abkant pres ve giyotin makasda güvenlik hakkında

askb

Üye
Merhaba,
Syn form üyeleri,bir abkant pres de ve giyotin makas da parmak koruması yapmak için teklif verecegim.Bu emniyeti saglamak için Abkant pres ve Giyotine kullanmam gereken, malzeme öneriniz ne olabilir.Böyle uygulama yapan arkadaşlardan yardım istiyorum.Saygılar.

ben bir giyotin biliyorum onda kalıp çıkarıyorlardı .çalışmasıda iki elle ayrı ayrı start butonları vardı ikisinide aynı anda iki elle bastımı çalışıyordu

Merhaba,
Syn form üyeleri,bir abkant pres de ve giyotin makas da parmak koruması yapmak için teklif verecegim.Bu emniyeti saglamak için Abkant pres ve Giyotine kullanmam gereken, malzeme öneriniz ne olabilir.Böyle uygulama yapan arkadaşlardan yardım istiyorum.Saygılar.

Merhabalar,
Biz özellikle bu alanda (Abkant preslerde iş güvenliği) hem malzeme tedariki hem de anahtar teslimi uygulama yaparak faaliyet göstermekteyiz.
Abkant preslerde iş güvenliğini sağlamak için bir kaç metod söz konusudur. Aşağıda bunları sıralayacağım.

1. En ideal çözüm Parmak Koruma Lazer Güvenlik Sistemi uygulamasıdır. DFS Lazer veya DSP AP + MCS Lazer ürünleri ile uygulamalar yapılmaktadır.
DFS Lazer Tek nokta ve genellikle abkant presin alt tablasına monte edilen (dilerseniz üst tarafa da monte edilebilir) parmak koruma seviyesinde sertifikalı bir abkant pres iş güvenliği sistemidir. Bu sistemi diğerlerinden avantajlı kılan unsur şudur; Diğer sistemler büküm yaparken operatöre gereksiz duruşlar veya yavaşlık getirirken DFS Lazer Güvenlik Sisteminde hiç bir gereksiz yavaşlama veya duruş yaşanmaz. Lazer güvenlik sistemlerinin dışındaki tüm diğer uygulamalar abkant presin çalışmasını engeller. Sistemin devreye alınması azami 1 iş günüdür. Uygun fiyatlı ve etkili bir çözümdür. dfs-lazer.jpg

2. %100 CE uyumlu DSP AP + MCS Güvenlik PLC'si ile güvenlik reviyonu. Bu sistemde CE'ye tam uyumlu olarak üst tabla hızlarının da kontrol edilebilmesi mümkündür. Makine üzerindeki tüm güvenlik ekipmanları (Lazerler, ayak pedalı, çalışma modları, kapı siviçleri, Acil stop (panik buton) bağlantıları, Hidrolik valflerin geri besleme (monitor) siviçleri MCS güvenlikli PLC'ye bağlanır. Bu sistemin uygulanması için makine üzerinde köklü değişiklikler gerekebilir. Hidrolik blok'da değişiklikler yapılması gerekebilir. Elektrik kumanda panosunda ise %50 civarında bir değişiklik gerekmektedir. Revizyon süresi 4-5 iş günüdür.

3. Güvenlik Bariyeri: Bu güvenli ve uygun fiyatlı bir çözümdür ancak operatör büküm için sacı tutmak zorunda olduğu durumlarda (ki %90 bu gereklidir) ışın perdesi operatörün eli veya kolu tarafından kesileceği için abkant pres düşük hızda inmek zorunda kalacaktır. Bu ise hiç bir abkant operatörü ya da işletme sahibinin asla kabul etmeyeceği bir durumdur. Evet güvenlidir ancak kullanımı eziyet mertebesindedir.

4. Çift El Kumanda Butonu + Çift El Modülü ile yapılan güvenlik revizyonu. Bu uygulamada pratik bir güvenlik uygulamasıdır. Ancak operatörün büküm döngüsünün başlangıcında sacın tutulmasını gerektiren anda iki eli ile birlikte butonlara basma zorunluluğu olduğu için 3 nolu güvenlik bariyeri uygulamasında olduğu gibi işi yavaşlatan ve zorlaştıran bir çözümdür.

Bu konularda daha fazla bilgi ihtiyacınız olursa şu linklerdeki ürün ve hizmetlerimizi inceleyebilirsiniz:

Parmak Koruma (14mm) Abkant Pres Lazer Güvenlik Sistemi Kategori 4 - RF Makine

Abkant Lazer Güvenlik Sistemi - RF Makine

Direk abkant Pres için uretilmiş bir urun var !

https://shop.pilz.com/eshop/b2b/publicinit.do?category=00014000337043

kesin çözum...

Merhabalar,

Evet bu ürün de abkant preslere özel olarak üretilmiş bir iş güvenliği çözümüdür. Ancak bu ürün ile ilgili bazı dezavantajları bilerek kullanmakta fayda var.

1. Kalibrasyonu bir hayli zordur.
2. Fiyat olarak yüksek fiyatlı bir çözümdür, ikinci el tezgahlara uygulandığında işverenlerin pek tercih etmeyecekleri fiyatlar söz konusudur.
3. En önemli sorun ise kamera tabanlı çalıştığı için ortamdaki ışık değişimleri sistemin çalışma performansını olumsuz olarak etkilemektedir.

bence en iyi yöntem ışıklı perdesi buton ve pedal için çift kanallı emniyet röleleri;marka derseniz PİLZ .

Optoelektronik koruyucu cihazlar PSENopt
Merhabalar,

Evet çözüm olarak bu ürünler kullanılabilir. Marka konusunda da PİLZ'in son derece iyi olduğunu söyleyebiliriz. Ancak SICK, LEUZE, BANNER ve daha bir çok Avrupa Uzak doğu menşe'li kaliteli ve uygun fiyatlı ürünler olduğunu da söylemeliyiz.
Eğer ışık perdesini tercih ederseniz başınıza geleceklerden haberiniz olmasını isterim.
Işın perdesi abkant presin ön tarafına monte edilmek zorundadır. Ve eğer ışın perdesine eliniz kolunuz ya da her hangi bir obje girmişse abkant presin inişine izin vermez ve düşük hıza geçiş sağlanır, bu ise normalde yüksek hızla (ortalama 100mm/saniye) gerçekleşmesi gereken inişin azami 10mm/sn (10 kat daha yavaş) kadar düşmesine neden olur. Bu durum yapılacak bükümlerin hemen hemen %90'ında karşılaşılacak bir durumdur. Hiç bir operatör veya işveren bu durumu kabullenmez. Sadece iş güvenliği müfettişlerini denetimler sırasında kandırıp, sonra bu sistemi devre dışı bırakmak zorunda kalırsınız.
Bizden söylemesi.

Doğru çözüm nedir diye soranlar için şu makaleyi okumalarını öneririm:
Abkant Pres İçin Hangi Güvenlik Sistemini Kullanmalıyım? | RF Makine

ben bir giyotin biliyorum onda kalıp çıkarıyorlardı .çalışmasıda iki elle ayrı ayrı start butonları vardı ikisinide aynı anda iki elle bastımı çalışıyordu
Merhabalar,
Giyotin makaslar için ideal çözümün ışın perdesi olduğunu söylemeliyim. Hem güvenlidir, hem uygulaması kolaydır, hem uygun fiyatlı bir çok alternatif marka bulmak mümkündür, hem de makinenizde gereksiz duruşlar ve iş kaybı yaşanmaz.
Çift el butonlu kumanda sistemi de uygulanabilir ancak çok pratik olmadığını söylemeliyiz, çünkü makas operatörleri kesilecek sacı önden tutmak ve kesim biter bitmez bir sonraki kesim için arkaya doğru dayamak yada kesilen parçayı yerinden çekip almak isteyeceklerdir. Çift el kumanda olursa operatör sürekli bir sacı tutacak bir çift el kumanda butonuna basacak, bu durumdan bıkar usanır, işini yavaşlatır.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaşlar diyelim ışıklı emniyet barası ve çift el butonu taktık güvenlik s1 düzeyinde,apkant veya pres aşağıya inerken elimizi uzattık ışıklı emniyet barası algıladı,motoru mekanik olarak anında duduracakmı? bence sisteme ek olarak motora elektriksel fren veya dc frenleme güvenliği eklemek daha faydalı olacaktır.Ne dersiniz...

Arkadaşlar diyelim ışıklı emniyet barası ve çift el butonu taktık güvenlik s1 düzeyinde,apkant veya pres aşağıya inerken elimizi uzattık ışıklı emniyet barası algıladı,motoru mekanik olarak anında duduracakmı? bence sisteme ek olarak motora elektriksel fren veya dc frenleme güvenliği eklemek daha faydalı olacaktır.Ne dersiniz...

Atılan ok geri gelmez veya tutulamaz.
Çok güvenli istiyolarsa oraya bir robot kolu yada malzeme alıp, koyacak bir mekanizma yapsınlar.
Yoksa her güvenlik ihlalinde durduracam diye makinenin bir yerleri elinizde kalır.

Kolay gelsin....

Merhabalar,

Eksantrik presler bir defa harekete başladıktan sonra durdurmak mümkün değildir diye biliyorum. O nedenle çift el ve ışın perdesi ile çözüm üretilebilir. Sizin bahsettiğiniz bir eksantrik pres mi, hidrolik pres mi?

Alman bi firmanın sisteminde görmüştüm çift el olayını. Ama Türkiye'de amcamlardan biri sacı tutuyor orda diğeri çift butona basıyor :D Ne anladım ben o güvenlikten :)

Bence de en mantıklısı robot kol. Ama yinede normal kişi kullanacak derseniz çünkü çoğu uygulamada standart olmadığından robot kol kullanımı mantıksız oluyor;

leuzenin kataloğunu incelemenizi ve alman sistemlerinize bakmanızı öneririm. Alman sistemlerinde bu tür şeylere önem veriyorlar genelde. Bu arada eksantrik pres görmüştüm bi ara e stop butonundan başka bişey yok ve presin geriye çalışamadığını söylemişlerdi. Yani yuh dedim adamın eli sıkıştı e-stop a zar zor bastı el kopmadan e sonra ne olacak ters çalışmıyor... Ters çalışabilir bence yani mutlaka geri sürülebiliyordur. Ama sistemi bilmediğim için kesin mümkündür diyemiyorum.

Maalesef, eğer birisi güvenliği ihlal etmeyi kafasına koymuşsa maalesef yapılacak hiç bir şey yok.

Çift el konusunda bir de teknik uygulamada yanlışlar var. Sadece çift el butonu yetmez, bir de bu buton için gerçekten iki elinde bastığını denetleyebilmek için çift el emniyet rölesi zorunludur.

Eksantrik preslerde maalesef hareket bsşkadıktan sonra ne durdurmak ne de geri çevirmek mümkün değil, bu nedenle doğru kullanmak şartı ile çift el kumanda zorunludur.

Alman Leuze marka ürünleri ben de tanıyorum, hatta Leuze ürünleri ile uygulama da yapıyoruz.

Robot kol kesin çözüm ama işin maaliyet tarafını da göz ardı etmemek gerekiyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,134
Kullanıcılar
449,853
Son üye
Megaronn

Yeni konular

Geri