A.G. Elektrik Panoları İçinde Kablo Renklerinin Seçimi (IEC60445:2017)

Arkadaşlar merhaba,

Elektrik panoları içinde kullanılan kabloların renk seçimi ile ilgili bir standart var mıdır? İnternette yaklaşık 1 haftadır bu konuyu araştırıyorum. Fakat tatmin edici bir sonuç alamadım. Konu aşağı yukarı şöyle bir şey;

Elektrik panoları içinde çeşitli gerilim seviyelerinde ve türlerinde kontrol ve güç kabloları mevcut. Peki bu kabloların renklerine neye göre karar veriyoruz? Örneğin Bazı uygulamalarda L1, L2, L3 fazları ve Nötr siyah oluyorken, bazı uygulamalarda L1:kahverengi, L2: siyah, L3:Gri, Nötr: Açık mavi oluyor. Ya da 24VDC kablolar (+): kırmızı, (-):beyaz gibi uygulamalar oluyor. Buna nasıl karar veriyoruz? Müşteri ya da kontrolör çıkıp sorsa sen bu renkleri neye göre seçtin? Ne cevap vereceğiz. Yok mu bu işin uluslararası bir yazılı bir standardı. Yani öyle rastgele x kişisinin hazırladığı ya da x firmasının yayınladığı bir tablo değil IEC ya da TSE gibi kuruluşların yayınladığı uluslararası geçerliliği olan bir standart yok mudur?

Ben bu konuya biraz kafayı taktım ve araştırdım. Bir çok farklı renkte uygulamalar var ama bu işe ait bir standart olduğunu öğrendim. Standardın adı IEC60445:2017 arkadaşlar. Fakat şöyle bir sıkıntı var. Bu standardı internette bir türlü bulamıyorum. Yani içeriğinde tam olarak ne yazıyor, gerçekten böyle bilgiler mevcut mudur? Bilemiyorum.

Bu standart hakkında bilgisi olan, içeriğini bilen var mı?

Ya da bana şunu diyebilecek biri var mı?

Kablo renk seçimini şu standarda göre yapmak zorundasın (IECxxxx:20xx gibi) Bu standarda göre

CABLE COLOR CODE.png

L1 fazı: x renk
L2 fazı: x renk
L3 fazı: x renk
N: x renk
PE: x renk

24VDC+ : x renk
24VDC- : x renk

24VAC L : x renk
24VAC N : x renk

48VDC+ : x renk
48VDC- : x renk

48VAC L : x renk
48VAC N : x renk

110VDC+ : x renk
110VDC- : x renk

110VAC L : x renk
110VAC N : x renk

220VAC L : x renk
220VAC N : x renk

RS485 +: x renk
RS485 -: x renk

Kuru kontak (Enerjisiz) ve sahaya giden kablolar ya da UPS kabloları: x renk

Gibi bir tablo var mıdır? Burada önemli olan şey bu yazılı standardın uluslararası bir geçerliliği olması.

Teşekkür ederim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
kablo renkleri iç tesisler yönetmeliğinde ve EKAT yönetmeliğinde yazar.

Merhaba,

İlginiz ve yanıtınız için teşekkür ederim. iç tesisler yönetmeliği ve EKAT yönetmeliğini kontrol ettim. Burada AG panoların içinde kullanılacak olan kablo renkleri ile ilgili bir maddeye ulaşamadım. Fakat yönetmelik içinde bir madde de şöyle bir ifade var;

f) Kablo renk kodları TS 6429 standartına uygun olacaktır.”

Daha sonra bu standart nedir diye araştırdım. TSE’nin web sitesinden ilgili standardı aradım. (TS 6429) bu standart iptal olmuş. Ama EMO’nun sitesinde hala bu standart yazıyor. Bu da ne kadar ciddiye alınabilir bilemiyorum. yıllar önce iptal olmuş bir standart hala yönetmelikte yazıyor.

Zaten ben de EMO ya da herhangi bir kurum, kuruluş, şirket, Oda’nın yayınını baz almak istemiyorum. Uluslararası bir geçerliği olmalı ve yazılı bir belgesi olmalı. Yoksa her pano üreticisi kendi içinde bir standart belirlemiş olabilir.

Örneğin schneider electric web sitesinden baktığım zaman panoların montajını IEC 61439-1,2 standartlarına, kablolamasını da IEC 60445:2017 standardına göre yapmalısın diyor. Yani uluslarası bir standart kullanıyor. Avrupanın neresine giderseniz gidin aynı olmak zorunda. Bahsettiğim şey bu.

Yoksa konuyu Google üzerinden aradığım zaman burası da dahil olmak üzere yabancı forumlarda da farklı farklı renklerden bahsediliyor. herkesin uygulaması farklı.

Benim öğrenmeye çalıştığım konu ile IEC 60445:2017 standardı tam olarak ne diyor?

Yukarıda da belirttiğim gibi farklı gerilim seviyesi ve türlerinde ne renk kablo kullanmam gerektiğini yazılı olarak anlatıyor mu? Yoksa bu konu gerçekten havada kalmış bir konu mu?

İyi günler dilerim.

standart değişirse güncel standart hükümlerine göre işlem yapılır.

iç tesisler yönetmeliğindeki maddeyi aşağıya ekledim.
iyi çalışmalar.

iç tesisler yönetmeliği
VI-D- İLETKENLER VE YER ALTI KABLOLARI

Madde 57 - YALITILMIŞ İLETKENLER VE KABLOLAR

Elektrik içi tesislerinde ilgili Türk Standartlarına uygun bakır tellerden yapılan yalıtılmış iletkenler Yada kablolar kullanılır. Yapı bağlantı hatlarında çıplak yada yalıtılmış alüminyum i/etkenler kullanılabilir. Bu iletkenlerin kesiti bakır için en az 5 mm2 alüminyum için en az 10 mm2 olmalıdır.

(Değişik fıkra: RG 30/11/1995- 22479) Atölye, işyerleri, sanayi tesisleri vb. gibi yerlerdeki kuvvet hatlarında, en küçük iletken kesiti 6 mm2 olmak ve bağlantılar alüminyum kablo pabuçları ile yapılmak şartı ile Türk Standartları yada tanınan öteki standartlara uygun alüminyum iletkenli kablolar kullanılabilir.

Elektrik İç tesislerinde iletkenler için aşağıdaki renk kodları kullanılacaktır:

- Koruma iletkenleri için Yeşil- sarı

- Orta iletkenler ve nötr iletkenler için Açık mavi

- Faz iletkenler için Yürürlükteki kablo standartlarına uygun olmak üzere her faz için farklı renkler Aydınlatma tesisatında anahtardan geçen iletkenin kırmızı, va-e-vien anahtarın bacakları arasındaki
iletkenlerin pembe renkli olması tavsiye edilir.

standart değişirse güncel standart hükümlerine göre işlem yapılır.

iç tesisler yönetmeliğindeki maddeyi aşağıya ekledim.
iyi çalışmalar.

iç tesisler yönetmeliği
VI-D- İLETKENLER VE YER ALTI KABLOLARI

Madde 57 - YALITILMIŞ İLETKENLER VE KABLOLAR

Elektrik içi tesislerinde ilgili Türk Standartlarına uygun bakır tellerden yapılan yalıtılmış iletkenler Yada kablolar kullanılır. Yapı bağlantı hatlarında çıplak yada yalıtılmış alüminyum i/etkenler kullanılabilir. Bu iletkenlerin kesiti bakır için en az 5 mm2 alüminyum için en az 10 mm2 olmalıdır.

(Değişik fıkra: RG 30/11/1995- 22479) Atölye, işyerleri, sanayi tesisleri vb. gibi yerlerdeki kuvvet hatlarında, en küçük iletken kesiti 6 mm2 olmak ve bağlantılar alüminyum kablo pabuçları ile yapılmak şartı ile Türk Standartları yada tanınan öteki standartlara uygun alüminyum iletkenli kablolar kullanılabilir.

Elektrik İç tesislerinde iletkenler için aşağıdaki renk kodları kullanılacaktır:

- Koruma iletkenleri için Yeşil- sarı

- Orta iletkenler ve nötr iletkenler için Açık mavi

- Faz iletkenler için Yürürlükteki kablo standartlarına uygun olmak üzere her faz için farklı renkler Aydınlatma tesisatında anahtardan geçen iletkenin kırmızı, va-e-vien anahtarın bacakları arasındaki
iletkenlerin pembe renkli olması tavsiye edilir.

Adem Bey çok teşekkür ederim ama sanırım ben sorumu yanlış aktarıyorum. Ya da sizin bahsettiğiniz şeyi yanlış anlıyorum. Şu anda sanki farklı şeylerden bahsediyoruz gibi geliyor.

Benim öğrenmeye çalıştığım iç tesisat yönetmeliği kapsamına dahil midir? bilmiyorum ama öğrenmeye çalıştığım şey tam olarak, Alçak gerilim panolarının içinde kullanılan kabloların renk seçimi ile ilgili uluslararası standart nedir? Alçak gerilim elektrik panolarından kastımda şudur; Ana dağıtım panoları, MCC panoları, Aydınlatma ve Tali panolar, PLC panoları, DDC panoları, Kompanzasyon panoları, Sayaç panoları vs.

Bu panoların içinde farklı farklı gerilimler hatta sadece dışarıya taşınan kuru kontaklar vs. olabiliyor.

Yani duvarda duran prize gelen ya da duvarda duran anahtara giden kablo rengini öğrenmek istemiyorum. Pano içinde sigoorta, kontaktör, röle vs. ekipmanlar arasında bağlanan kablolar hangi standart kapsamına giriyor? Bu kablolama standardı anladığım kadarıyla IEC60445:2017 ama bu standardın içeriğine ulaşabilen yok. TSE sitesinden kontrol edildiği zaman bu standardı şu anda kadar TSE’den satın alan firmada yok. Yani başka bir kuruluş üzerinden alan var mıdır? Bilmiyorum ama anladığım kadarıyla piyasada hiç kimse bir standarda bağlı kalarak pano içi kablolama yapmıyor.

Benim öğrenmeye çalıştığım kısaca şu; Pano dahilinde ne olmalıdır? Bir pano içinde bazen 380VAC, 230VAC, 24VAC, 24VDC aynı anda olabiliyor. Buna ek olarak modbus hattı vs olabiliyor. Bu kadar çeşitli gerilim olan bir panoda kabloları aynı renk yapmak işi biraz zorlaştırır.

Bilmiyorum böyle bir bilgiye ulaşma imkanınız var mıdır? Ama şu IEC60445:2017 tam olarak ne anlatıyor. Bir bilen çıkıp anlatırsa şahane olacak. Hatta şu standardı biri paylaşabilirse çok daha mükemmel olur.

İyi günler dilerim.

Ulaşmaya çalıştığınız dosya bir katalog olup tam adı " IEC 60445 ed. 6.0 B:2017 " dir.
STANDARD by International Electrotechnical Commission, 08/04/2017

İçeriği:
a) the text of the introduction has been moved into the scope in accordance with IECA GuideA 104;
b) colour codes for the identification of line conductors of DC systems;
c) colour code for the identification of functional earthing conductor;
d) update of Table A.1with colour codes for DC line conductors;
e) conversion of notes containing non-mandatory requirements to normative text;
f) the terminology is aligned with IEC 60050-195.

Ne varki bu kataloga ulaşım ücretli olup download ücreti 185 - 199 USD arasıdır.
2010 edition da işinizi görecektir bulabilirseniz.

Şöyle bir kaynak buldum (Klocner Moeller,Wiring manual)

Kontrol panoları içindeki tekli veya çoklu bakır iletkenlerin minumum kesiti 0.75 mm2 dir

Nötr iletkenleri =açık mavi

A.C veya D.C.güç devreleri =siyah

A.C. kontrol devreleri =kırmızı

D.C. kontrol devreleri=mavi

Kilitleme (interlock) devreleri=turuncu

Kanallar dışındaki kablolar uygun bir şekilde desteklenecektir.Farklı devre kabloları aynı kanal içinde

olabilir

Umarım işinize yarar.

IEC60445:2017 standardı yürürlükten kaldırılmış anladığım kadarıyla. Verdiğim linkte benzer konu anlatılmış. https://www.graphicproducts.com/articles/wire-color-coding/
Ekli dosyayı görüntüle 44363

Merhaba ferhat666k,

kablo renkleri ile paylaştığın link için teşekkür ederim ama daha kapsamlı bir tablo arıyorum.

İptal olan standart IEC60445:2010 yerine geçen standart; IEC60445:2017 bu uluslarası standart bunun Türkiye karşılığı. yani TSE tarafından yayınlanan standart ise: TS EN 60445:2017'dir

Benim öğrenmeye çalıştığım, aradığım şey ise şu; IEC60445:2017 standardının tam pdf ya da word dosyasına ulaşmak istiyorum bu standart TSE'de 500 Türk lirasına yakın bir ücretle satılıyor. resmi olarak böyle bir belgeye ihtiyacım yok. yani sadece içeriğinde daha önce de belirttiğim kablo renklerinin neye göre seçildiğini anlatan bir tablo var mı? varsa hangi renkler?

İyi günler dilerim.

Merhaba ferhat666k,

kablo renkleri ile paylaştığın link için teşekkür ederim ama daha kapsamlı bir tablo arıyorum.

İptal olan standart IEC60445:2010 yerine geçen standart; IEC60445:2017 bu uluslarası standart bunun Türkiye karşılığı. yani TSE tarafından yayınlanan standart ise: TS EN 60445:2017'dir

Benim öğrenmeye çalıştığım, aradığım şey ise şu; IEC60445:2017 standardının tam pdf ya da word dosyasına ulaşmak istiyorum bu standart TSE'de 500 Türk lirasına yakın bir ücretle satılıyor. resmi olarak böyle bir belgeye ihtiyacım yok. yani sadece içeriğinde daha önce de belirttiğim kablo renklerinin neye göre seçildiğini anlatan bir tablo var mı? varsa hangi renkler?

İyi günler dilerim.
Evet haklısınız. O kısmı gözümden kaçmış. Belgeye ulaşmak ücretli nedense. Maalesef bende tüm aramalarıma rağmen elle tutulur bir bilgi-belgeye ulaşamadım.