Çöp Gazı Elektrik Santralleri

Arkadaşlar çöpgazından elektrik üretme konusunda bilgim yok. ancak neden oksijenin %3'ün altında olması gerekir sorusuna şöyle bi yorum yapayım. yanmanın oluşması için bilindiği gibi yakıcı ve yanıcı gerekir. tabi birde ilk yanmanın başlaması için ateşleyici. oksijen yakıcı bir elementtir. bu yüzden belirli bir oranın üzerinde olması yanma riskini arttırır. oksijen fazla miktarda çıkarsa muhtemelen hava girişlerinin analiz edilmesi gerekir. riski azaltmak için tesis şartlarına göre oksijen giriş sebeplerinin irdelenerek düşürülmesi sağlanır. umarım çöpgazı tesislerinde de geçerli bir yaklaşımdır. değilse dogrusunu bilmek isterim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Arkadaşlar çöpgazından elektrik üretme konusunda bilgim yok. ancak neden oksijenin %3'ün altında olması gerekir sorusuna şöyle bi yorum yapayım. yanmanın oluşması için bilindiği gibi yakıcı ve yanıcı gerekir. tabi birde ilk yanmanın başlaması için ateşleyici. oksijen yakıcı bir elementtir. bu yüzden belirli bir oranın üzerinde olması yanma riskini arttırır. oksijen fazla miktarda çıkarsa muhtemelen hava girişlerinin analiz edilmesi gerekir. riski azaltmak için tesis şartlarına göre oksijen giriş sebeplerinin irdelenerek düşürülmesi sağlanır. umarım çöpgazı tesislerinde de geçerli bir yaklaşımdır. değilse dogrusunu bilmek isterim.

Sn. hasanacikbas, doğru bilgiyi sn. ismailcam vermişti:

Sn Genç arkadaş Oksijen Çöp sahası içindeki bakteri üremesi ile ters orantılıdır. Oksijen miktarı sizin Çöp sahanızın Atmosfer ile ne kadar irtibatlı olduğunu Gaz taşıma sisteminizin ne kadar izoleli olduğunun belirtisidir. Oksijeniniz arttıkca sisteminizi kontrol etmelisiniz.Biz sanralimizi kapattık zaten üretim miktarlarımız çok düşmüş ve 10 yıllık sözleşmemiz bitmiş durumda idi yeni yatırım kararı da alınmayınca piyasanın ilk oyuncusu diğer enerji dallarında işine devam etmektedir.Çöp miktarı ve kalitesi Ölçümlerdeki gazın debisi Çöpgazının içindeki gaz oranları bize bir ışık veriyor.

Merhaba arkadaşlar,

Çöpgazı ile elektrik enerjisi üretimi için Denizli'de Bereket Enerji yeni bir tesis açtı.
Ne kadar verimli olacağı zaman içerisinde belli olacak, tesiste 1 tane GE Jenbacher makina kullanılıyor şu anda, saha verimine göre 3 tane daha ilave edilecek şekilde tasarlanmış tesis. Kompresör içinde Haase tercih edilmiş. Ocak ayı ortalarında ilk testler yapılıp üretime geçilmesi planlanıyordu ama detayını takip etmedim.

Bilginize.

slm bahsettıgın santral ler den calıstıgım sırket kuruyor bu ay ıcınde SAMSUN,KAYSERİ,PAMUKOVA DA ,devre ye alma ıslemerine baslayacaz bu ıllere yakınsan yardımcı olurum

ne kadar metan o kadar cok elektrik)

Merhaba,

Ben İzmir'de çalışıyorum malesef o lokasyonlar bana yakın değil.
İlginize teşekkürler.

sevgili hasanacıkbas içinde yanma olması için oksijene ihtiyac var ve ne kadar cok oksijen o kadar yanma demek cok oksijen olursa bu tesis için iyi deilmi yani az gazla cok yanma yapabilir

EE-Biyogaz Arkadaşlar birde biyogaz var bu da;özellikle tavuk veya diğer hayvanların dışkısından veya herhangibir biyolojik atıktan oksijensiz fermantasyon yoluyla metan gazı elde etmeya dayalı bir yöntem evinizde bile deneyebilirsiniz gavur dediğimiz adamlar gördüğünüz gibi bebe lere bile öğretiyor Build a Biogas Generator | re-energy.ca ...
ayrıca konuyu biraz araştırırsak fakir fukara ülkelerdeki garibanların kendi başlarına inanılmaz şekilde bu tesislerin ev yapımı versiyonlarını yapıp evinin ihtiyacını karşıladıklarını görüyoruz bazen dağa çıkıp kendi sebze meyva mı hayvanı mı yetiştirip bu işlerle mi uğraşsam daha rahat ederim diye düşünüyorum...

ilerleyen zamanlarda konu daha çeşitlilik kazanacaktır

Forum istatistikleri

Konular
128,254
Kullanıcılar
450,076
Son üye
Trprime_16

Yeni konular

Geri