Elektrik Tesisat Hileleri...

elek

Profesyonel Üye
Elektrik işi ile uğraşan herkes aşağı yukarı bu tür iş yapanların neler yaptığını bilir, paradan ve işçilikten tasarruf için yaparlar..en bilinenleri toprak hatlarını eksik çekmek, rastgele renk kullanmak vs...ancak;
Buraya daha fazla yöntem ekleyelim ki iş yaptıran ve kontrol edenlerin gözü açık olsun..
çünkü bazılarını anlamak zor olabilir diye düşünüyorum..müstakil priz çekmek yerine atlama yapar örneğin, çok yer varsa kontrol zor olabilir..

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
ben 4mm yerine 2.5mm çekip uçlarına 4mm tel ekleyenlerimi sigorta amperleri gözükmesin diye üzerini çizenlerimi lamba priz buatlarını aynı yapanlarımı klemens yerine bant kullananlarımı priz fazını anahtardan alanlarımı toprağa nötr bağlayanlarımı hangi birini söyleyeyim artık bilemiyorum.slm

benim bir önceki oturduğum evde priz yanmıştı, değiştirmek için söktüğümde ne göreyim toprak kablosu prizden ve buattan 10ar cm bağlanmıştı. vay imansızlar dedim.
ne yazıkki her meslekte olduğu gibi bizim meslektede bu tip arkadaş çok diye düşünüyorum

nötrden toprak alma,buat yerine prizden prize atlama (bunu bile gördüm)

prizin içinden anahtara nötr verme vs. vs.

kaçak akım rölesi atıyor diye kafadan 40A sigorta takma

topraklamaya 1.5mm2 kablo kullanma.

+

Topraklama hattını çekip , panoda nötrle birleştirmesi bir de sorunca ileride topraklama hattı çekilirse tesisat hazır olursa diye cevap verilmesi :(

+ Trifaze dengeli yüklü tesisat ile monofaze tesisatı aynı sanıp nötrü ince kullanmak

Son düzenleme:
Zaten bu prizden prize atlama anahtardan faz alıp prize bağlama en çok nefret ettiğim şey. Adam buattan aşağıya bir boru çekmiş.bir nötr bir faz...bunu 3 anahtara 3 prize birbirine ek yaparak götürmüş.. BİR DE KOMİĞİME GİDEN ŞEY EVİN SİGORTA PANOSUNDA NÖTRE BİR EK DAHA YAPILIYO..BU 1,5MM2 BİR KABLO..BUNU DİĞER BUATLARA DİĞER PRİZLERE TOPRAKMIŞ GİBİ DAĞITIYO..YAHU MADEM SIFIRLAMA YAPACAKSIN NÖTR TOPRAGI PRİZDE BİRLEŞTİR Kİ BU KADAR KABLO ZAYİ OLMASIN...:eek: HA HİÇ YAPMASIN HA SIFIRLAMAYI YANLIŞ ANLAŞILMASIN...

ben 4mm yerine 2.5mm çekip uçlarına 4mm tel ekleyenlerimi sigorta amperleri gözükmesin diye üzerini çizenlerimi lamba priz buatlarını aynı yapanlarımı klemens yerine bant kullananlarımı priz fazını anahtardan alanlarımı toprağa nötr bağlayanlarımı hangi birini söyleyeyim artık bilemiyorum.slm
buatlarda klemens yerine kabloları birbirine bağlayıp bantlamak da sıkıntı var mı ustam?

buatlarda klemens yerine kabloları birbirine bağlayıp bantlamak da sıkıntı var mı ustam?

Sayın DGN FRT ;

Sanırım Sayın Rezistans Hocamızın Bahsettiği Klemensteki gibi kabloları yanyana getirip birbirine burup,kıvırmadan falan direk bant sarıyorlar sanırım.. nhrvr.jpg

Sayın DGN FRT ;

Sanırım Sayın Rezistans Hocamızın Bahsettiği Klemensteki gibi kabloları yanyana getirip birbirine burup,kıvırmadan falan direk bant sarıyorlar sanırım..
Ben de öyle düşündüm onu da kasdetmiş olabilir...ondan dolayı sordum zaten...saygılar sayın kocaeli klımacı...

Forum istatistikleri

Konular
128,194
Kullanıcılar
449,970
Son üye
Liliane

Yeni konular

Geri