade güzel şeyler öğreniyorum beni fazlasıyla bu mutlu ediyor tesekur ederim ince davranışınız için ustam :)

Bunları yani genel elektrik elektronik kısmını ogrenebilecegim temelden güzel bir kaynak önerebilir misiniz yt kanalı da olur

Mavi siyah 1.0 ohm
Siyah mavi 1.1 ohm
Sarı lar 0.5 ohm
Kırmızılar 2.0 ohm

Su an cihazı tamirden ziyade güzel şeyler öğreniyorum beni fazlasıyla bu mutlu ediyor tesekur ederim ince davranışınız için ustam :)

Bunları yani genel elektrik elektronik kısmını ogrenebilecegim temelden güzel bir kaynak önerebilir misiniz yt kanalı da olur

Bu değerlere göre bu transformatör saglam gorunuyor.

Yarin bu trafoya enerji verip çıkış voltajlarina bakalim. Hersey yerinde ise karta yonelelim.

Youtube kanallarını takip etmiyorum. Ama bazen gerekli bilgi orada ise tabiki izleyip bilgi ediniyorum. Genel bir bakayim bir kanal bulursam size iletirim.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri