Sabit grup kondansatör

Arkadaşlar merhaba. Sabit grup hakkında diğer konuları okudum ama tam tatmin olmadım. OG den ölçüm yapıyoruz. Sabit grubu nasıl ve nereye bağlayacağız. Selamlar

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Sabit grub kondansatörünüzü, trafo çıkışında reaktif rölenın kontrolnü yapan akım trafolarından önce, yükaltında çıkarılabilen NH sigorta grubu, kontaktör ve 0-1 anahtarla bağlamanız önerilir.Akım trafolarından sonra bağlarsanız, RGK, önünde devamlı kondansatör görecek küçük yüklerde devreye kondansatör grubu alamıyacak bunun sonucunda reaktif sarfıyatınız fazla çıkabilir.

Zeybek merhaba. Ölçüm OG de . Sayaç , RGR ve akım tr. Gerilim tr....... İş bu durumda iken AG de sabit grup olurmu. röle yine sabiti görmeyecekmi....

Merhaba,Teknikerim80,yanlış anlamadıysam,sayaçlar ve ilgili akım,gerilim trafoları OG.tarafında olduğu gibi Kompanzasyon akım trafoları da OG. tarafında sizin tesisde.Eğer böyle ise süper size sabit grup gerekmiyor.Başarılı bir röle ve başarılı bir kondansatör dizilimi ile oskar'aday bir tan fi niz olabilir.Saygılarımla ...

Trafonun boşta çalışması durumunda,çekmiş olduğu mıknatıslanma akımı,rölenin min. çalışma akımından
daha küçük olursa,röle devreye kondansatör almayacağı için,kompanzasyon endüktiften cezaya girebilir.
O nedenle,ölçümün ve kontrolun OG den yapılması durumunda,bu hususun mutlaka düşünülmesi gerek-
lidir.

Fahri yetiş arkadaşım merhaba.. Önceki mesajımda yanlışlıkla RGR 'yi OG kısmında göstermişim. Ölçüm OG'de kompanzasyon ise Ana pano yanında yani AG'de...Sabit grubun RGR akım trafolarından önce bağlanması rölenin sabit grubu görmemesi açısından... Benim zihnimi kurcalayan durum şu. Trafonun boşta iken çekeceği akım, Ölçümün OG de olması halinde sayaçtan da geçeceği için yine tüketim olarak yansımayacakmı? Trafonun sekonderine bağlanan sabit grup sargılardaki mıknatıslanma akımını nasıl oluyorda yok edebiliyor......tknsyn kardeşim bu durumu oskarlık olarak niteledin ama niçin anlamış değilim. Kompanzasyon sistemi için diyorsan sistem AG'de Saygılar benden sana ve cümlenize

Teknikerim 80 arkadaşım.
Kompanzasyonda yapılan hataların başında,kullandığımız rölenin "minimum çalışma akımı"nı
gözönüne almamak geliyor.Bu akım,genelde 50 mA ( profide 10 mA,Tensede 10 mA vs. )civarındadır.Akım
trafosu çevirme oranı ile bu akımın çarpımından küçük olan akımlarda,röle ,bu akımı algılayamadığı için,
kompanzasyonu başlatamaz.Trafonun boşta çalışması halinde,devrede sadece mıknatıslama akımı var-
dır ve bu küçük miktardadır.Bu akım,akım trafosu çevirme oranına bağlı olarak,rölenin min. çalışma akımından küçük olabilir ( kullandığınız röleye bağlı olarak ).Bu durumda,röle devreye kondansatör almayacağı için,trafonun ihtiyacı olan kondansatör kadar eksik kompanzasyon olacaktır.O nedenle,teorik olarak,kondansatör kullanmak zorunluluğu vardır.
Bizim 800 kva lık bir trafomuzda, 7,5 kvar lık kondansatör ile durumu ( deneyerek ) ancak dengeleyebildik.Bu durum,herkes
için farklı olabilir.Söylediğm durum,kompanzasyonu hangi noktadan yaptığınızla ilgili değil,genel kuraldır.

Teknikerim 80 ;
Özellikle trafo boştayken sabit kapasitörü ayarlamak zor oluyor.Sabit kapasitörü mevcut kım trafolarından önce bağlamalısın.Sabit grubu mevcut kompanzasyona ait akım trafosu hissetmemelidir.Bende de ayni sorun var ve bunun için ana şalterin girişinden sabiti bağladık sabit grubu yüksek seçersen trafonun sekonder uçlarında gerilim yükselmesi yaşayabilirsin.Öncelikle trafonun boştayken harcadığı reaktif enerjiyi bul ve buradan başla.Bende 2000 kVa'lık trafo var ve hala sabitle oynayıp duruyorum,www.elektropan.com sitesini ziyaret et.Ben 30,20,21,5ve 12,5 kVar grupları sabit olarak ayarladım,sayacın endekslerine göre yorumlayıp bunlardan bir kombinasyon yapoyorum.2000 kVA için 60 kVAr 'ı geçmiyorum,bir 30'u sürekli sabit bırakıyorum diğer iki grup seçiyorum bunlara ait 2 kontaktör ve 2 adet zaman saati bağladım hangi saatlerde trafo boşta kalacağına tahmin edip ayarlama yapıyorum şimdilik fena değil ama sürekli takip etmek lazım ...

Slm arkadaŞlar bİzİm burada 400 kv trafomuz var trafoya İlerİde 165 kw yÜk baĞlanacak dİye trafoyu kuran akadaŞlar kompanzasyon yapmiŞ,Şİmdİye kadar hİÇ aktİf Çekİlmedİ fakat durduĞu yerde saat reaktf yazmiŞ ceza ÖdemİŞler sİzce ne yapilabİlİr yÜk olmadiĞi İÇİn rÖle hİÇ ÇaliŞmiyor ne yapabİlİrİz tedaŞatan Ödenen bu para alinabİlİrmİ

Sayın skoper75

Trafo gücünüz: 400 KVA, trafo hiç çalıştırıldı mı? Boşta veya yükte.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri