Elektrik Dağıtım

Merhabalar. Bu işlerde yeniyim. Sizlerden bilgi almak istiyorum. Araştırma içerisindeyim. Elektrik dağıtımı nasıl oluyor (Büyük firmalar olsun,evler olsun...) Mesela büyük fabrikalar ile ilgili şunu sormak isterim; dağıtım yerinden çıkıp 34.5kv/0.4 kv trafolar mı koyuyorlar ? Fabrikalarda kaç trafo oluyor ? Bir de sekonder kısımları hep 0.4kv mı oluyor ( 380-400 V kullandığımız için ) yok olmuyorsa diğer gerilim değerleri ne için kullanılıyor vb.. Ayrıyeten önereceğiniz dökümanlar veya izleyebileceğim kanallar varsa önerilerini seve seve alırım. Sorularım saçma olabilir ama gerçekten başlangıç seviyesindeyim kusuruma bakmayın lütfen...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
şimdi ben olmayan bilgimle cevap vermeye çalışayım. bir evde olası kullanacak elektrikli eşya ve tüketim bellidir. yani eşya ile doğru orantılı olarak maksimum oranını tutturmak olasıdır veya maksimum üzerinden hesaplanabilir. ama bir fabrika / işletmede bu çalışacak makinelerle doğru orantılı artacaktır. yani kullanılacak elektrik miktarı değişecektir. 10 kw motor çalışan bir işletme , 100 kw motor çalışan bir işletme alan büyüklüğüne göre aynı elektriği tüketmez ama 3/5 kişilik bir konut ile 5/10 kişilik bir konutun ortalama elektrik tüketimi hesaplanabilir..

Merhabalar. Bu işlerde yeniyim. Sizlerden bilgi almak istiyorum. Araştırma içerisindeyim. Elektrik dağıtımı nasıl oluyor (Büyük firmalar olsun,evler olsun...) Mesela büyük fabrikalar ile ilgili şunu sormak isterim; dağıtım yerinden çıkıp 34.5kv/0.4 kv trafolar mı koyuyorlar ? Fabrikalarda kaç trafo oluyor ? Bir de sekonder kısımları hep 0.4kv mı oluyor ( 380-400 V kullandığımız için ) yok olmuyorsa diğer gerilim değerleri ne için kullanılıyor vb.. Ayrıyeten önereceğiniz dökümanlar veya izleyebileceğim kanallar varsa önerilerini seve seve alırım. Sorularım saçma olabilir ama gerçekten başlangıç seviyesindeyim kusuruma bakmayın lütfen...
Bu konular temel eğitim almadan olmaz ki. Dağıtım senin bahsettiğin gibi olmuyor. Her fabrikaya trafo bu yanloş bir tabir. Şebekede gerekli yer var ise beslenmeleri sağlanabilir yoksa trafo oradaki AG'yi enerjilendirmek için kurulur.

Dağıtım denilen olay ile ilgili önceki konularda bir şema bıraktım, internete de elektrik dağıtım yazarsan şemalara bakabilirsin. İlk önce santrallerden üretilen elektrik yüksek gerilim hatları ile şalt sahalarına ulaşır buradan da yüksek gerilim hatları ile dağıtım trafolarına gelir. AG Şebeke ile de kontular enerjilendirilir.

NOT : Ne olursa olsun bu bahsettiğim tanımlar üstün körü eğitim sırasında ezberletilen tanımlar. Sahada neyin nereden geldiği neyin nasıl olduğu daha net bir şekilde ortaya çıkacaktır. Dediğim gibi eğitim şart.

Son düzenleme:
Mühendisliği beğenmeyen ! online müyendizin bilgisi,ancak bu kadar oluyor.:mad:O online ! diplomanın,iade edilip,müyendiz diploması ile de ğiştirilmesi gerekir.Sn. Under Gro undu , gelde arama !
üfff laflara bak. 10 15 yıl çalışıp edindiğiniz bilgiyi 1 2 senede edinecek kişilere üst taraftan bakmanız komik

Sorduğunuz soruyu bilmiyene diplo-
ma verilmez.Sora sora Bağdat bulu-
nabilirmiş.Ancak,bırakın Mühendisi
müyendiz bile olunmaz.Yol yakınken
dönmekte yarar var.Sevdiğiniz işi ya-
parsanız,kimseyede soru sormak zahmetine katlanmazsınız.Bu işi yapmaya niyetiniz olacaksa,o eğiti-
mi yeniden alınız. :mad:

Ukalalık yapma 1 2 senede edineceğin (Sözde) bilgiyi 50 yıl çalışmış kişilerden dilenmede başarılar sana.
Ben mi ukalalık yapıyorum ? Bilmediğim şeyleri zamanında öğrenememiş olabilirim, şimdi öğrenme içerisindeyim ve böyle bir platformdan bilgi alırım diye düşünmüştüm ama ne yazık ki 3 5 çapulcu gelip milletin şevkini kıracağını hiç düşünmemiştim
Sorduğunuz soruyu bilmiyene diplo-
ma verilmez.Sora sora Bağdat bulu-
nabilirmiş.Ancak,bırakın Mühendisi
müyendiz bile olunmaz.Yol yakınken
dönmekte yarar var.Sevdiğiniz işi ya-
parsanız,kimseyede soru sormak zahmetine katlanmazsınız.Bu işi yapmaya niyetiniz olacaksa,o eğiti-
mi yeniden alınız. :mad:
tamam abicim en kral en prof en bilgili kişi sensin. Umarım sana üstün başarından dolayı 5 6 diploma vermişlerdir

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,194
Kullanıcılar
449,969
Son üye
kdrtkn

Yeni konular

Geri