ÇİZGİ İZLEYEN ROBOT VE MOTOR SÜRÜCÜ DEVRESİ

gomorra

Üye
Arkadaşlar çizgi izleyen robotta amacım motor sürücü devresinin mantığını anlamak.Ben bu robotun ebatlarını değiştirip aynı zamanda üzerine uygulanan ağırlığı da değiştirdiğimde motor seçimi ve bu motora uygun olarak sürücü devresinde ne gibi değişiklikler olacaktır.

YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM !!!

Ben bu robotun ebatlarını değiştirip aynı zamanda üzerine uygulanan ağırlığı da değiştirdiğimde motor seçimi ve bu motora uygun olarak sürücü devresinde ne gibi değişiklikler olacaktır.

Mevcut robotun, motorların ve sürücü devrenin özelliklerini bilmeden "daha güçlü olanı şu şekilde yapılır" şeklinde öneride bulunabilmek mümkün değil. Daha net belirtmelisiniz.

hocam burada çizgi izleyen robot nasıl yapılır a dan z ye var umarım işine yarar...

Ekli dosyalar

• cizgi_izleyen_robot.pdf.zip
    1.8 MB · Görüntüleme: 4
Arkadaşlar çizgi izleyen robotta amacım motor sürücü devresinin mantığını anlamak.Ben bu robotun ebatlarını değiştirip aynı zamanda üzerine uygulanan ağırlığı da değiştirdiğimde motor seçimi ve bu motora uygun olarak sürücü devresinde ne gibi değişiklikler olacaktır.

YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM !!!

Bu genel soruya genel bir cevap:
Kullanılan sistemin güç ihtiyacı artarsa doğal olarak kullanılacak motor ebatı çektiği akım ve gücü de artmak zorunda olacağı için kullanılan motorun sürücü devresi de
daha yüksek akım sağlamak zorundadır.Bu yüzden Sürücü seçilirken önce kullanılan motorun karakteristiklerine (gerilim akım kv gibi) bakılarak bunların maksimum değerlerini kaldırabilecek özellikte sürücü seçilir.
örnek olarak küçük bir çizgi izleyende johnson 250 tipi basit oyuncak motoru sürmek için l293(max 1A çıkış) motor sürücü entegresi kullanılabiliyorken daha hızlı ve ağır bir robotta speed 400 tipi dc motoru sürmek için l298(max 4A çıkış) ve eşdeğer sürücü entegreleri kullanılabilir.Sistem gereksinimleri arttıkça sürücü entegresi yerine mosfetli H köprüleri yada röleli H köprüleri kullanılır.Rölelilerin tek dezavantajı PWM ile hız kontrolü yapılamamasıdır.

konuyla alkası manasıyla söylüyorum eğer her bir teker için birer motor kullanıcaksan redüktör kullanmanı tavsiye ederim. çizgide daha güzel ilerliyor

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri