Kontrol Kalemi

Allen Bradley Programlanabilir Emniyet Rölesi

Allen Bradley Programlanabilir Emniyet Rölesi

  Üretim sürecinde baştan sonra emniyet çözümleri sunan Allen Bradley, yeni CR30 programlanabilir emniyet rölesi ile yüksek standartlar gerektiren tehlikeli uygulamalarda bile kullanıcı dostu yazılımı sayesinde en az seviyede mühendislik ve kurulum süreleri ile SIL3, PLe seviyesinde koruma sağlıyor.

  İnsan hayatı ve üretim güvenliği ihtiyacının yüksek olduğu durumlarda, tehlikeye neden olabilecek acil durumlarda ani duruşlara ve güvenilir duruma geçiş sağlanması, ancak sistemin bütününün emniyet standartlarına sahip olmasıyla sağlanır. Bu standartlar üretimde kullanılan donanımların emniyet için tasarlanmış olmasının yanı sıra, güvenlik için en üst derecede önemli olabilecek yazılım ve kontrol işleminin de yüksek standartlara sahip olmasıyla sağlanır. Bu noktada CR30 emniyet rölesi, değişken sayıda cihaz, alan ve haberleşme seçeneklerine uyum sağlayabilen esnek yapısıyla EN ISO 13849-1 ve IEC 62061 standartlarında emniyet sunar.

  110 milimetrelik kompakt genişliği ve doğrudan DIN rayına oturan fiziksel yapısına rağmen üzerinde bulundurduğu 22 kanal ile bütün bir korumaya çözüm sağlayan emniyet rölesi, 12 giriş ve 4 çıkış kanalının yanı sıra 6 adet giriş veya çıkış olarak seçilebilir kanalıyla farklı konfigürasyonlara kolayca uyum sağlar. Ayrıca bu değişken kanallar, sistemi değişen saha koşullarına ve uygulamalara kolay yazılımı sayesinde kablo bağlantısı değiştirilmeksizin adapte eder ve duruş sürelerinin kısalmasına yardımcı olur.

  Allen Bradley Programlanabilir Emniyet Rölesi şematiği

  Emniyet uygulamalarında gelenekselleşen her cihaza çift kablo ile güvenli kontrolün yanı sıra, CR30 üzerindeki kanallardan ikisi giriş, ikisi çıkış olmak üzere dördü tek bağlantılı emniyet özelliğine sahiptir. Bu özellik emniyet standartlarında herhangi bir düşüşe veya kayba neden olmadan, farklı genliklerde sinyaller üreterek çift kanal ile sağlanan emniyeti uygun teknolojiye sahip ürünlerle tek kanal üzerinden sağlar. Bu özellik ile değiştirilebilir fonksiyonlu kanallar birleşince ortaya 22 kanal ile 10 giriş, 5 çıkışa kadar emniyet cihazlarına bağlanabilir bir yapı ortaya çıkmaktadır.

   

  Karmaşık yapılara ayak uydurabilmesine rağmen, CR30 emniyet rölesi emniyet otomasyonu programlamasını sürükle bırak mantığına indirgeyen bir arayüze sahiptir. Işık bariyeri, acil durdurma butonu, emniyet paspası ve makine emniyetinde kullanılan diğer ürünleri barındıran önceden tanımlı kütüphanesi ve basit blokları ile kullanıcıya herhangi bir otomasyon yazılımı bilgisine ihtiyaç duymadan minimum sürede yaratılabilecek bir program deneyimi sağlar. Üstelik sıradan bir USB yazıcı kablosu ile emniyet rölesini programlamaya yarayan bu arayüz, Rockwell’in diğer kontrolör, sürücü ve operatör panellerini programlayan Studio5000 ve ücretsiz Connected Components Workbench yazılımlarında mevcuttur.
  Pano içinde kapladığı alanı arttırmadan üzerine takılabilen modülleri sayesinde emniyet sertifikalarını etkilemeyen reset, geri besleme izleme ve ışık bariyeri durdurma sensörü gibi standart giriş çıkışların bağlanacağı modüller ile emniyet giriş çıkışlarını eksiltmeden kullanmayı sağlar. Üzerindeki seri ve USB çıkışların yanı sıra, üzerine takılan bir Ethernet modülü ile Modbus ve Ethernet/IP haberleşme kullanan diğer kontrol sistemleriyle izlenebilir hale gelmektedir. Bu haberleşme özellikleri, üzerinde bulunan ve kullanıcının tanımlayacağı 16 LED gösterge ile birleşerek CR30’u elektrik panosundan operatör paneline ve gelişmiş SCADA sistemlerine kadar taşınabilen bir görüntüleme sisteminin parçası haline getirmektedir.

  Forumdan Benzer Başlıklar

  Abkant Pres ve Giyotin Makasda Güvenlik Hakkında

  Güvenlik Rölesi

  PILZ Emniyet Rolesi RS-232 den Bağlantı

   

  Rockwell Automation hakkında

  Rockwell Automation Şti. (NYSE: ROK) müşterilerini daha üretken ve dünyayı daha sürdürülebilir kılan dünyanın kendini endüstriyel otomasyona ve bilgiye adamış en büyük şirketidir. Merkezi Milwaukee, Wisconsin’de bulunan Rockwell Automation, 22,500 çalışanı ile 80’den fazla ülkedeki müşterilerine hizmet vermektedir.

  Rockwell Automation, iTRAK ve Studio 5000 Logix Designer, Rockwell Automation Şti.’nin ticari markalarıdır.

  Ayrıntılı bilgi ve iletişim için;
  Hülya Kalyoncu; [email protected]
  Rockwell Automation
  Pazarlama İletişim Müdürü
  Tel:        +90 216 569 84 00
  Mobile:  +90 530 100 28 30
  www.rockwellautomation.com.tr

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ